Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Redakcii abíčka to neprišlo dosť zaujímavé, aby sa to dostalo do správičiek...tak proč si tu zprávičku nenapsal TY??!!
neviem si na desktope vyrobiť shortcut odkazujúci na nejaký adresárCo takhle symlink (v adřesáři zobrazeném na ploše)? Plasmoid na takovou prkotinu by byl zbytečnej.
Dotiahnuť tam ikonku Dolphinu z KDE menu a upraviť ju, aby sa Dolphin spustil s parametrom - menom adresára. Asi.
Co takhle otevřít Dolphin a ten adresář přetáhnout na plochu? Nabídne se mi menu, kde je i ikona. A úplně stejně jde ten adresář přetáhnout i na panel.
Místo KHexEdit zkus Okteta, smb mi funguje...
dcop ksmserver ksmserver logout 0 2 0
?
(Spustí to logout resp. shutdown. Používam to niekedy na koniec skriptu, ktorý spúšťam večer a trvá pár hodín.)
qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer logout 0 2 0By mělo fungovat. Naštěstí je u spousty aplikací D-BUS rozhraní prakticky shodné s předešlým DCopem. Před časem jsem sem napsal stručný návod jak přejít na D-BUS. V postatě platí namísto dcop psát qdbus a namísto kdcopviewer qdbusviewer. Měl by fungovat i dbus-send, ale ten neumí procházení ve stylu qdbus, takže pokud člověk nezná rozhraní, tak má smůlu.
kedit - nevadi
khexedit - okteta
kdcop - qdbus (qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer org.kde.KSMServerInterface.logout 0 2 0)
Quanta - aj ja dufam, ze raz bude
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT Designer
Applety - nepouzivam
Konsole nevie - vie
Kopete - nepouzivam spell-checker a novy riadok davam enterom na numerickej klavesnici
Dolphin - ale pozna, ale takto smb:/
Shorcut - "pretiahnem" adresar z dolphine na plochu a aktomaticky sa ma spyta, ze ci pohlad (plasma applet) alebo icon
Spotrebovana pameť - pozri na kde-apps.org
Lokalizacia - pouzivam svn verziu slovenciny a totalne v pohode - ale mam gentoo
Dva panely - netusim
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT DesignerIde mi spravidla o vývoj knižnice a malej testovacej command-line aplikácie. Tam mi asi QT Designer moc platný nebude. Škoda, že KDevelop nemá template na taký malý projekt, ktorý nepoužíva autoconf nenavyrába haldu súborov a adresárov. Keď ja všehovšudy potrebujem 20 súborov so zdrojákmi a Makefile.
Tak proc ne radsi CMake? Jinak dalsi radek v Kopete je Ctrl+Enter.
Konsole nevie - vieChvíľu mi trvalo, než som došiel na to, čo si tým myslel
Tohle mně štve u gwenview. Kontext menu neumožňuje otevřít danou fotku v Gimpu. Takže když procházím ve fullscreenu fotky a chci některé upravit, musím z něj vyskočit, abych se dostal na postraní lištu. Strašně to zdržuje. Pořád si říkám, že až bude trochu času, tak se v tom povrtám. Nemělo by to být tak těžké vykrást postranní panel a nacpat to do kontext menu. V bugzille jsou na gwenview mraky bugů a přání, takže udělej si sám (a pak pošli patch) bude asi nejrychlejší cesta.
Tiskni
Sdílej: