Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak sa mi zda, ze Kubu kazi novemu KDE 4.1 meno. Vsade citam prispevky ako su tie vase, pritom na mojom historickom notebooku IBM T42 (Intel Pentium M 1800MHz, 1GB RAM, ATI Rad9600 64MB), beha openSUSE RC1 nadherne. Ziadne lagy, system je prekvapivo pouzitelny. Samozrejme nejake tie pady uz boli, ale DE je vyborne pouzitelne.
Zaroven kcem sa pozastavit nad tym, ze preco robia ludia robia stale tu istu chybu, ked kcu KDE based distro a vyberu si Kubu namiesto openSUSE. Ludia, nerobte to, ak je predsudkom deb vs. rpm, tak na to kaslite, openSUSE ma velmi kvalitne repozitare a ponovom uz aj balickovac.
Blabol.
OpenSUSE pouze obsahuje nejake veci, ktere jeste nejsou ve Stable.
Na booku mam OpenSUSE i Ubuntu s KDE 4.1 i trunk (projekt neon, do ktereho jsem si prihodil cestinu), a stejne radsi bootuju do nej.
a vyberu si Kubu namiesto openSUSE. Ludia, nerobte to, ak je predsudkom deb vs. rpm, tak na to kaslite, openSUSE ma velmi kvalitne repozitare a ponovom uz aj balickovac.O tom, ze KDE4 je v Ubuntu sprasene som uz pocul niekolko krat a zacinam tomu verit. Co sa tyka RPM - neviem ake nastroje a dokumentaciu ponuka OpenSUSE package developerom voci tym, ktore ponuka RedHat ( ziadne ), takze nemozem porovnavat. Co ale mozem porovnavat je sposob vytvarania balikov pre RHEL a Debian. RHEL - otras, skoro vsetko from scratch, clovek si musi napisat haldy scriptov. Debian - parada, debhelper a spol nemaju chybu.
imho by nemel byt problem KDE3 doinstalovat, staci si najit repozitar. navod treba tady ;)
btw. ale nevim, jaka bude funkcnost, nezkousel jsem to
děkuji, už instaluji :) uvidíme...
Zdá se, že základ funguje - nicméně mi to stejně nepřidává mé milované showimg, kuickshow případně krusadera nad starým qt I tak je ten systém ale několikanásobně živjejší... je to perfekt. Škoda že prostě neexistuje něco jako Kubuntu-tři-a-půl kde by defakto šlo jen o "vyvhytané" kubuntu 8.4 s aktuálním jádrem a příslušenstvím k němu :))
Možná Kolieskobuntu od Stanislava Hoferka, co dělá na Greeniem?
Anebo možná nějaké jiné deb distro, třeba Mepis...
Mne na KDE4 zklamalo, že to prostě není pokračování KDE3.5. Očekával jsem, že se konečně zbavím známých bugů a dostanu pár blbostí navíc. Místo toho jsem dostal spostu nových bugů, mnou používané věci většinou chybí, zato je tu spostu nových blbostí. Navíc jsem opravdu neobjevil žádnou killer feature kvůli které by stálo zato přejít na novou verzi.
Taky mě nabaví pořád testovat, zda-li už jde vzhled nastavit tak jak mám rád, a jak jsem ho měl v KDE3.5. (dole schovávací lišta na přepínanání aplikací a nahoře schovatelná lišta s trayem na ikonky a spuštěčema pár nesmyslů, obojí co nejtenčí).
...zda-li už jde vzhled nastavit tak jak mám rád, a jak jsem ho měl v KDE3.5. (dole schovávací lišta na přepínanání aplikací a nahoře schovatelná lišta s trayem na ikonky a spuštěčema pár nesmyslů, obojí co nejtenčí).
KDE 4.2
...to prostě není pokračování KDE3.5.
Ještě, že tak. KDE4 zahazuje slepé uličky (Phonon místo Arts, D-BUS místo toho dřívějšího nesmyslu,...) a přidává spoustu skvělých technologií přímo v sobě (Nepomuk, Akonadi,...). Plasma a používání SVG jsou také svělé kroky kupředu. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho, jenže v praxi je to horší --- použitelné je až KDE 4.2 a to asi ne právě v Kubuntu.
I jakožto zapřisáhlí gnomista musím před KDE4.2 smeknout. Nic tak lesklého jsem v životě neviděl.
BTW: Velikost ikonek a podobných nesmyslů se snad dá nastavit a nějaký Oxygen na to nemá vliv, ne?(Ba naopak, díky SVG)
Potřebuji prostě nový kernel a starý systém.A pak ať někdo na linux-kernel tvrdí, že to nikdo nepoužívá...
Neznáte nějaký způsob jak vzít "jdáro a ostatní systémové" věci z 8.10 (coz má super HW podporu a na to přilepit userspace Ubuntu 8.4? :D to je to co právě hledámNaintalovat 8.4 a k němu pomocí dpkg dodat novější balíček z 8.10 s jádrem. Pak se budeš muset buď hodně porejpat v nastavení apt, nebo aktualizovat jádro ručně.![]()
právě staré jádro na mém HW nejde uplně triviálně nahodit - je to notebook, absence podpory cdrom mechaniky vylučuje istalaci z cdrom.. instalace z PXE by šla.. ale síťovka tím starým jádrem taky není podporovaná.. poslední možnost je instalace z flashdiku nicméně naběhnu do stavu s nefungující sítí... prostě celkem komplikovaná cesta od instalace k novému jádru :) zkouším cestu nechat hezky 8.10 a doloadovat kde 3.5 :) uvidíme.
Co k tomu dodat, to je holt Kubuntu
Souhlasím. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale já sám i každý, kdo mi kdy popisoval své zkušenosti zjistil, že snad jinde (openSUSE, Mandriva...) je KDE (především 4) lépe integrováno než v Kubuntu, kde to ten jeden placený vývojář v druhokolejním projektu oproti Ubuntu prostě nemůže stihnout a vyladit tak jako ty jiné projekty. Jistě, někomu může Kubuntu vyhovovat a v některých dílčích věcech být i lepší, ale obecně ve většině věcí jsou zde vhodnější možnosti. Téměř by se dalo říci, že v Kubuntu není plnohodnotné KDE, spíše mu škodí a s trochou nadsázky kdo používá Kubuntu ani pořádně neví, jaké to KDE vlastně je.
stejný problém v 4.1.81 (po betě1)
heh, takovéto blogy by mněl číst Aaron, namísto sezení ve své slonovinové věži![]()
Však ses ho mohl dneska zeptat
KDE Videocast Episode 4, December 6!
Já jsem ve čtvrtek nahlásil bug s nastavením pozadí a na druhý den mi to Aaron osobně opravil
btw pekna fotka
Dík. občas se něco povede
ps. dúfam že Amarok spravia taký istý ako 1.4 pretože my bude chýbať to malé okno.
No já doufám, že tam hlavně doimplementují chybějící věci. Pro mně je aktuální verze nepoužitelná. Jediné co funguje je přehrávání, ale import kolekce z 1.4 selhal a možnosti správy kolekce jsou dost chabé...
jo.... s amarokem 2 spokojeny nejsem. Uz pocinaje tim, ze mi poradne nefungovaly me klavesove zkratky a nebo mi nefungovalo tlacitko pause > proste misto zapauzovani se pisnicka zacala prehravat znovu. Zatim tedy zustavam u Amarok 1.4
(*) smutné na tom je, že si asi ani neuvědomuje tuto polofunkčnost, neb na různých předváděčkách, včetně toho, co ukazoval jako svůj desktop, to vždycky nějak zázračně funguje, přičemž použitý kód se často patrně dosti drasticky liší od toho, co pak vyjde v nějaké stable branchi a dostane se ke koncovým uživatelům, kterým zbudou akorát oči pro pláč ...
Spíše mu funguje to co používá. A nemyslím si, že se jeho kód nějak drasticky liší. Možná tam má navíc věci, které právě vyvíjí, ale nic víc. Udržovat dvě vývojové verze je dost náročné a asi by se z toho brzo zbláznil.
KDE: Don't look back.
KDE4 není dokonalé, ale přesto ho používám už několik měsíců jako jediný desktop. S tou prostorovou neúsporností máš pravdu*, ale s jednotlivými aktualizacemi zaznamenávám pokroky, situace se lepší. Používat KDE3 je IMHO už jen ztráta času – čím víc lidí bude používat** KDE4, tím rychlejší jeho vývoj bude.
*) třeba takový Kontact byl kvůli tomu jednu dobu hodně špatně použitelný.
**) a ještě lépe testovat, hlásit chyby a ideálně vyvíjet.
KDE: Don't look back.
Používat KDE3 je IMHO už jen ztráta času ...dovolím si trošku vytrhnout z kontextu a navázat opačným tvrzením, že momentálně je ztrátou času naopak používat KDE4 ... proč? - protože KDE3 stále v produktivitě vede; četl jsem si dnes plány na KDE 4.3 a je to plné samých takových věcí jako "dodělat funkcionalitu dialogu pro tisk, aby toho uměl tolik jako v KDE3 (pokud to mezitím neudělají v Qt)" atd.
Co si pamatuju na KDE 4.0, tak to bylo opravdu nepoužitelné, měl jsem ho jen na hraní (a pro jistotu i pod jiným uživatelem) a používal dál 3.5. Ale od 4.1 používám jen KDE4 a nemůžu říct, že by KDE omezovalo produktivitu mojí práce – něco je třeba ještě nedotažené, ale v práci mi to nebrání (stejně nakonec člověk pracuje s aplikacemi a desktopové prostředí je jen jakýsi podvozek pro ně).
Případně se dá používat kde3 a k tomu některé kde4 aplikace.
Proč kvůli zavináči přepínáš klávesnici? Prostě zmáčknu alt+v a je to, ne?
Plus jsem si mírně upravil rozvržení klávesnice a přidal některé „typografické“ znaky, takže teď nepotřebuji přepínat vůbec – mám pořád českou QWERTZ a žádné znaky mi tu nechybí.
Nápodobně. Klávesnici mám nastavenou v X serveru a v KDE je rozložení zakázané. Česká klávesnice mi stačí a to i jako programátorovi.
Tady někdo nečetl pořádně... Právě ten bug je o tom, že to NELZE!
Ale jen když máš dvě klávesnice ne? Nicméně uznávám, že to je bug a měl by se vyřešit. Jen bych zkusil z toho vydolovat více. Nějaké hlášky v .xsession-errors a tak. Spousta bugů je tak špatně popsaná, že to třeba vývojář pochopí špatně a stráví nad tím spoustu času s nulovým výsledkem.
No tak jsem se na to mrknul. Bug můžu potvrdit, nicméně stačí dát us klávesnici jako první, nebo jako poslední a zase to funguje. Když jsem viděl "qwerty,,qwerty", tak mi to bylo hned podezřelé.
Podobná chyba bývala v Javě: když byla jako první v pořadí neanglická klávesnice, spousta písmenek nefungovala, ale jen v Javových programech, ve všech ostatních byla klávesnice bez problému. Možná by se vývojáři KDE mohli inspirovat tam…
A když už jsme u toho nadávání, tak mně se zase nedaří spouštět aplikaci po startu KDE tak, aby byla minimalizovaná. Zkoušel jsem to pomocí příkazu kstart i pomocí funkce Speciální nastavení okna (aplikace) a nic, pořád se spouští maximalizovaná.
To se nastavuje v kwinu, ne? I kdyz pravda pak se bude dana aplikace asi spoustet vzdy minimalizovana, nezavisle na tom zda je spoustena pri startu nebo ne.
jj. Zkoušel jsem aspoň to, aby se minimalizace vynutila na začátku (i při spuštění kliknutím na ikonu), ale ani to mi nešlo.
No, mne to funguje, bohuzel az nejak moc dobre, az tak ze se mi okno nezobrazi ani na panelu Ale minimalizovane rozhodne je a pres ALT+TAB se k nemu da dostat.
Tady musi kazdy smeknout pred Mandrivou, prestoze defaltne se instaluje KDE4 je v oficilanich repozitarich i KDE3.
A proč, když OpenSuSE je na tom stejně a bude dokonce i v příští verzi (11.1) ?
neporadíte někdo přehrávač se pohledem na kolekci jako v Amaroku, globálními zkratkami a slušným vzhledem (no GTK)?Co třeba MOCP?
už jde s panelem dělat to samé co v KDE3.5?
Hlavní je, že umí to, co potřebuji – zobrazovat okna pouze z aktuální plochy – do té doby byl panel nepoužitelný, pravda. Skrývání jsem nikdy na chuť moc nepřišel a rád vidím hodiny a lentilky
tož toto je ale pouze jedna z věcí, které panel v KDE3 uměl, ne?už jde s panelem dělat to samé co v KDE3.5?Hlavní je, že umí to, co potřebuji – zobrazovat okna pouze z aktuální plochy ...
tož toto je ale pouze jedna z věcí, které panel v KDE3 uměl, ne?už jde s panelem dělat to samé co v KDE3.5?Hlavní je, že umí to, co potřebuji – zobrazovat okna pouze z aktuální plochy ...
He he, teď jde i zmenšit
Tak, já teď testuji KDE 4.2 a popravdě pár věcí co mě chyběli už dodělali, ale použitelný to asi bude tak za 2-3 roky. Je tam příliš chyb, stále to padá a je to zatím prostě naprd, ale až to bude odladěný a funkční tak, to bude pecka
Tiskni
Sdílej: