Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Redakcii abíčka to neprišlo dosť zaujímavé, aby sa to dostalo do správičiek...tak proč si tu zprávičku nenapsal TY??!!
neviem si na desktope vyrobiť shortcut odkazujúci na nejaký adresárCo takhle symlink (v adřesáři zobrazeném na ploše)? Plasmoid na takovou prkotinu by byl zbytečnej.
Dotiahnuť tam ikonku Dolphinu z KDE menu a upraviť ju, aby sa Dolphin spustil s parametrom - menom adresára. Asi.
Co takhle otevřít Dolphin a ten adresář přetáhnout na plochu? Nabídne se mi menu, kde je i ikona. A úplně stejně jde ten adresář přetáhnout i na panel.
Místo KHexEdit zkus Okteta, smb mi funguje...
dcop ksmserver ksmserver logout 0 2 0
?
(Spustí to logout resp. shutdown. Používam to niekedy na koniec skriptu, ktorý spúšťam večer a trvá pár hodín.)
qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer logout 0 2 0By mělo fungovat. Naštěstí je u spousty aplikací D-BUS rozhraní prakticky shodné s předešlým DCopem. Před časem jsem sem napsal stručný návod jak přejít na D-BUS. V postatě platí namísto dcop psát qdbus a namísto kdcopviewer qdbusviewer. Měl by fungovat i dbus-send, ale ten neumí procházení ve stylu qdbus, takže pokud člověk nezná rozhraní, tak má smůlu.
kedit - nevadi
khexedit - okteta
kdcop - qdbus (qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer org.kde.KSMServerInterface.logout 0 2 0)
Quanta - aj ja dufam, ze raz bude
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT Designer
Applety - nepouzivam
Konsole nevie - vie
Kopete - nepouzivam spell-checker a novy riadok davam enterom na numerickej klavesnici
Dolphin - ale pozna, ale takto smb:/
Shorcut - "pretiahnem" adresar z dolphine na plochu a aktomaticky sa ma spyta, ze ci pohlad (plasma applet) alebo icon
Spotrebovana pameť - pozri na kde-apps.org
Lokalizacia - pouzivam svn verziu slovenciny a totalne v pohode - ale mam gentoo
Dva panely - netusim
Kdevelop - nezaujima ma vzhladom na to, ze pouzivam QT DesignerIde mi spravidla o vývoj knižnice a malej testovacej command-line aplikácie. Tam mi asi QT Designer moc platný nebude. Škoda, že KDevelop nemá template na taký malý projekt, ktorý nepoužíva autoconf nenavyrába haldu súborov a adresárov. Keď ja všehovšudy potrebujem 20 súborov so zdrojákmi a Makefile.
Tak proc ne radsi CMake? Jinak dalsi radek v Kopete je Ctrl+Enter.
Konsole nevie - vieChvíľu mi trvalo, než som došiel na to, čo si tým myslel
Tohle mně štve u gwenview. Kontext menu neumožňuje otevřít danou fotku v Gimpu. Takže když procházím ve fullscreenu fotky a chci některé upravit, musím z něj vyskočit, abych se dostal na postraní lištu. Strašně to zdržuje. Pořád si říkám, že až bude trochu času, tak se v tom povrtám. Nemělo by to být tak těžké vykrást postranní panel a nacpat to do kontext menu. V bugzille jsou na gwenview mraky bugů a přání, takže udělej si sám (a pak pošli patch) bude asi nejrychlejší cesta.
Tiskni
Sdílej: