Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »ln -s /opt/program/share/program /usr/share/program
. Kouzlo jednoduchosti...
hodně velkým písmem, ať to nikdo nezkouší instalovat příkazem make installAND
Balíčkovací systém by neměl dopustit, aby si dva balíčky přepsaly binárky nebo jakýkoli jiný soubor
make install
asi nebude součáští nějakého balíčkovacího systému. :)
A myslím si, že by nebylo od věci mít možnost takový přepis povolit, pokud to explicitně balíkář povolí, zajisté po zralé úvaze. A myslím si, že se tak děje běžně, ale jen za předpokladu, že soubor nebyl změněn. Tedy pokud nainstaluješ apache z balíku a hned poté (ještě než upravíš konfiguráky) nainstaluješ php, tak si ten balík php upraví konfigurák apache, pokud dále nainstaluješ mysql a ještě si neupravil php.ini tak si to IMHO opět povolí dynamický modul pro spolupráci mysql a php.
jak nainstalovat program tenaten do adresáře tohoatohoTo je jednoduché:
./configure --prefix=/home/ja/mujvlastniadresar
- a nic mimo nepocuchám. A žádné řeči o kompilaci, pokud vymýšlím kraviny, dostanu zákonitě kravskou odpověď.
Proč by si běžný uživatel nemohl nainstalovat program? Běžný uživatel domácího desktopového PC si sám běžně instaluje operační systém a programy. Na tom není nic nenormálního. Každý nepotřebuje mít doma administrátora, aby mu to udělal.Odpověď se netýkala instalace samotné, ale umístění instalovaných souborů. Ale poslední větou jste si odpověděl sám: Právě že každý nemusí mít doma administrátora, aby mu určoval, kam který soubor má přijít, že... Takže to prostě nechám na balíčkovacím systému, a když chci vyvádět psí kusy, tak si je vyvádím pomocí prefixu při kompilaci
C:\Program Files
, v horším případě C:\PROGRA~1
, a basta fidli.
Tiskni
Sdílej: