Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Allwinner A10/A20 support for the upstream kernel Re-thinking Web App Development with Web Components standard USB protocol & architecture overview
Na DevConf určitě znova nevyrazím, abych tam viděl přednášky. Možná potkat lidi, ale na to snad ty přednášky nejsou třeba...Tak to je pro značnou část účastníků hlavní důvod, proč na konference vůbec jezdit. Jinak mi přijde, že konferenci bereš z velké části jako "konzumní ovečka" z cílové skupiny markeťáků: tady jsem přijel a vy mě přesvědčte, že se mám zrovna o váš projekt zajímat. Když svůj postoj změníš na "tenhle projekt mě zajímá a proto si o něm jdu poslechnout přednášku", bude ti na (ne)schopnostech přednášejícího záležet míň a z akce si odneseš víc.
Tak to je pro značnou část účastníků hlavní důvod, proč na konference vůbec jezdit.
To beru. Já byl jsem lehce nevyspalý a učil jsem se na zkoušku (takže žádná hospoda) a potřeboval jsem se dostat do Brna z nesouvisejících důvodů. Měl jsem půl dne ve městě, tak jsem si říkal, že si zajdu na nějaké přednášky a třeba se něco dozvím.
Jinak mi přijde, že konferenci bereš z velké části jako "konzumní ovečka" z cílové skupiny markeťáků: tady jsem přijel a vy mě přesvědčte, že se mám zrovna o váš projekt zajímat. Když svůj postoj změníš na "tenhle projekt mě zajímá a proto si o něm jdu poslechnout přednášku", bude ti na (ne)schopnostech přednášejícího záležet míň a z akce si odneseš víc.
Vybral jsem si s výjimkou Dockeru přednášky, které mi připadaly nejbližší tomu, co mě zajímá. Ta o závislostech se mi líbila, ale jinak jsem se dozvěděl, že DevAssistant můžu zkusit tak za půl roku, o KDE 5 jsem se nedozvěděl nového nic (nevím, zda jsem cílová skupina přednášky) a ta použitelnost/UX byla totální ztráta času.
hodnotit podle jednoho dne je blbost, navíc asi nejzajívavější program byl v sobotu večer, kdy byl čas pokecat s hromadou lidí, které denně nepotkám
Další dva dny jsem měl na programu důležitější/zajímavější věci, přednášek by mě tam zajímalo nejspíš ještě míň a večerní program je stejně naprd, když člověk musí zmizet na autobus.To ovšem nelze vydávat za problém konference, že.
No me odradilo od konzumace to Starobrno, neb jedine pitelne pivo doslo asi pul hodiny po zacatku. Bohuzel ani kofolu nemeli, musel jsem si ji jit koupit jinam.