Po Firefoxu 102.0 byl vydán také Thunderbird 102.0. Jedná se o novou major verzi. Přehled novinek v příspěvku na blogu, na stránce s náhledy a animovanými gify (Prowly) a v poznámkách k vydání.
Vývojáři Plasma Mobile vydali novou verzi 22.06 tohoto prostředí a souvisejících aplikací pro mobilní zařízení. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
Děkuji všem za reakce. Uvědomil jsem si však, že jsem patřičně nezdůraznil tu nejdůležitější skutečnost a sice, že se se zateplováním nástavby nepočítá.
Zde je upravený zápis:
Před nedávnem jsme se přistěhovali do Liberce. Koupili jsme za nemalý peníz byt ve střešní nástavbě na panelovém domě do osobního vlastnictví. Nebylo to levné, ale radovali jsme se, že máme vlastní topení a že nástavba je nová, zateplená a tak snad nebudou problémy.
Problémy nastaly brzy. Kromě běžných věcí, kdy při výměně žárovky vyteklo půl skleničky vody, kdy v zimě zamrzlo topení a plynový kotel se brzy rozbil jsme brzy zjistili další nepříjemnou věc. Ostatní nájemníci v domě s nástavbou nesouhlasili, ale družstvo si ji prosadilo. Logicky tedy nenávidí všechny, kdo nahoře bydlí a považují je za snoby a nevím co ještě. Podotýkám, že moje žena je v domácnosti, mám dvě děti a šetříme tedy – jako mnozí každou korunu.
To jsem však netušil co nás ještě čeká. Na domovní schůzi se rozhodlo, že panelový dům je třeba zateplit. Zateplení se ovšem netýká nástavby. Ta byla při výstavbě již zateplena. Ale aby se splatila hypotéka, je třeba částku rozpočítat mezi všechny obyvatele. Je logické,že jako majitel bytu v nástavbě, která se zateplovat nebude s tím nesouhlasím. Bylo ale rozhodnuto, že se navýší příspěvky do fondu oprav všem obyvatelům domu. Jak jinak než podle čtverečních metrů! Jaká hrůza pro nás v nástavbě, když ještě k tomu všemu jsou nástavbové byty zhruba o deset metrů větší nežli všechny ostatní byty v domě!
Důvodem pro toto rozpočítání je údajně to,
že obvodové zdi, stejně jako střecha patří všem, a tak se na tom musíme podílet spolu s ostatními.Výsledek? Pro majitele nástavby 900,- Kč měsíčně navíc. To je 10 800 Kč za rok a 216 000 Kč za 20 let. Hypotéka totiž se po dobu 20 let má splácet. Protože v nástavbě jsou čtyři byty je to celkem 864 000 Kč. Geniální je to v tom, že zatímco lidem, kteří budou mít zateplený byt se peníze začnou hned po zateplení vracet v úsporách za topení a v důsledku na tom slušně vydělají, lidem z nástaveb se nikdy nic nevrátí, ale přispějí ostatním touto částkou bez jakéhokoliv efektu.
Neexistuje nějaká zákonná cesta, jak vyjmout nástavbu s takovéhoto projektu? Zdá se mi to nespravedlivé, myslím, že na mém místě by se bránil každý!!!
Docela by mne zajímalo, co byste v takové situaci dělali vy....?
Tiskni
Sdílej:
Především pořád nerozumím této větě:
Ostatní nájemníci v domě s nástavbou nesouhlasili, ale družstvo si ji prosadilo.
Nějak mi totiž nedává smysl. O jakém družstvu je tu řeč? Kdo je vlastně majitelem toho domu?
Předně moc děkuji za reakce.
Nemohl jsem o víkendu reagovat. Jedná se o bytové družstvo. Musím přiznat, že historii vzniku nástavby znám pouze zprostředkovaně a mohu se tedy mýlit. Myslím, že to ale není podstatné. Situace je taková, že bytové družstvo je majitelem domu. Obyvatelé nástavby (včetně nás) si koupili byty v nově vybudované nástavbě do osobního vlastnictví s tím, že nástavba je nově postavená a tedy i zateplená. Některé byty v domě jsou v osobním vlastnictví, některé ne. Ve smlouvě je samozřejmě uvedeno, že obvodové zdi, stejně jako střecha a podobně patří družstvu a všichni se na jejich údržbě podílejí z fondu oprav. Já osobně nemám proti tomu vůbec nic. Také na fond oprav přispívám a chápu to jako normální.Co mi ale správné nepřipadá je toto:
- výpočet příspěvku udělal podle rozlohy bytu. Nástavby mají byty nejvěrší - budou tedy platit nejvíc - podstatně víc než všichni ostatní.
- Přitom, zatímco ostatním se náklady na zateplení začnou okamžitě vracetv úsporách za topení (počítá se 35%), majitelům bytů v nástavbě se nevrátí nic.
- V praxi to ve skutečnosti je podle mne tak, že majitelé bytů v nástavbě zaplatí v porovnání s ostatními největší částku zateplení bytů ostatním, kteří na tom vydělají v úspoře za topení - zatímco majitelům nástaveb se nevrátí vůbec nic. Nevím, mně prostě tahle matematika přijde docela nespravelivá...? Nebo myslíte, že ne?