Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
No, nad niečím podobným som už tiež istý čas uvažoval. Žiaľ, stále ostávam pri tom "chcel by som..." Jednoducho neexistuje nič, čo by mi úplne vyhovovalo.
Btw - nie je jeden z "propagačných bodov" Linuxu aj to, že máme slobodu voľby? V takom prípade môžeme o integrovanom systéme len snívať ;)
Jak tu tu sleduji, tak se mi tahle myšlenka stále honí hlavou, přispěji tedy také svou troškou myšlenek. Nějaká db na netu, případně aplikace ji obhospodařující, je asi nezbytná, ale z důvodu offline bude asi stejně potřeba, aby si data spravovala aplikace sama a do db se data pouze replikovala. Co to tedy udělat nějak takto:
1. Klientská aplikace (démon), do které se nainstalují pluginy pro konkrétní programy (im, mail, atp.), s možností spouštět jako samostatný program s parametry.
2a. Spousta existujících aplikací umožňuje spustit nějaký program při nějaké akci (třeba příchod mailu). Spustí tedy daný plugin a předá parametry specifikující co je to za akci.
2b. Pokud není možné předchozí a existuje jednoduchý způsob, jak k dané aplikaci plugin udělat, tak udělat.
2c. Pokud předchozí nebude snadno zrealizovatelné, tak démon na základě pluginu bude v definovaném intervalu zkoušet sám zjistit změny v aplikaci (třeba změna v logu im, přečte změnu a provede kýžené)
3. Démon už ví, že se něco změnilo, projde nastavení, jestli na danou změnu má něco udělat
4. Vykoná zvolené (spustí mail klient s parametry - o to se postara plugin pro daného klienta)
5. Vše se pokouší replikovat na server
Pokud třeba nebudu mít doma nainstalovaný program, odpovídající nějaké akci, tak na server uloží status o nevykonané akci. Když pak přijdu do kanceláře, démon zjistí neprovedenou akci, ověří že on pro danou akci program (plugin) má, tak akci provede nyní.Úmyslně teď neřeším pracovní skupiny a sdílení dat. Data na serveru by mohla být pro jednotlivé programy ukládána v xml, to by mohlo být snad dostatečně univerzální. Konfigurace by se taktéž replikovala na server, ale s rozlišením různých pracovišť s informací o pluginech a klientech na nich.
Co by tedy bylo potřeba:
1. Definovat strukturu DB
2. Framework pro webovou aplikaci - s jasně definovaným API pro pluginy
3. Základ webové aplikace pro nastavování
4. Základní pluginy na webu pro mail, im, kalendář (včetně rozlišení nejpoužívanějších aplikací
5. Klientský démon a pluginy pro něj s jednoduchým návodem k danému programu
Každý program by tedy potřeboval plugin pro démona, plugin do sebe nebo specifikaci jako propojit s démonem, specifikaci xml do db, plugin na web pro konfiguraci akci atp.
Jo a hlavně pořádnou analýzu a hodně času
Uff, jsem se rozepsal.... mno prostě pár myšlenek
Vím, že tu jsou ještě asi další dva lidi z Opavy, tak se můžeme někdy domluvit a jít si někam sednout..To muzem
Rozumím. No já mám slíbený nocleh od teroristy, ale jak to dopadne ... to nikdo neví.
Tiskni
Sdílej: