Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ja mam dve zarizeni se Sirf Star III a spokojeny jsem - absolutni presnost pri vyborne viditelnosti oblohy 1.5 m, ve skalach tak 3m.
Nevim, co presne myslite "zamerovanim pozemku". Pro geometricky plan stejne potrebujete nejakou geodetickou GPSku, pro uzivatelska mereni hranic je to jedno.
Ten Garmin 60Cx je urcite dobra volba. Behla jsem po horach s jeho cernobilou verzi (ta nema moznost nahrat mapy). Prijemne ovladani, perfektni odolnost. Proste bezproblemove zarizeni. Napajeni na 2xAA, vydrzi dlouho a je mozne menit i v civilizaci.
Do PDA s GPS modulem bych nesel. Jako hlavni problem bych videl odolnost. Ale nadruhou stranu jestli to ma nekdo jen do auta...
No ono staci aby ta GPS mela dostatecny signal. Ja mam zato, ze limit pro maximalni presnost je 6.7 metru. Chybu mereni k jedne druzici mate priblizne 13m, No a pri idelani konstelaci se vam podari stlacit chyby polohy na tech 6.7 m. Problem je, ze nejlepsi pro urceni polohy je nejdulezitejsi aby satelity byly co nejdale od sebe, coz vede k tomu, ze nejlepsi jsou satelity na horizontu, no a od tech je nejslabsi signal.
Dalsi zpresneni je uz pak pomoci nejakeho podpurneho systemu. Tusim, ze v evrope treba EGNOS (pozemni stanice zname polohy, korekce vysilane satelity), kde se clovek dostane ke 2 m.
Dalsi moznosti zpresneni je pouziti nejakeho DGPS (differential GPS) podpurneho systemu. Je to principielne podobne EGNOSu, opet pozemni stanice, ale rozdily merene polohy oproti skutecne se siri na nejakym pozemni vysilanim. Garmin to umi, ale musi se tusim pripojit nejaka dalsi jednotka k te GPSce.
Jinak nez clovek zacne psat jakou presnost GPSka ukazuje, je dobre vedet jak ji pocita. Provede se nekolik mereni a pak se spocita jak velky musi byt kruh kam spadne x % mereni. Spravne by x melo byt 95%, ale nic vyrobci nebrani presnost ukazovat pro mensi x.
Kdyz jsem si overoval co jsem pisu, tak jsem narazil na stranku, kde je toho docela dost prehledne popsano. Hlavne je to popsano v souvislosti s tim co vidite na prijimaci. www.gpsinformation.org/dale/dgps.htm
Mimo téma: Vysvětlí mi někdo, proč nefungují KDE repozitáře openSuSE?Protože je špína zažraná. Nefungují nejen repozitáře KDE, ale například i non-OSS. Vypadá to, že je nějaký problém na serveru - hlásí to, že soubor nebyl nalezen (404 Not Found). Zkoušel jsem včera mirror na Karnevalu a tam to bylo v pořádku. Dnešní stav nevím.
Tiskni
Sdílej: