Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cekový počet přístupů: 527 (5 červen - 5 červenec)
Z toho GNU/Linux: 381
HW platformy:
i686: 381
x86_64: 117
Nezjištěno: 21
Distribuce: z 381 přístupů tvoří:
147 Neidentifikováno
114 Ubuntu
55 Debian
22 Fedora
18 Gentoo
14 Suse
9 Mandriva
2 CentOS
Webové prohlížeče na GNU/Linuxu:
195 Firefox
81 Neidentifikováno a ostatní
67 Opera
25 Konqueror
8 Epiphany
5 Links
***************************
Z toho Windows: 146
Z toho tvoří:
101 Win XP
32 Win Vista
8 Win 7
6 Ostatní
Webové prohlížeče na Windows:
81 Firefox
37 Opera
18 Ostatní
10 MS IE
Tiskni
Sdílej:
no a co(?) ... Epiphany používám každej den, no fakt
pozn.: má to jedinou chybu - pokud začnu psát url (většinou tedy píšu slova která se mají vyhledat na googlu), tak tomuto prohlížeči trvá nepříjemě dlouho prohledávání již navštívených URL které obsahují mnou napsané znaky
1: Uživatelé GNU/Linuxu jsou zvědavější a proto klikly na odkaz v patičce.Necítím se být... Btw. bude to způsobeno logicky trojkou. Jsou někde nějaké statistiky browserů/systémů na ABC?
Inak, pri naozaj výdatnom používaní môžu byť tri roky pre flashdisk aj veľa :)
jj, tie zátvorky by sa naozaj hodili, hlavne v prípade ázijskej angličtiny :))To mi připomíná jeden vtip: Rozkaz od generála, který neumí psát čárky: Popravit ne propustit! :)
Zajímavé je též doslova masové rozšíření hw platformy x86_64 u uživatelů GNU/Linuxu (tuto věc jsem z logu u uživatelů windows nedokázal zjistit - prostě tam nic takového není).
Nepřekvapilo by mne, pokud by byl podíl 64-bitových systémů mezi linuxovými desktopy výrazně vyšší než u Windows. Zatímco většina linuxových distribucí nabízí 64-bitovou verzi přinejmenším od roku 2004, takže problémy už jsou dávno vyřešeny a uživatelé nemají důvod na 64-bitovém HW (což je prakticky všechen novější) používat 32-bitový systém, Windows mají v tomhle zpoždění přibližně čtyři roky, takže se nelze divit opatrnosti uživatelů.