Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
…a já ti řeknu, jaký jsi. Nový rok – klokaní skok. A naopak. Dále pak – jelito 2.0, interesantní způsob odvšivení, osmanská rusovláska 2.0, piktogramy.
Silvestrovské soaré. Ještě teď je mi mdlo, takže doufám, že i tebe, velevlažný čtenáři, potěší tento krásný animovaný obrázek. Už se nese, k vaší poctě, rozšlápnutá žába v octě:
Přišla jedna. Že prý ten její synek je veliký fanda do počítačů, a že by potřeboval brigádu. Já na to: "co jako umí?" Asi hodně, anžto u toho sedí pořád. A já na to: "tak ho pošli, něco najdu."
Bohové, zač mne trestáte?! Kdyby jeho máti nesypala zakázku za zakázkou, zabil bych ho. A rozšlapal jeho namistrovanej pubescentní ksift. Horší než mor.
Pondělí: udělej tady ten export. Kdybys něčemu nerozuměl, zeptej se.
Středa: tak co? Máš? — Mnóóó, ještě ne. — To je divný, je to jeden selekt. Tak ukaž co máš, doděláme to. — Hmmm, nenecháme to na zejtra? — Chlape, vždyť nemáš ani žádnýho klienta. Jak se připojuješ? — Jako přes Excel? — Jak Excel?! To má běžet na serveru ve skriptu. — Server? Tak já to otevřu v Accessu. — Co otevřeš? Víš co? Tady máš instalačky klienta, tnsnames a vývojářská hesla a tady je manuál. Nainstaluj si to. Když něčemu nebudeš rozumět, zeptej se.
Čtvrtek: tak co? Jak to jde? — Jo, v pohodě.
Pátek: tak ukaž, už to máš? — Proč to neděláme v MS SQL Serveru? Je lepší! Všude to píšou. — Víš ty co? Hezkej víkend.
Vlastně ho možná zabiju zakázky nezakázky. Výpis z jeho logů: živě.cz, freefoto.cz, stream.cz. Rozumím, že to nikdy nedělal (a teď mluvím o DB, chlíváci), ale proč se ten pitoma nezeptá?
Zná někdo nějaký skriptík, který by nakreslil závislosti mezi
hlavičkovými soubory C++ kódu? Zkrátka a prostě, aby pro každý
nakreslil graf vztahů mezi foo.h
a jeho #include "bar.h"
.
Nebo tak nějak. A nechci slyšet, že to budu muset napsat sám. Jasně,
mám doxygen, ale holt potřebuju celou "mapu".
Jakýsi trotl na mne v úřadě hulákal, že opravuje cosi jménem baga. Regulérně se mi z toho slova zvednul pajšlík.
Když už jsme u chybek. Předevčírem jsem ladil jakýsi kousek kódu. Říkal jsem si, že na to přece nebudu pouštět debugger, stačí jednoduchý výpis přes qDebug(). Jenže k jednomu přibyl výpis druhý, třetí… Jak vypadají vaše jednoduché výpisy? No co už, jsem Luděk Sobota programování:
subzero@powerpuff:~/devel/134/Scribus/scribus>
ncp: 0x9173170
hauto 0
o: 0x9173170
o: 0
n: 0x8bd9960
n: 0
P: 0x9173170 0
hauto 0
P: 0x9173170 0
ncp: 0x8bd9960
hauto 1
0x8bd9960
1: 1
2: 1
0x8bd9960
stor1: 1
a: 1
b: 1
c: 1
d: 1
e: 1
ss:
0x8bd9960
ss1: 1
o: 0x8bd9960
o: 1
n: 0x8c39490
n: 0
P: 0x8bd9960 1
hauto 1
P: 0x8bd9960 1
ncp: 0x8c39490
hauto 0
0x8c39490
ss2: 0
f: 0
stor2: 1
3: 0
4: 0
5: 0
6: 0
7: 0
hauto 3
ss:
0x8c39490
ss1: 3
o: 0x8c39490
o: 3
n: 0x8bbb1e0
n: 0
... cast vynechana ...
end:
0x8bbb1e0
stor4: 1
0x8bbb1e0
stor41: 1
hauto 3
stor42: 1
0x8bbb1e0
0x8bbb1e0
0x8bbb1e0
setd
stor5: 1
o: 0x8bbb1e0
... atd.
Jsem dost málo kůl. Nejspíš. Nedávno jsem dostal za úkol cosi zařídit na myspace.com, když už umím ty počítače. Jak se tohle svinstvo mohlo stát tím nejlepším z nejlepšího? Zoufalost.
Tyhle komunitní mindžárny mi vlastně přinesly jedinou dobrou věc. Minulý týden na mne z last.fm, kam mne kdysi ve slabé chvilce přihlásil Amarok, vyskočila sličná fešanda z Osmanské říše. Prý máme stoprocentně stejný hudební vkus. To musí být skvělá ženská, když má vkus. Protože já vkus, na rozdíl od ostatních, mám – a to velmi vkusný. Škoda jen, že ta Turkyně na mne nevyskočila před lety, protože teď má utrum. Ale kozí sýr já vlastně stejně nerad.
I já se přidám se svými nepřekonatelnými obrázky obrazovek. Tiše se kochejte a záviďte.
Hit týdne: historický exkurs k dílkům Sirrah. Nej-lep-ší.
Průser týdne: to, že se Sirrah kdysi rozpadli. Zoufalé "nové" zprávy na ČT. Nova hadr.
Tiskni
Sdílej:
Kdysi před časem jsem chtěl také pracovat (rozuměj brigádničit) v IT a byl jsem dokonce ochoten pracovat i bez nároku na honorář jenom abych se něco naučil. Nechtěli mě, teď alespoň chápu proč.
Že prý ten její synek je veliký fanda do počítačů, a že by potřeboval brigádu.Měl jsi říct, že nemáš žádný volný místo. Bylo by to jednodušší, než se ho teď zbavovat.