Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Kedze paranoje nikdy nieje dost - rozhodne by som to riesil skrz vlastne DNS servery ulozene na Kube ci v Korei Ale nie - samozrejme ze rovnaka nedovera je u mna pri domacich DNS ako aj pri zahranicnych - SIS a CIA predsa musia mat kluciky ku kazdej zamke (a tiez aj maju).
Já to řeším za pomoci pdnsd, který má zaplou cache. Jednou se zeptá "světa" na nějaký DNS záznam a pak si ho už tahá z cache :)
Já podobný problém u UPC řeším vlastním lokálním DNS serverem - nějak (nerozumím tomu) dokáže ptát na adresy rychleji.
To musite mit nekde ulozene obrovske mnozstvi dat. Vzdyd domen je jak maku. Jak to mate vyresene ? jen tak pro zajimavost.
Nemám... Funguje to tuším jako cache... ale při prvním dotazu se neptá UPC serverů, ale nějakého jiného.
Cache status: ============= 65536 kB maximum disk cache size. 19016107 of 67119104 bytes (28.3%) memory cache used in 42199 entries.Tj. necelých 19MB (celková zabraná paměť je cca. 24MB). To za obrovské množství dat nepovažuju ...
Vubec ne, ani to nemusi byt cache, staci kdyz je to jenom proxy. Jak jsem pochopil, kdyz funguje opendns, UPC neblokuje do inetu DNS. Kdyby DNS do inetu blokoval a vsichni by museli pres jeho DNS servery, tak by zrejme cache byla dobra a lokalni DNS by musel pouzivat ty UPC servery (forwarders u BIND), takze zrejme prvni dotaz by trval taky dlouho, protoze tvuj server by se musel zeptat UPC DNS serveru a musel by taky cekat na odpoved.
Kdyz je ale volnej pristup do inetu, tak obvykle vsechny DNS proxy/cache funguji i jako rekurzivni resolvery, takze kdyz se jich zeptas na adresu, tak se zeptaji korene na DNS server pro tom domenu, pak se automaticky zeptaji toho DNS serveru pro top domenu, kdo je DNS pro tu zadanou domenu a nakonec si nechaji prelozit to konkretni jmeno na tom spravnym DNS serveru a vrati odpoved. Protoze lokalni DNS ignoruje UPC servery, tak jsem dotaz rychle i bez cache.
Já jsem to přidal do seznamu k DNS serverům providera, protože mu někdy všechny vysadily, a proč čekat až to nahodí, když můžeme použít jiné.
Osobne to povazuji za rozumnejsi, nez pouzivat dns od providera
Nekdy to bohuzel muze byt nutnost, napr. kdyz provider omezuje striktne pristup do inetu (napr. zvlast placeny pristup, coz ale nebude asi tenhle pristup, nekteri provideri vedi o existenci DNS tunelu:), tak blokuji pristup do inetu), ale muze to byt i treba security - povoli web a ftp, ale ostatni vcetne smtp a dns blokujou.
Jindy to muze byt nutne, kdyz provider pouziva pro nejakou vlastni adresu (napr. portal) dve ruzne IP, jednu pro pristup z internetu a jinou pro pristup z vlastni site - pak bys sel na vnejsi IP, misto na vnitrni.
Přeloží to totiž na svůj vyhledávač.Tohle přece kdysi dělal i VeriSign, když získal do správy některé TLD.
Můžeš používat DNS vlastní :). Na většině linux distribucí by mělo stačit nainstalovat bind9 a smazat /etc/resolv.conf.
/etc/resolv.conf
nemazat, stači jen smazat (nebo zapoznámkovat) stávající položky a přidat řádku nameserver 127.0.0.1
.
BTW, z dokumentace k pdnsd:
# The servers provided by OpenDNS are fast, but they do not reply with
# NXDOMAIN for non-existant domains, instead they supply you with an
# address of one of their search engines. They also lie about the addresses of
# of the search engines of google, microsoft and yahoo.