Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
/dev/sda5
, vím dost přesně, který oddíl to vlastně je. Když mi Windows řeknou 'E:
', jsem na tom podstatně hůř…
Když mi Windows řeknou 'E:', jsem na tom podstatně hůř…Pokud se v tom počítači nemění disky moc často, dá se to vcelku slušně odhadnout.
A to nemluvím o tom, že pod Windows je takové přepísmenkování řádově větší problém než v Linuxu…diskmgmt.msc klikatko nebo diskpart pro cli/skriptovani. smutne je, ze to obcas musim delat i kdyz nechci. treba kdyz mi windows suverene namapuji flashku an stejne pismeno jako pripojeny sitovy disk ;(
Ach jo, zase to generalizováníU wi****s je to běžné, že uživatel musí 2-4krát do roka přeinstalovat systém, aby to alespoň trochu fungovalo, ale tam to nikomu divné nepřijde.
... když jsem si pracoval se svým perfektně vyladěným Gentoo ...Vždycky to na několikátý pokus naběhlo.
U wi****s je to běžné, že uživatel musí 2-4krát do roka přeinstalovat systém, aby to alespoň trochu fungovalo, ale tam to nikomu divné nepřijde.
Běžte s tímto FUDem už konečně někam. Jestli jste nikdy neviděl zcela funkční instalaci Windows starou klidně pět let, přijdte se podívat k nám.
apt-get (dist-)upgrade
, pacman -Syu
, nebo třeba emerge -uDN world
, ale rozhodně není třeba nic instalovat znovu...
Je pravda, že upgrade je vždycky riskantnější než čistá instalace; instalátor má podstatně víc práce a je velmi těžké to nějak systematicky otestovat (příliš mnoho možných situací), takže pravděpodobnost chyby je vyšší.A Bluebear narozdíl od tebe v Suse ČR pracuje a už několikrát ukázal, že procesu instalace má jisté ponětí. Ale to je fuk, ty jen hledáš konflikty.
naposledy (ne teda na dovolené) jsem s flaskou slivovice zprznil alsu ...Ještěže se jména píší velkými písmeny :)
Tiskni
Sdílej: