Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Dneska to bude stručné, ale zato apolitické. Příkaz locate
je jeden z klasických unixových příkazů a slouží k vyhledávání souborů na disku.
Je mnohem rychlejší než find
, protože pracuje nad svým indexem místo toho, aby postupně procházel všechny soubory a složky na disku.
Takže zadáme třeba locate wgetrc
a vzápětí nám to najde /etc/wgetrc
. To je skvělé, ne?
Taková jednoduchá indexace a vyhledávání se někdy hodí. Ale taky nám může pěkně zavařit. A to doslova.
Nedávno mi začal vytuhávat jeden server. Nejdřív jsem si říkal, že mi to asi nějaká verběž DoSuje.
Ale pak jsem zjistil, že se ten systém podělal sám od sebe. Bohužel i to se v GNU/Linuxu někdy stává.
Na tom serveru mám spoustu souborů (neptejte se proč) a taky spoustu snapshotů (tím se počet souborů ještě násobí, takže jich je ve výsledku fakt hodně).
Systém docela dlouho běžel, a pak se zadřel. Jednoduše proto, že došlo místo na disku.
Pomocí du -sh
jsem po pár krocích nalezl adresář /var/lib/mlocate/
, který měl desítky GB a vyplnil veškeré volné místo, takže se většina služeb zastavila a ani se nic nemohlo logovat. Ano, měl bych monitorovat volné místo na discích... třeba Zabbixem. Píšu si do TODO.
Příkaz locate
resp. balíček mlocate
je ve výchozím stavu instalován a pravidelně aktualizuje svůj index.
Většinou o tom ani nevíte a nijak to neškodí. Ale je to past.
Na tomhle systému jsem nikdy locate
nepotřeboval, indexace probíhala úplně zbytečně, což vedlo k výkonnostním problémům a nakonec k zadření serveru a výpadku služby.
Pokud tedy locate
vyloženě nepotřebujete, tak doporučuji preventivně udělat:
apt remove mlocate
Případně můžete vytvořit nějaký menší oddíl a připojit ho do /var/lib/mlocate/
. Pokud tam pak dojde místo, tak se zastaví jen indexace a nepožere vám to všechno volné místo, které potřebujete pro mnohem užitečnější služby a logy.
Tiskni
Sdílej:
suggested
?
Pomocí du -sh jsem po pár krocích nalezl
ncdu
Případně můžete vytvořit nějaký menší oddíl a připojit ho do /var/lib/mlocate/.Správný způsob je v
/etc/updatedb.conf
nastavit adresáře, které se nemají indexovat - adresáře s velkým množstvím souborů, snapshoty…
locate -i nejakynazev
U snapshot, mails a jiných private souborů apod bych čekal, že hlavně nebudou přístupné, mlocate by se k nim přirozeně neměl vůbec dostat. Ale to je v článku utajeno.Update indexu běží pod rootem a hledání pak vlastně taky, protože ta binárka má SUID bit. Přijde mi to navíc jako zbytečné bezpečnostní riziko (jen kvůli hledání, které stejně většinou nepoužívám).
ncduTo si při plném disku těžko nainstaluji. Ten systém byl sotva použitelný, nefungovalo ani napovídání v Bashi
Správný způsob je v /etc/updatedb.conf nastavit adresáře, které se nemají indexovat - adresáře s velkým množstvím souborů, snapshoty…Dík, tohle je dobrá připomínka. Hledal jsem konfigurák s názvem locate nebo mlocate, což tam nebylo a neměl jsem chuť pátrat dál, tak jsem ten balíček prostě odinstaloval, protože ho stejně nepoužívám.
alias najdi="find | grep -i"Orientacne vzdy vim kde hledat tak i toto je rychly.
du -hc --max-depth=3 | sort -rh | head -20
mlocate has been replaced with plocate, which should result in even faster lookups with Catfish.