Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Linux a letní tábory? Nic nemožného - v mém případě realita. Cílem tohoto zápisku je nalezení novích atrakcí nebo vedoucích pro můj tábor. Rád bych měl tábor co nejlepší - aby se dětem mooc líbil. Bohužel už se mi nedostává inovačních nápadů. Možná jsou zde i lidé co něco zajímavého umí a třeba by se rádi "předvedli". Předestírám že kompilace jádra, kurz c++ nebo nastavení quaggy zde nezaboduje. Věci co mohou tábor oživit jsou třeba horolezecká aktivita, nějaké atipické sporty, airsoft, paintball, nějaké drsné hry v lese. Nebráníme s s kámošema ničemu co je alespoň trochu bezpečné. Co vy na to? Nechcete realizovat své myšlenky?
Díky Quantě jsem našel zajímavý problém KDE v souvislosti s celou řadou aplikací. Zdá se mi že KDE 4.2 je už docela použitelné nicméně některé programy v mojí distribuci (Kubuntu) jsou stále z KDE 3.5.x. Postupem času nacházím další a další chyby. Nemálo mě zlobí problémy související s implementací různých protokolů io-slave (trash:/ remote:/ fish:/ atd atd). Jistě znáte vychytávky těchto protokolů které umožňují že jakákoliv aplikace KDE může třeba přistupovat k FS přes ssh - fish:// - omyl, funguje to pouze pokud jde o aplikace z KDE 4, starší aplikace z KDE 3.x v KDE 4.x to takto nechodí!
Tak pod tíhou reklamace mého primárního notebooku jsem musel užít notebook sekundární - s Kubuntu a KDE 4.2 (hurá!). Od verze 4.1 se hodně vylepšilo, lagování co jsem zaznamenával je už velmi vzácné, spodní panel jde, k mému úžasu, nastavit tak že se s ním dá skoro i pracovat. Vše prostě značně postoupilo dopředu.. kde je ale moje oblíbené Showimg!!?
Stručně, jasně - je mi fakt divné jak to tam vypadá, ten banner zdá se mi není bannerem ale součástí stránky, navíc r1010t.cz je taky divné :)