abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:11 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 14:44 | IT novinky

    Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 14:33 | Komunita

    Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.2. 23:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.

    a1bert | Komentářů: 6
    2.2. 13:22 | Zajímavý projekt

    Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    2.2. 12:11 | IT novinky

    Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    2.2. 05:11 | Zajímavý software

    Shellbeats je terminálový hudební přehrávač pro Linux a macOS, který umožňuje vyhledávat a streamovat hudbu z YouTube, stahovat odtud skladby a spravovat lokální playlisty. Pro stahování dat z YouTube využívá yt-dlp, pro práci s audiostreamy mpv. Je napsán v jazyce C a distribuován pod licencí GPL-3.0, rezpozitář projektu je na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
    Celkem 745 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 19:50
    Rozcestník

    Clive Sinclair

    17.9.2021 20:59 | Přečteno: 1726×

    Zemřel britský pionýr výpočetní techniky. Přečetl jsem si několik nekrologů v zahraničním tisku a protože jsem se dověděl pro mne neznámé informace, rozhodl jsem se to sem přepsat. Na idnes je něco podobného, ale tohle mi přijde veselejší.

    Byl Stevem Jobsem své doby, ale asi ji příliš předběhl. Anglický vynálezce a podnikatel Clive Sinclair přinesl v roce 1972 na trh první kapesní kalkulačku, po níž s různým úspěchem následovaly digitální hodinky, elektromobil, kapesní televize, ale především první domácí počítače pro každého.

    Sinclair byl otcem počítače ZX80 a jeho nástupce ZX81, které byly pojmenovány podle roku uvedení na trh. Malé krabičky s maximálně dvěma KB paměti RAM, které bylo možné připojit k televizi, stály tak málo peněz, že se brzy objevily v pokojích milionů teenagerů, stejně jako dále vyvíjené ZX Spectrum. Pro řadu těchto teenagerů to byl první kontakt s bitovým strojem, kterému později zasvětili svou kariéru.

    Nyní tento průkopník elektroniky v Londýně zemřel. Sinclairovi bylo 81 let. Byl zjevně jedním z průkopníků digitální revoluce, ale sám se v ní jaksi ztratil. Osobně nepoužíval ani e-maily, ani počítače a při práci s počítačem zůstal vždy věrný svému posuvnému pravítku. Jednou řekl, že všechna tato technická zařízení pouze narušují proces vývoje něčeho nového.

    V mládí Sinclaira fascinoval rozhlasový seriál BBC s názvem "Toytown". Obzvláště ho zaujala postava "pana vynálezce", geniálního vynálezce, pro kterého nebylo nic příliš obtížné. Sinclair se rozhodl stát se panem vynálezcem, britskou verzí Gyra Gearloose. A tím se také stal, ovšem v poněkud výstřední anglické inkarnaci.

    Nepotřeboval studovat inženýrství, pomyslel si, vždyť už se naučil všechno, co potřeboval vědět. Ještě před založením své první společnosti napsal Sinclair více než tucet příruček z oblasti elektroniky. V srpnu 1972 se však objevil jeho první výrobek: "Sinclair Executive", proslulá kapesní kalkulačka, "tenká jako krabička cigaret", jak ji vychvalovala reklama.

    Zařízení toho moc neumělo. Obsahoval pouze funkce +, -, * a :. Na displeji bylo možné zobrazit pouze osm číslic. Baterie měla dokonce tendenci explodovat a navíc byl přístroj drahý. Přesto po něm svět toužil a "Executive" vydělal mladé Sinclairově společnosti miliony.

    V roce 1975 následovaly digitální náramkové hodinky "Black Watch", takříkajíc původní model Apple Watch. Toto zařízení však mělo mnoho nevýhod. Baterie vydržela jen deset dní a bylo velmi obtížné ji vyměnit, navíc neustále hrozilo nebezpečí výbuchu. V zimě běžely hodinky jinou rychlostí než v létě. Jeho displej tvořily červené LED diody, které však byly na slunci sotva čitelné. "Black Watcha" se pro Sinclaira stala komerční katastrofou.

    A tak to šlo dál: některé z jeho mnoha výrobků se staly epochálními, většina z nich vůbec, a tak Sinclair nezůstal členem klubu supermilionářů příliš dlouho. Sinclair vynalezl elektrickou tříkolku C5, bateriovou verzi klasické tříkolky pro dospělé. Nikdo ji nechtěl. Překvapil svět skládacím kolem, které se vešlo do kufru. Původní testeři však usoudili, že je pro člověka zcela nevhodné. Sinclair TV80, uvedený na trh v roce 1983, byl mobilní černobílý televizor s plochou obrazovkou do kabelky - ale ten tehdy také nikdo nechtěl.

    Sinclaira to nejspíš příliš nemrzelo. V polovině osmdesátých let prodal zbytky svých společností. Čerstvě rozvedený se později obklopoval krásnými mladými ženami a věnoval se druhé kariéře - byl velmi úspěšným hráčem pokeru.

    Na idnes nezapomněli zmínit, že 10 let bojoval s rakovinou, které nakonec podlehl. Ale už nezmínili ty krásné mladé ženy předtím. Napadlo mne, že takto to praktikoval i náš bývalý kolega zde, který už mezi námi není. I ten se rozvedl a pak se obklopoval mladými ženami. Možná leží smysl života v tomle a ne se naučit python a psát den za dnem unit-testy.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.9.2021 21:25 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Krásné mladé ženy.
    Jendа avatar 18.9.2021 00:05 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Ta kalkulačka byla slušnej bizár. Televize taky, jestli to chápu dobře, tak se elektrony promítaly na stínítko zboku/zepředu.
    hermes avatar 18.9.2021 23:35 hermes | skóre: 7 | blog: Elektro | BA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Čo je bizár na tej TV?
    Jendа avatar 19.9.2021 00:45 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    No dobře, asi ne, ale zvláštní řešení. Hlavně mi přijde zajímavé jak to musel odladit, aby to bylo geometricky správně.
    19.9.2021 06:34 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Co třeba kružítkem? Ona ta geometrie zase tak úplně dokonalá není, jako všechno od Sinclaira to má "specifické vlastnosti". Ale při správném způsobu používání to fungovalo dostatečně dobře ;-)
    Max avatar 18.9.2021 01:04 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Z globálního hlediska je smysl života jen jediný, předávat vědomosti a své geny dál. Na ničem jiném reálně nezáleží. Dřív nebo později bude jedinec zapomenut (ať už úmyslně, nebo neúmyslně). Kdo vedle toho ještě dělá věci, co ho baví, tak je to pro něj bonus.
    Mé doporučení je tedy prosté, pokud jsi tak ještě neučinil, tak nějakou zbouchni a posuň své radosti a strasti o další level :)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Ruža Becelin avatar 18.9.2021 15:54 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Z globálního hlediska je smysl života jen jediný, předávat vědomosti a své geny dál.

    No tvl tohle neee :-D :-D :-D

    Proto nas je tady jak sracek, protoze vsichni "predavaji vedomosti a geny dal" :-D
    18.9.2021 17:24 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Právě že jen ty geny :-(
    Ruža Becelin avatar 18.9.2021 18:44 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Mizerny vedomosti jsou taky vedomosti :-/
    18.9.2021 13:39 podlesh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Pěkný článek, poučný. Musím přiznat že jsem netušil, že jeho vizionářství zahrnovalo i explodující baterie.
    NUKE GAZA! 🎆 avatar 19.9.2021 21:02 NUKE GAZA! 🎆 | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair

    smysl života v tomle a ne se naučit python a psát den za dnem unit-testy

    koukej šprtat :D ;D

    21.9.2021 20:59 fsedlak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Clive Sinclair
    Jediný smysl života je smířit se s tím, že žádný smysl není a v klidu umřít.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.