Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Jednoduchá otázka... ale odpověď bude možná složitější, než se nám (pro)západní média snaží podsunout. Jejich vysvětlení* důvodů války se zpravidla omezuje na a) Rusko/Rusové/Putin jsou zlí, chtějí ostatním ubližovat a neustále rozšiřovat svoje území, případně b) Putin se během covidové izolace zbláznil, přeskočilo mu a přestal se chovat racionálně.
Dneska to bude stručné, ale zato apolitické. Příkaz locate
je jeden z klasických unixových příkazů a slouží k vyhledávání souborů na disku.
Je mnohem rychlejší než find
, protože pracuje nad svým indexem místo toho, aby postupně procházel všechny soubory a složky na disku.
Takže zadáme třeba locate wgetrc
a vzápětí nám to najde /etc/wgetrc
. To je skvělé, ne?
Taková jednoduchá indexace a vyhledávání se někdy hodí. Ale taky nám může pěkně zavařit. A to doslova.
Loňské americké prezidentské volby byly v mnoha ohledech nestandardní - a nejen volby, ale z velké části to, co jim předcházelo. Dnes, s určitým odstupem přidávám svůj komentář k těmto událostem.