Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
…a dnes díky ní patří Ubuntu mezi nejlepší distribuce pro začátečníky, byť se pro ně celou řadou problematických vlastností moc nehodí.
Mám to chápat tak, že se podle vás pro začátečníky nehodí žádná distribuce? :-)
Jde mi čistě o to, že vy jste v jedné větě napsal dvě tvrzení:
A když si to dám dohromady, vychází mi z toho, že se pro začátečníky moc nehodí (skoro) žádná distribuce…
Když mám Ubuntu a chci třeba Beryl, musím se hrabat v konfiguračních souborech hodinu, ale poradí mi někdo.To je vaše zkušenost. Já nemusel nikde nastavovat ani písmenko v konfiguraních souborech a compiz i beryl jedou sami od sebe, u Berylu stačí jen doinstalovat balík.
Jenže něco mi říká že se to distro horší verzi od verze. Zatím jsem zkoušel všecky a pokaždé byly s tím novějším vydáním větší problémy než s Ubuntu 4.10. Ze všech nejhorší ale vidím tu nejnovější verzi a za tím si stojím, stejně jako za svým tvrzením že hlavní problém bude někde v tom Centru pro uzavřené ovladače nebo jak se tomu shitu nadává.Mediální porkytí, recenze, blogy a odezvy uživatelů ve fórech hodnotí nejnovější Ubuntu tak mimořádně příznivě a je o ní zatímnejvěší zájem než o jakoukoliv jinou distrubuci v historii, že nějaká vaše jendotlivá zkušenost není nic jiného než irelevantní. Možná tak o vás, pak si ale z této diskuse nedělejte srandu silnými slovy, jak jste si jistý o tom, jak je Ubuntu špatné. A podtrháváte to svou neschopností napsat správně jméno produktu, ze které přímo čpí vaše předpojatost. Já Mandrivu pomlouvat nepotřebuji, já jsem ji zkusil, vím, že je již po několik vyzkoušených verzí pomalejší při startu i reakcích než Ubuntu a má horší písma a poskytuje mi méně možností, než Ubuntu, proto mi nevyhovuje a proto ji nepoužívám.
což byla kritizována třeba myslím i panem Bíbrem a komunitouJo, některým lidem se to nelíbí a nekteří tomu naopak tleskají. Já patřím mezi ty druhé, stejně jako by měla většina současných spokojených uživatelů. Nové jádro jim totiž nemůže nic moc přinést, naopak může způsobit problémy.
Tiskni
Sdílej: