Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Cekový počet přístupů: 527 (5 červen - 5 červenec)
Z toho GNU/Linux: 381
HW platformy:
i686: 381
x86_64: 117
Nezjištěno: 21
Distribuce: z 381 přístupů tvoří:
147 Neidentifikováno
114 Ubuntu
55 Debian
22 Fedora
18 Gentoo
14 Suse
9 Mandriva
2 CentOS
Webové prohlížeče na GNU/Linuxu:
195 Firefox
81 Neidentifikováno a ostatní
67 Opera
25 Konqueror
8 Epiphany
5 Links
***************************
Z toho Windows: 146
Z toho tvoří:
101 Win XP
32 Win Vista
8 Win 7
6 Ostatní
Webové prohlížeče na Windows:
81 Firefox
37 Opera
18 Ostatní
10 MS IE
Tiskni
Sdílej:
no a co(?) ... Epiphany používám každej den, no fakt
pozn.: má to jedinou chybu - pokud začnu psát url (většinou tedy píšu slova která se mají vyhledat na googlu), tak tomuto prohlížeči trvá nepříjemě dlouho prohledávání již navštívených URL které obsahují mnou napsané znaky
1: Uživatelé GNU/Linuxu jsou zvědavější a proto klikly na odkaz v patičce.Necítím se být... Btw. bude to způsobeno logicky trojkou. Jsou někde nějaké statistiky browserů/systémů na ABC?
Inak, pri naozaj výdatnom používaní môžu byť tri roky pre flashdisk aj veľa :)
jj, tie zátvorky by sa naozaj hodili, hlavne v prípade ázijskej angličtiny :))To mi připomíná jeden vtip: Rozkaz od generála, který neumí psát čárky: Popravit ne propustit! :)
Zajímavé je též doslova masové rozšíření hw platformy x86_64 u uživatelů GNU/Linuxu (tuto věc jsem z logu u uživatelů windows nedokázal zjistit - prostě tam nic takového není).
Nepřekvapilo by mne, pokud by byl podíl 64-bitových systémů mezi linuxovými desktopy výrazně vyšší než u Windows. Zatímco většina linuxových distribucí nabízí 64-bitovou verzi přinejmenším od roku 2004, takže problémy už jsou dávno vyřešeny a uživatelé nemají důvod na 64-bitovém HW (což je prakticky všechen novější) používat 32-bitový systém, Windows mají v tomhle zpoždění přibližně čtyři roky, takže se nelze divit opatrnosti uživatelů.