Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kedze paranoje nikdy nieje dost - rozhodne by som to riesil skrz vlastne DNS servery ulozene na Kube ci v Korei Ale nie - samozrejme ze rovnaka nedovera je u mna pri domacich DNS ako aj pri zahranicnych - SIS a CIA predsa musia mat kluciky ku kazdej zamke (a tiez aj maju).
Já to řeším za pomoci pdnsd, který má zaplou cache. Jednou se zeptá "světa" na nějaký DNS záznam a pak si ho už tahá z cache :)
Já podobný problém u UPC řeším vlastním lokálním DNS serverem - nějak (nerozumím tomu) dokáže ptát na adresy rychleji.
To musite mit nekde ulozene obrovske mnozstvi dat. Vzdyd domen je jak maku. Jak to mate vyresene ? jen tak pro zajimavost.
Nemám... Funguje to tuším jako cache... ale při prvním dotazu se neptá UPC serverů, ale nějakého jiného.
Cache status: ============= 65536 kB maximum disk cache size. 19016107 of 67119104 bytes (28.3%) memory cache used in 42199 entries.Tj. necelých 19MB (celková zabraná paměť je cca. 24MB). To za obrovské množství dat nepovažuju ...
Vubec ne, ani to nemusi byt cache, staci kdyz je to jenom proxy. Jak jsem pochopil, kdyz funguje opendns, UPC neblokuje do inetu DNS. Kdyby DNS do inetu blokoval a vsichni by museli pres jeho DNS servery, tak by zrejme cache byla dobra a lokalni DNS by musel pouzivat ty UPC servery (forwarders u BIND), takze zrejme prvni dotaz by trval taky dlouho, protoze tvuj server by se musel zeptat UPC DNS serveru a musel by taky cekat na odpoved.
Kdyz je ale volnej pristup do inetu, tak obvykle vsechny DNS proxy/cache funguji i jako rekurzivni resolvery, takze kdyz se jich zeptas na adresu, tak se zeptaji korene na DNS server pro tom domenu, pak se automaticky zeptaji toho DNS serveru pro top domenu, kdo je DNS pro tu zadanou domenu a nakonec si nechaji prelozit to konkretni jmeno na tom spravnym DNS serveru a vrati odpoved. Protoze lokalni DNS ignoruje UPC servery, tak jsem dotaz rychle i bez cache.
Já jsem to přidal do seznamu k DNS serverům providera, protože mu někdy všechny vysadily, a proč čekat až to nahodí, když můžeme použít jiné.
Osobne to povazuji za rozumnejsi, nez pouzivat dns od providera
Nekdy to bohuzel muze byt nutnost, napr. kdyz provider omezuje striktne pristup do inetu (napr. zvlast placeny pristup, coz ale nebude asi tenhle pristup, nekteri provideri vedi o existenci DNS tunelu:), tak blokuji pristup do inetu), ale muze to byt i treba security - povoli web a ftp, ale ostatni vcetne smtp a dns blokujou.
Jindy to muze byt nutne, kdyz provider pouziva pro nejakou vlastni adresu (napr. portal) dve ruzne IP, jednu pro pristup z internetu a jinou pro pristup z vlastni site - pak bys sel na vnejsi IP, misto na vnitrni.
Přeloží to totiž na svůj vyhledávač.Tohle přece kdysi dělal i VeriSign, když získal do správy některé TLD.
Můžeš používat DNS vlastní :). Na většině linux distribucí by mělo stačit nainstalovat bind9 a smazat /etc/resolv.conf.
/etc/resolv.conf
nemazat, stači jen smazat (nebo zapoznámkovat) stávající položky a přidat řádku nameserver 127.0.0.1
.
BTW, z dokumentace k pdnsd:
# The servers provided by OpenDNS are fast, but they do not reply with
# NXDOMAIN for non-existant domains, instead they supply you with an
# address of one of their search engines. They also lie about the addresses of
# of the search engines of google, microsoft and yahoo.
Tiskni
Sdílej: