Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dne 15. prosince se dožívá významného životního jubilea význačná osobnost jak předrevoluční tak polistopadové historie Česka. Jsme hrdí na to, že texty snad největšího blogera internetové historie ovlivňovaly zásadně i tento technický portál.
Čas je neúprosný a Jan Jílek oslaví 65. narozeniny. Takové životní jubileum skýtá nám, hobby - astrologům, možnost ověřit na konkrétní osobnosti, jak dalece jsou skutečné vlastnosti nějakého člověka odvislé od místa a času jeho narození. Jak všichni víme, je vesmírný stav pro jedno určitě místo ve vesmíru a časový okamžik jedinečné. Již i osoby narozené ve stejný vesmírný okamžik, ale na různých místech zeměkoule se liší, neboť pozice nebeských těles vztažená k místu narození je různá. Přesto mají takoví lidé mnoho společného. A i lidem, kteří se narodili ve stejný den a měsíc, ale v jiný rok přisuzujeme podobné vlastnosti (zde již v mnohem hrubším rámci) - lidové říkáme že tyto osoby jsou narozeny ve stejném znamení. Většina lidí podobné úvahy nebere úplně vážně, ale lidstvo se zabývá podobnými otázkami jistě ne bezdůvodně od nepaměti.
U příležitosti životního jubilea našeho blogera srovnejme tedy 2 takové osobnosti, narozené 15.12. a nechme se překvapit, jak dalece je náš život
determinován datumem narození.
Tou první osobností nechť je náš oslavenec. Jako srovnatelnou osobnost, narozenou také 15.12. jsem si dovolil vybrat světoznámého brazilského architekta Oscara Niemeyera, který před nedávnem zemřel skoro ve věku 105 let a z jehož života je známa řada faktů.
Obě osobnosti jsou tedy narozeny ve znamení střelce. Jaké hlavní vlastnosti jsou takovým lidem přisuzovány:
Střelec je tendenčně idealistický, optimistický, spolehlivý, otevřený, přátelský, upřímný a mnohostraný, ale může být také netaktní, nezodpovědný,
domýšlivý, vychloubačný, nekritický, arogantní, hádavý, fanatický, dogmatický a diktátorský.
Toto může být pro někoho, kdo se nezabývá astrologií překvapivé až nelogické, ale je to způsobeno tím, že velkou roli zde hraje astrologický ascendent, který v případě Jana Jílka rozhodl o tom, že v jeho životě budou hrát roli zejména ty vlastnosti, které jsou uvedeny jako alternativní.
Každý, kdo zde četl blogy pana Jílka potvrdí, že je psal člověk, který je skutečně netaktní, nezodpovedný, domýšlivý, vychloubačný, nekritický,
arogantní, hádavý, fanatický, dogmatický a diktátorský. Mnozí si myslí, že astrologie je nějaká pavěda, ale ta shoda je vskutnu ohromující. U Oscara Niemeyera víme , že jeho vlastnosti jsou spíše ty primárně uvedené. Prostě měl co se ascedentu týče větší štěstí.
Střelci jsou obvykle otevření, někdy až brutálně přímí. Ve vetšině případů zjišťujeme hlubokou touhu hledat pravdu a moudrost, ale střelci také tíhnout k tomu, výsledky svého bádání vytrubovat do světa. Někdy působí proto netaktně až urážejícně.
I tyto vlastnosti můžeme u Jana Jílka potvrdit. Jak sám ve svých spisech uvádí, považuje urážky zejména ve svém zaměstnání za vhodnou pomůcku a například jeho přímý styl komunikace oslovil i pracovníky České televize, kteří s ním nato uzavřeli smlouvu na televizní seriál. I u Oscara Niemeyera můžeme jak v jeho projevech, tak v jeho architektuře vysledovat onu touhu po pravdě a moudrosti. Ani on nebalil jako člen Komunistické strany Brazílie skutečnost do pozlátka. I zde zjišťujeme, že předpovídané vlastnosti odpovídají.
Střelci milují přírodu, velká zvířata a pracují často ve sportu. Mají sklon k hazardu, někdy vše vsadí na jednu kartu. Dlouhé pobyty v přírodě nebo dokonce cesty jim dávají pocit svobody, který je pro střelce nesmírně důležitý. Zajímá se o filozofii a chce pochopit smysl života.
I zde můžeme jen souhlasit. To co daly hvězdy Janu Jílkovi do vínku 15.12.1950 se naplnilo. Procestoval mnoho zemí, dokonce ve vyšším věku. Pro všechny oblasti lidské činnosti si koupil minimálně 3 knihy. A o svobodě hovoří v každém svém blogu. Na rozdíl od Oscara Niemeyera již ale smysl života pochopil, v tom zbytku opět shoda.
Existuje dispozice k nadměrnému jídlu a pití.
Toto je ta trochu smutnější kapitola života Jana Jílka. Jak již nyní víme, byl mu jeho alkoholismus přidělen aktuální pozicí vesmírných těles v okamžiku jeho narození. Jen my lidé si myslíme, že si za to může člověk sám. Je zajímavé, že i Oscar Niemeyer holdoval silně vínu. Sice ne až k alkoholismu, ale tendece je zřejmá. Střelci se musí mít v této oblasti očividně na pozoru.
Jsou velmi nezávislí, jsou často neklidní a mají potřebu osobní svobody. Mnohdy trpí topofobií, jak fyzickou, tak psychickou. To může znamenat, že nejsou sto se zcela angažovat ve vztahu a proto se často vyhýbaji manželství. Žárlivost a sobectví partnera se jim nelíbí.
Jan Jílek zde často v blogu referoval o této problematice a o tom, jak je rád sám se sebou ve svém bytě. Za svá zpackaná manželství vinil vesměs své manželky, ale po tom co nyní o střelcích víme je jasné, že to nemohlo dopadnout dobře. Teprve v pozdějším věku si to uvědomil a další hlubší vztahy intuitivně nenavazoval, i když patrně dodnes netuší, že jich není schopen z astrologických důvodů. U Oscara Niemeyera nejsou tyto problémy známy. Byl ženat pouze 2 krát a vedl vždy spořádané manželství. V tomto bodě se obě osobnosti liší.
Z dosavadního je možno vyvodit, že lidé se stejným dnem a měsícem narození skutečně mají jaksi podobné vlastnosti a v jejich životech to probíhá nějak podobně - i když ne na první pohled. Roli v tom hraje to okolí, do kterého se člověk narodí, to nemohou ani hvězdy ovlivnit. To platí zejména do doby dospělosti, kdy mladý člověk může jen zřídka uplatnit charakterové vlastnosti mu hvězdami přidělené.
Jan Jílek se narodil do rodiny násilnického alkoholika, Oscar Niemeyer do relativně bohaté rodiny sazeče, dědeček byl soudce u nejvyššího soudu. Ale již u první volby povolání nacházíme překvapivě určitou shodu - Jan Jílek se vyučil klempířem a Oscar Niemeyer vystudoval architekturu. Jak klempíř, tak architekt jsou vlastně umělecká povolání. Klempíř je z těch kovodělných učebních oborů jediný, kdy je možno o tom mluvit. Už v 15. letech se tedy vliv hvězd začínal projevovat.
A i v dalším životě nacházíme překvapivě množství paralel. Zde je třeba ale říci, že se jedná o shodu na první pohled nepostřehnutelnou, kdy nepozorujeme nějaká shodná jednání , ale určité artefakty jednání provázejí ony spřízněné osoby. Několik příkladů:
Oscar Niemeyer stavěl napr. chrámy a kostely s vinutými schody, ke kterým ho prý inspirovaly křivky brazilských žen. Jan Jílek se schodů lidi shazoval.
Oscar Niemeyer navštívil jako přesvědčený komunista posledního Ultras tohoto světa - Fidéla Castra na Kubě. A Jan Jílek navštívil 6.7.2012 v Radnici u Plzně Jakuba z Kernel Ultras.
Oscar Niemeyer žil s první manželkou 70 a 2 roky. Jan Jílek 2 roky.
Stavby Oscara Niemeyera jsou plné skla a světla. Balkón Jana Jílka .....
A takových shod můžeme najít stovky, tisíce. Lídé často říkají, že je to ve hvězdách a ani netuší, jak blízce jsou pravdy.
Nuže, co říci k takovému životnímu jubileu? Popřát hodně zdraví? Hodně budoucích úspěchů? Ale mají taková přání z astrologického hlediska vůbec nějaký smysl? Vše je předurčeno a i další život se bude odvíjet tak, jako ta léta předtím. Léta plná samoty a nalhávání si své vlastní jedinečnosti. Léta plná urážek a snahy upoutat pozornost chozením bos. Ukájením se nesmyslnými činostmi jako neustálé instalace linuxu. Po všem, co jsme se dověděli, bychom museli popřát do budoucna ještě hodně urážek a ponižování ostatních. Ale taková přání se nehodí.
Popřejme tedy to zdraví. Z astrologického hlediska zbývá jen to zdraví. To je to jediné, co hvězdy nedokážou.
Jan Sekanina, Vokovice
Tiskni
Sdílej:
Mýlíš se soudruhu. Nechodí sem ze své vlastní vůle, nikdo ho nevyštval, naopak, on má zdejší osazenstvo docela rád. Podkova Můžeš za nim zajít do ordinace, jestli se ti po něm stýská.
Kdo se tady z nás neživí sám? Já se taky živím sám (a ještě k tomu podporuji rodiče), přičemž se nepovažuji za čistokrevného pravičáka i když některé teze jsou mi blízké. ...kteri meli zdravy rozum... a to, kdo má zdravý rozum, určuje Odinův patentový úřad rozdávající patenty na rozum.
to ani omylemAle ano.
nejuspesnejsi jsou prave ti, co jsou na davkachA jsme zpet u te definice.