Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Redakcii abíčka to neprišlo dosť zaujímavé, aby sa to dostalo do správičiek...tak proč si tu zprávičku nenapsal TY??!!
neviem si na desktope vyrobiť shortcut odkazujúci na nejaký adresárCo takhle symlink (v adřesáři zobrazeném na ploše)? Plasmoid na takovou prkotinu by byl zbytečnej.
Dotiahnuť tam ikonku Dolphinu z KDE menu a upraviť ju, aby sa Dolphin spustil s parametrom - menom adresára. Asi.
Co takhle otevřít Dolphin a ten adresář přetáhnout na plochu? Nabídne se mi menu, kde je i ikona. A úplně stejně jde ten adresář přetáhnout i na panel.
Místo KHexEdit zkus Okteta, smb mi funguje...
dcop ksmserver ksmserver logout 0 2 0
?
(Spustí to logout resp. shutdown. Používam to niekedy na koniec skriptu, ktorý spúšťam večer a trvá pár hodín.)
qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer logout 0 2 0By mělo fungovat. Naštěstí je u spousty aplikací D-BUS rozhraní prakticky shodné s předešlým DCopem. Před časem jsem sem napsal stručný návod jak přejít na D-BUS. V postatě platí namísto dcop psát qdbus a namísto kdcopviewer qdbusviewer. Měl by fungovat i dbus-send, ale ten neumí procházení ve stylu qdbus, takže pokud člověk nezná rozhraní, tak má smůlu.
kedit - nevadi
khexedit - okteta
kdcop - qdbus (qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer org.kde.KSMServerInterface.logout 0 2 0)
Quanta - aj ja dufam, ze raz bude
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT Designer
Applety - nepouzivam
Konsole nevie - vie
Kopete - nepouzivam spell-checker a novy riadok davam enterom na numerickej klavesnici
Dolphin - ale pozna, ale takto smb:/
Shorcut - "pretiahnem" adresar z dolphine na plochu a aktomaticky sa ma spyta, ze ci pohlad (plasma applet) alebo icon
Spotrebovana pameť - pozri na kde-apps.org
Lokalizacia - pouzivam svn verziu slovenciny a totalne v pohode - ale mam gentoo
Dva panely - netusim
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT DesignerIde mi spravidla o vývoj knižnice a malej testovacej command-line aplikácie. Tam mi asi QT Designer moc platný nebude. Škoda, že KDevelop nemá template na taký malý projekt, ktorý nepoužíva autoconf nenavyrába haldu súborov a adresárov. Keď ja všehovšudy potrebujem 20 súborov so zdrojákmi a Makefile.
Tak proc ne radsi CMake? Jinak dalsi radek v Kopete je Ctrl+Enter.
Konsole nevie - vieChvíľu mi trvalo, než som došiel na to, čo si tým myslel
Konsole vie detachnúť tab, ale len cez menu. Nie na right-click na tab. A selektovať, tak ako chcem, nevie.
Tohle mně štve u gwenview. Kontext menu neumožňuje otevřít danou fotku v Gimpu. Takže když procházím ve fullscreenu fotky a chci některé upravit, musím z něj vyskočit, abych se dostal na postraní lištu. Strašně to zdržuje. Pořád si říkám, že až bude trochu času, tak se v tom povrtám. Nemělo by to být tak těžké vykrást postranní panel a nacpat to do kontext menu. V bugzille jsou na gwenview mraky bugů a přání, takže udělej si sám (a pak pošli patch) bude asi nejrychlejší cesta.
Tiskni
Sdílej: