Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Chystám si povídání do školy na téma nmap a uití v praxi. Lehce zapojil také xprobe2 a p0f.
Povídání je zaměřené na základní použití nmapu, ukázku tcp connect, tcp syn a udp scannu. Dále jen naťukávám IP spooing a v závěru je ukázka aktivního fingeprintingu.
Myslím že o tomto tématu něco vím, nicméně vím jen věci které aktivně používám na mojí síti. Předpokládám že nmap, xprobe a p0 umí plno jiných zajímavostí. Proto bych rád pod tímto blogem rozběhl diskuzi na téma"jaké" super věci s nmapem ještě umíte.
Moje prezentace je zaměřena částečně jako propagace opensource nástrojů a potažmo linuxu. Cílem je tedy na posluchače udělat co největší dojem, ukázat jim co všechno nmap umí a vše předvést v reálu. Posluchači jsou lidé ze základní znalostí sítí (IP adresa, maska, port, ping a pod.) K dispozici mám učebnu na které je 18 desktopů s Debianem 4.0, všichni mají vše dostupné a dle potřeby mohu doinstalovat cokoliv dalšího. nmap.pdf nebo nmap.odp Zkuste se nad tím zamyslet a napsat mi co dalšího co možná nejvíc zajímavého s nemapem lze udělat :))
Tiskni
Sdílej:
K obsahu:
Spoofing - zmínil bych rozdíl mezi spoofing a decoy a hlavně fakt, že pokud spoofuju tak mi nemusí žádné packety dorazit zpět
Detekce OS - tady bych trochu rozvedl resp. nastínil ty techniky, které vedou k detekci toho či onoho OS (odlišné chování stacků), pojem fuzzy logika je trochu fádní a nic neříká
Typy scanu - trochu bych to zkrátil, myslím že je tomu věnováno příliš mnoho slajdů, spíš bych si nechal něco na ty "show off" triky (viz níže)
K formě:
Zastávám názor že prezentace by měla obsahovat co nejméně textu a už vůbec ne celé věty. Pokud posluchači budou číst prezentaci, nebudou věnovat pozornost výkladu a navíc to svádí školitele k tomu aby slidy četl jako pohádku místo aby volně mluvil. Takže bych brutálně (ale opravdu!) zkrátil všechny texty a místo toho se vymazlil s obrázky které kolikrát řeknou více než deset vět.
Triky:
Nmap umí celkem zevrubně zadat co a jak má scannovat (rozsahy portů, adres, ...), to bych jednoznačně vyzdvihl! Lze v něm také dost podrobně ladit agresivitu scannu (nejprv ping, různé časování, paralelní scanny atd). Výstup z nmapu lze obdržet v pěkně přechroustatelném (strojově) formátu takže lze celkem jednoduše dělat různé frontendy. A "last but not least", nmap je open-source, takže kdykoliv není problém do něj nahlédnout nebo něco poupravit.
A to je asi vše.