Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ln -s /opt/program/share/program /usr/share/program
. Kouzlo jednoduchosti...
hodně velkým písmem, ať to nikdo nezkouší instalovat příkazem make installAND
Balíčkovací systém by neměl dopustit, aby si dva balíčky přepsaly binárky nebo jakýkoli jiný soubor
make install
asi nebude součáští nějakého balíčkovacího systému. :)
A myslím si, že by nebylo od věci mít možnost takový přepis povolit, pokud to explicitně balíkář povolí, zajisté po zralé úvaze. A myslím si, že se tak děje běžně, ale jen za předpokladu, že soubor nebyl změněn. Tedy pokud nainstaluješ apache z balíku a hned poté (ještě než upravíš konfiguráky) nainstaluješ php, tak si ten balík php upraví konfigurák apache, pokud dále nainstaluješ mysql a ještě si neupravil php.ini tak si to IMHO opět povolí dynamický modul pro spolupráci mysql a php.
jak nainstalovat program tenaten do adresáře tohoatohoTo je jednoduché:
./configure --prefix=/home/ja/mujvlastniadresar
- a nic mimo nepocuchám. A žádné řeči o kompilaci, pokud vymýšlím kraviny, dostanu zákonitě kravskou odpověď.
Proč by si běžný uživatel nemohl nainstalovat program? Běžný uživatel domácího desktopového PC si sám běžně instaluje operační systém a programy. Na tom není nic nenormálního. Každý nepotřebuje mít doma administrátora, aby mu to udělal.Odpověď se netýkala instalace samotné, ale umístění instalovaných souborů. Ale poslední větou jste si odpověděl sám: Právě že každý nemusí mít doma administrátora, aby mu určoval, kam který soubor má přijít, že... Takže to prostě nechám na balíčkovacím systému, a když chci vyvádět psí kusy, tak si je vyvádím pomocí prefixu při kompilaci
C:\Program Files
, v horším případě C:\PROGRA~1
, a basta fidli.
Tiskni
Sdílej: