Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ja mam dve zarizeni se Sirf Star III a spokojeny jsem - absolutni presnost pri vyborne viditelnosti oblohy 1.5 m, ve skalach tak 3m.
Nevim, co presne myslite "zamerovanim pozemku". Pro geometricky plan stejne potrebujete nejakou geodetickou GPSku, pro uzivatelska mereni hranic je to jedno.
Ten Garmin 60Cx je urcite dobra volba. Behla jsem po horach s jeho cernobilou verzi (ta nema moznost nahrat mapy). Prijemne ovladani, perfektni odolnost. Proste bezproblemove zarizeni. Napajeni na 2xAA, vydrzi dlouho a je mozne menit i v civilizaci.
Do PDA s GPS modulem bych nesel. Jako hlavni problem bych videl odolnost. Ale nadruhou stranu jestli to ma nekdo jen do auta...
No ono staci aby ta GPS mela dostatecny signal. Ja mam zato, ze limit pro maximalni presnost je 6.7 metru. Chybu mereni k jedne druzici mate priblizne 13m, No a pri idelani konstelaci se vam podari stlacit chyby polohy na tech 6.7 m. Problem je, ze nejlepsi pro urceni polohy je nejdulezitejsi aby satelity byly co nejdale od sebe, coz vede k tomu, ze nejlepsi jsou satelity na horizontu, no a od tech je nejslabsi signal.
Dalsi zpresneni je uz pak pomoci nejakeho podpurneho systemu. Tusim, ze v evrope treba EGNOS (pozemni stanice zname polohy, korekce vysilane satelity), kde se clovek dostane ke 2 m.
Dalsi moznosti zpresneni je pouziti nejakeho DGPS (differential GPS) podpurneho systemu. Je to principielne podobne EGNOSu, opet pozemni stanice, ale rozdily merene polohy oproti skutecne se siri na nejakym pozemni vysilanim. Garmin to umi, ale musi se tusim pripojit nejaka dalsi jednotka k te GPSce.
Jinak nez clovek zacne psat jakou presnost GPSka ukazuje, je dobre vedet jak ji pocita. Provede se nekolik mereni a pak se spocita jak velky musi byt kruh kam spadne x % mereni. Spravne by x melo byt 95%, ale nic vyrobci nebrani presnost ukazovat pro mensi x.
Kdyz jsem si overoval co jsem pisu, tak jsem narazil na stranku, kde je toho docela dost prehledne popsano. Hlavne je to popsano v souvislosti s tim co vidite na prijimaci. www.gpsinformation.org/dale/dgps.htm
Mimo téma: Vysvětlí mi někdo, proč nefungují KDE repozitáře openSuSE?Protože je špína zažraná. Nefungují nejen repozitáře KDE, ale například i non-OSS. Vypadá to, že je nějaký problém na serveru - hlásí to, že soubor nebyl nalezen (404 Not Found). Zkoušel jsem včera mirror na Karnevalu a tam to bylo v pořádku. Dnešní stav nevím.
Tiskni
Sdílej: