Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Allwinner A10/A20 support for the upstream kernel Re-thinking Web App Development with Web Components standard USB protocol & architecture overview
Na DevConf určitě znova nevyrazím, abych tam viděl přednášky. Možná potkat lidi, ale na to snad ty přednášky nejsou třeba...Tak to je pro značnou část účastníků hlavní důvod, proč na konference vůbec jezdit. Jinak mi přijde, že konferenci bereš z velké části jako "konzumní ovečka" z cílové skupiny markeťáků: tady jsem přijel a vy mě přesvědčte, že se mám zrovna o váš projekt zajímat. Když svůj postoj změníš na "tenhle projekt mě zajímá a proto si o něm jdu poslechnout přednášku", bude ti na (ne)schopnostech přednášejícího záležet míň a z akce si odneseš víc.
Tak to je pro značnou část účastníků hlavní důvod, proč na konference vůbec jezdit.
To beru. Já byl jsem lehce nevyspalý a učil jsem se na zkoušku (takže žádná hospoda) a potřeboval jsem se dostat do Brna z nesouvisejících důvodů. Měl jsem půl dne ve městě, tak jsem si říkal, že si zajdu na nějaké přednášky a třeba se něco dozvím.
Jinak mi přijde, že konferenci bereš z velké části jako "konzumní ovečka" z cílové skupiny markeťáků: tady jsem přijel a vy mě přesvědčte, že se mám zrovna o váš projekt zajímat. Když svůj postoj změníš na "tenhle projekt mě zajímá a proto si o něm jdu poslechnout přednášku", bude ti na (ne)schopnostech přednášejícího záležet míň a z akce si odneseš víc.
Vybral jsem si s výjimkou Dockeru přednášky, které mi připadaly nejbližší tomu, co mě zajímá. Ta o závislostech se mi líbila, ale jinak jsem se dozvěděl, že DevAssistant můžu zkusit tak za půl roku, o KDE 5 jsem se nedozvěděl nového nic (nevím, zda jsem cílová skupina přednášky) a ta použitelnost/UX byla totální ztráta času.
hodnotit podle jednoho dne je blbost, navíc asi nejzajívavější program byl v sobotu večer, kdy byl čas pokecat s hromadou lidí, které denně nepotkám
Další dva dny jsem měl na programu důležitější/zajímavější věci, přednášek by mě tam zajímalo nejspíš ještě míň a večerní program je stejně naprd, když člověk musí zmizet na autobus.To ovšem nelze vydávat za problém konference, že.
No me odradilo od konzumace to Starobrno, neb jedine pitelne pivo doslo asi pul hodiny po zacatku. Bohuzel ani kofolu nemeli, musel jsem si ji jit koupit jinam.