Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Protože jsem hodně slyšel mluvit o o 3d desktopu, rozhodl jsem se, že ho také vyzkouším.
Jako první jsem zkusil live Mandrivu One 2007
a příjemně mne překvapilo, že po několika kliknutích myši se mi na obrazovce skutečně objevila
gumová okna.
Zkusil jsem tedy rozchodit xgl na své Fedoře, pak Aixgl (což už bylo dramatičtější) a nakonec jsem si zapnul podporu efektů pro dekstop ve Fedoře6 test3.
A protože zcela vědomě nejsem beta testerem Visty, podíval jsem se alespoň na nějaké screenshoty Aera.
Zajímavé je v té souvislosti také to, co o tom píše SuSE.
No, já tedy nevím...
Gumová okna jsou určitě efektní, i když u vlnícího menu jsem začal rychle přemýšlet nad tím, jak by se to dalo vypnout, protože se mi zdálo, že to hlavně zdržuje. Naproti tomu oceňuji možnost zpřůhlednění oken a zoomování. Přepínání ploch otáčením krychle je určitě pomůže v lepší orientaci lidem, kteří se s virtuálními plochami setkají poprvé.
Jde ale opravdu o 3D desktop?
- gumová okna jsou 2D a menu také
- průsvitnost, zoomování jsou také 2D
- jediné, co jeví nějaký náznak "třetí dimenze" je přepínání ploch pomocí otáčející se krychle,
jenže i tak můžeme využít jen 2d prostor na stěnách krychle, kde jsou 2d okna atd.
Dokonce se mi ani nepodařilo dostat se na horní a spodní hranu krychle..
Myslím, že správnější název je přece jen stále ještě spíše akcelerovaný desktop.
Pokud jde o skutečný pokus využívat na desktopu třetí rozměr, myslím, že by bylo poctivé o něčem podobném mluvit spíše v případě sunovského looking glass projektu.
Už při shlédnutí demonstračního videa je patrné, že při práci s tímto prostředím musí uživatel začít myslet trojrozměrně. Osobně se mi velmi líbí např. možnost otočit okno a na zadní stranu si napsat poznámky k právě prováděné práci.
Stáhnul jsem si tedy live cd, abych si celou věc vyzkoušel "na vlastní kůži". Musím říci, že tady mé nadšení poněkud opadlo. Je tu třeba udělat ještě hodně práce. Docela by mne zajímalo, jaká bude budoucnost tohoto projektu? Že by ho Sun začlenil do Solarisu? Linuxový desktop se jak se zdá zatím ubírá jiným směrem.
Tak mám trochu obavu, aby jediný desktop, který opravdu využívá nějaké ty 3d prvky nebyly nakonec Windows Vista.
K tomu se však sluší podotknout, že Visty nejsou první, kdo s 3d desktopem přichází a to dokonce ani na platformě Windows. Již poměrně dlouho existuje řada 3d desktopových projektů, např. Sphere, který si s myšlenkou třetího prostoru na desktopu pohrává už dlouho.
Je to tedy přesně tak, jako už mnohokrát v minulosti: Microsoft se jako obvykle nechává inspirovat nápady druhých, které pak obratně "zakomponuje" do svého systému a tváří se, že přišel s něčím novým. A hlavně - nechá si za to zaplatit. Tím však náklady nekončí. Pokud chcete 3d efekty, musíte mít také odpovídající hardware. Trochu drahý špás, řekl bych... :-/
A tak přeji linuxovému desktopu stabilitu a hodně ergonomicky užitečných vlastností (které na sebe nenechají dlouho čekat). A také více funkcí než budou mít Visty (jak je to slibně naznačeno v propagačním pédéefku SuSE) No a v budoucnu snad také i nějaký ten opravdový "třetí rozměr"
Tiskni
Sdílej:
Naproti tomu bych určitě ocenil možnost zpřůhlednění oken a zoomování.Obojí funguje, co vám brání v oceňování?
Je vidět, že jsi to nikdy nezkusil. Je opravdu objektivní o něčem mluvit, když ani nevím o čem, že? :)
Tu křišťálovou kouli byste měl reklamovat, nějak vám zlobí…