Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.4.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána nová verze 1.6 otevřeného, licenčními poplatky nezatíženého, univerzálního ztrátového formátu komprese zvuku Opus (Wikipedie) a jeho referenční implementace libopus. Podrobnosti na demo stránce.
Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Mike Schroepfer, víceprezident Mozilla Corporation pro vývoj, jehož PC World letos zařadil jako 40. nejvýznamnějšího člověka pro web vyvíjejícího nejlepší webový prohlížeč, na svém blogu informoval, že pokud půjde vše dobře, bude Firefox 3 beta 2 vydán ještě tento týden, tedy měsíc po vydání první betaverze. Beta 2 obsahuje na 900 oprav chyb včetně 34 pro vylepšení výkonu, 32 oprav úniků paměti, 11 zlepšení paměťových nároků, 51 oprav pádů, 59 vylepšení pro místa, 48 vylepšení Javascriptu a spousty dalších.
Schroepfer se vrací k dezinformacím senzacechtivých článků o tom, že 80 % ze 700 chyb blokujících Firefox 3 nebude opraveno. Od té doby bylo opraveno více než 800 chyb včetně 448 blokujících Firefox 3 a další 200 je opraveno a připraveno pro třetí betaverzi. Podle něj komunita pracuje přesčas, aby byl Firefox 3 snadnější na používání, rychlejší a méně náročný na paměť než předchozí verze. Odkazuje spoustu vylepšení pro webové vývojáře. Ujišťuje, že pracují na nejlepší verzi Firefoxu, která kdy byla vydána, a nabádá k vyzkoušení nového rozbalovacího seznamu adresního řádku, zda si na něj zvyknou testeři tak jako on a již se nebudou moci vrátit k Firefoxu 2.
Myslím, že je na co se těšit.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vyvíjejícího nejlepší webový prohlížečTady někdo musí mermomocí pokaždé když se píše o FF ostatním vnucovat, že právě on je ten nejlepší. FF považuju za velice dobrý prohlížeč, ale nějak nechápu tuhle Vaši potřebu o tom pokaždé všechny přesvědčovat.