Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Co se mě týče, pro začátek by mohl free software za mě chodit do práce... To bych byl docela ochoten akceptovat.
Jaképak systémy asi běží v raketových řídících počítačích a obecně v kosmickém výzkumu ?Nevim jak je tomu u modernich programu (ESA, Cinsky nebo Rusky vesmirny program...) ale v NASA Linux urcite nemaji. Vzhledem k zastaralosti jejich HW vybaveni tam budou mit sve specialni systemy, ktere si napsali v pocatku projektu raketoplanu. Vyhodou samozrejme je, ze system je jednduchy a navic vzhledem k tomu, ze nikdo z venku nezna jeho strukturu atp. ho cini i mimoradne bezpecnym...no a pokud NASA bezi na Linuxu, pak bych tam tipoval jadro ve verzi tak 0.15 :)
> ale v NASA Linux urcite nemaji.Tak to si slabo hľadal: FlightLinux is a customized copy of a standard Linux distribution, adapted to the unique environment of a spacecraft embedded control computer. (2002) NASA to build 10,000-processor Linux computer (2004) The Linux-based K-10 and Scout robots are being exercised this week by a NASA working group called "D-RATS" (2006) ...
Tiskni
Sdílej: