Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Olympiáda ohrožuje životy. Tedy přesněji – můj život. A ten je mi dražší než životy jiné.
Včerejší, naprosto zásadní, zápas s Finskem se mi téměř stal osudným. Protože hokej nesleduji, tak jsem vůbec netušil, že se něco děje a do hospody dorazil v takovémhle tričku. Mám pocit, že jsem přežil jen proto, že tam se mnou byla hromada kamarádů.
Obecně jsem přes oděvy expert. Návštěva jednoho už neexistujícího baru v době fotbalového mistrovství světa, když hrála reprezentace s Holandskem, ve slušivém oranžovém kompletku je už pomalu legendární. Jediný idiot mezi desítkami vlajkou zmalovaných ksichtů. Naštěstí Češi slavně zvítězili.
Ale abych se vrátil k hlavní myšlence. Fanoušci, a to i slovenští, táhněte s hokejovou náladou v prdel. To už je zajímavější i krasobruslení. A já také nehulákám ve veřejných místnostech, když se jede Tour nebo mistrovství světa v cyklokrosu. Berte to jako poslední varování.
Elegantní oslí můstek mne dovedl k další oblíbené činnosti posledních dnů. Připravuji se na důchod. Nadávám. Až budu starý, nemohoucí a hlavně kyselý a nenávistný seschlý kmet, budu posílat zlé a možná anonymní dopisy. Anebo je budu podepisovat jako slušný divák, neb poctivý občan, ale to už jsou detaily, které doladím. Trénink jsem započal drobnou přípravou. Nenávistné mejly zpestří každou přestávku na svačinku.
S argotem souvisí i to, co jsem nikdy nečekal. Tento týden se mi ozval člověk, který prosil o zlepšení nejlepší, nejpoužívanější a vůbec nejúspěšnější webové aplikace, jakou jsem kdy napsal. To jest důkazem hnilobného stavu lokálního internetu a možná i celé společnosti. Ó, jak jsi mne lidstvo zklamalo. Ty návrhy byly ale rozhodně přínosné a inspirující.
Úvaha k zamyšlení. Proč se mé obydlí promění v hnojiště a já připomínám pana Davida Listera sedm a půl minuty poté, co má nejdražší polovička odjede alespoň na den pryč? Nechápu. A proces změny není ani postupný. Ještě v jedné vteřině všechny pokoje svou čistotou a útulností připomínají Bavorskou vesnici, a dalším okamžikem stojím uprostřed obrazu Země hodinu po Apokalypse.
Ale zpět k softvéru. Šílený Němec Franz opět změnil nejdůležitější hlavičkový soubor. Výsledek time make je děsivý:
real 70m50.573s user 30m45.177s sys 2m30.691s
To se v této prohnilé zemi nenajde nikdo, kdy by mi s úctou věnoval silný stroj? Na druhou stranu – proč by to někdo dělal?
Všemi mastmi mazaný Scribus nýčko podporuje další vstupní soubory. Palmovský PDB a Microsoftí DOC. Blahoslavený budiž Abiword, protože jsem jeho PDB plugin pouze obalil textovými filtry Scribusu v podstatě beze změny. Pan Riku DOC importuje přes antiword. To se mi moc nelíbí, protože se tímto ztrácí styly, ale jsem příliš sexy na to, abych se v tomto pekelném formátu hrabal.
Jehovo, jak já nenávidím domácí práce.
Hit týdne: children_of_bodom-oops_i_did_it_again_06.mp3 – brilantní duet kytar s tolik oblíbenou přestárlou lolitkou Britney. A vlasntně všechno co mám doma finského.
Průser týdne: Rádio v kolbence, které běží nonstop i na toaletce. 37x do hodiny někdo ze superstár nebo spravedlivý Dan Landa s jistotou zabíjí jakýkoli mentální projev.
Tiskni
Sdílej:
Jj, síla!
Jo, jo, skvělé počtení