Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Platí, co tenkrát napsal Králík v komentářích: Asis chtěl napsat blogpost, ale asis omylem zmáčkl Ctrl+V a pastnul se ti přes to článek z Parlamentních listů nebo nějakého podobně duchaplného zdroje...Co ti je do toho? Je to jeho blog a může si tu psát co chce. Tady nejsme na Twitteru, Facebooku, či jiné obskurní platformně, kde o tvém internetovém bytí a nebytí rozhoduje banda buzíků či soudruhů.
Konečně nějaký normální blogpost. Pěkné postřehy. Oni totiž už ti blbci z Hornídolní s hvězdovými avatary, kolibáčové a další členové honikruhu jsou již značně otravní.
Ten podtext bych nijak neřešil. Uživatel králík je známý trockista (teď již delší dobu nelatentní). Je za tím teda spousta omáčky, nespočet načančaných větiček a nezřídka zelený háv, ale při bližším zkoumání by měl každý objevit, že králíkovo učení má pevné ideové základy v trockismu. Argument parlamentními listy vytahuje pravidelně již asi deset let.
Pak tu máme symbiotický vztah mezi krajní levicí a Demokratickou stranou.Tak na to jsem taky celkem zvědav, co se z toho vyklube. Je i celkem možné, že se soudruzi zase pobijí (jako skoro vždycky).
Jednu důležitou věc ale při každé příležitosti kladu králíkovi na srdce. Stále připomínám, jak každý trockista dopadne. A králík furt nic.To má jednoduchej důvod: Nejsem trockista. To je jen taková tvoje berlička, kdy potřebuješ mít každýho někam zařazenýho a mít jasno, jestli je "s náma" nebo "proti nám". Občas se objeví někdo nepohodlnej, kdo tak úplně nezapadá ani tam, ani tuhle, a tak se zuby nehty snažíš najít taky nějakou škatulku. S tim Trockim i Bucharinem to jsou blbosti, mlátíte prázdnou slámu. Jo, sice měli různý filosofie a přístupy, ale všechno to byli marxisti, tudíž s nima nemůžu souhlasit s jednim jako s druhým jako s třetím a je úplně jedno, jak moc velký měli mezi sebou neshody a konflikty. Marx je úlet jako celek a tim to končí. Politickej názor už jsem tady psal a nebudu s tim na tebe plítvat bajtama znova, pokud o to budeš mít zájem, dohledáš si to. Ale to ty samozřejmě mít nebudeš, protože tě názory nezajímaj, zejména ne takový, který ti neseděj do tvýho rozdělení lidí... Je to klasickej fotbalovej přístup, psal jsem o tom před lety a je to furt stejný. Těmhle fandíme, tohle je nepřitel a každej má mít na triku jasný barvy, za koho kope. Jinak by v tom byl zmatek a člověk by musel nedej bože přemejšlet.
V současné době je trockismus v českém prostředí v naprostém útlumu a jeho vliv na společnost je naprosto marginální. Posledním výraznějším projevem českých trockistů byla účast na protivládním hnutí v roce 2012. Od roku 1989 se na české politické scéně představila celkem čtyři uskupení, která se z trockistických pozic snažila oslovovat veřejnost, především pak pracující a znevýhodněné skupiny. Jedná se o Socialistickou alternativu Budoucnost (SAB), Socialistickou solidaritu (SocSol), Socialistickou organizaci pracujících (SOP) a Novou antikapitalistickou levici(NAL). Obecně trockistické hnutí doprovází po celou dobu několik skutečností, kterého ještě více uvádí do pozice marginálního politického proudu, a sice jeho nízký mobilizační potenciál, a tedy i nízký nárůst členstva. Dále je podstatné, že pro široké vrstvy se jedná o naprosto neznámý politický směr. Časté je naprosto žádné povědomí o existenci organizací trockistické provenience. Situaci lze demonstrovat na skutečnosti, že v současnosti se na politické scéně objevuje jedna jediná formace, která je aktivní v politickém smyslu, což je jasným signálem, že českou společnost nejsou trockisté se svými programy schopni oslovit a jejich atraktivita je nulová.
Extrémní levice je obsáhlá část politického spektra, kterou lze hledat na jeho levém okraji. Jako ucelené ideologie sem lze počítat především komunismus a anarchismus.Levicoví extremisté v zásadě usilují o odstranění kapitalismu a s ním spojené třídní společnosti prostřednictvím sociální revoluce. V rámci komunistické krajní levice můžeme zkoumat několik klíčových témat, které v zásadě podávají zjednodušený obraz dané ideologie. Svoboda hraje v marxismu roli zejména ve smyslu osvobození od kapitalismu a třídní společnosti.
Tak a teď se postav před zrcadlo a můžeš vzít s sebou i pár soudruhů odsud z honikruhu. Teda jestli nějaký zrcadlo na Miladě máte. Máte?
zda konečně nepřišel čas se této „teorie“ zbavit a nahradit ji výkonnějším konceptem, například koncepcí hate crime (zločin z nenávisti),
To zní poměrně progresivně, soudruhu. Uplně jako ideozločin z 1984. Zločin je zločinem, ať je spáchán z jakýchkoli pohnutek, soustruhu. Že dotyčný publikuje na komunistickém a2larmu mě nijak nepřekvapuje a ani mi to nepřijde vtipné (Fakulta sociálních věd). Spíš bych byl velmi překvapen, kdyby tam nepublikoval.
Levicoví extremisté v zásadě usilují o odstranění kapitalismu a s ním spojené třídní společnosti prostřednictvím sociální revoluce.Vidíš to, o tohle já třeba nijak neusiluju, naopak pracuju v dosti stereotypně kapitalistickém stylu. Někdy mam naopak dojem, že o odstranění kapitalismu usiluje především sám kapitalismus...
No, teď třeba ne, ale to časem může všechno přijítTo může no, stejnětak u tebe může časem přijít nějakej reálnej zájem o ty věci, o kterých se tady bavíme, nad rámec té fotbalové politiky a nálepkování lidí... Je to oboje asi tak podobně pravděpodobný... No nic, to jsem se rozpovídal o tom, jak nejsem marxista, nechceš se zase pro změnu rozpovídat ty o tom, jak nejsi klausista, když už jsme u těch nálepek?
Mňo. Tak jo. Upřímně jsem klausista nikdy nebyl. Zdravé jádro tam je, ale přece jenom tam vždycky ten nějaký blok u mě byl. No a musim třeba uznat, že starýmu Vencovi už třeba v poslední době dočista hrklo. Podobné je to třeba i tady s Jikem. Řekněme, že Jik není detailista a perfekcionista a občas pořád nějaký ten drobný detail opomene. Ale ta základní zdravá ideologická průprava tam holt je -:).Když třeba pohlédneme do vaší části trockistického spektra, tak ten samý případ je teba David Attenborough. Dědovi taky na starý kolena přeskočilo a stal se otepleneckým veleknězem.
O to si ale nedělej starosti, že nenaslouchám. Naslouchám bedlivě, jsem dobrý naslouchač.Poslyš, tobě to nějak nefunguje to Jirsákovo cssko. To nehraj céesko, to je pro děti a Maxe. Víš stejně dobře jako já, že naše dlouholeté pouto se už nedá zpřetrhat
Upřímně jsem klausista nikdy nebyl.No já jen, že se shodujete názorově tak na zhruba 100% ... Neznám jeho názor na Attenborougha, ale nepochybuju, že bude podobně Dunning–Krugerovská...
No a u tebe je shoda s marx-zeleninisty na 99,9%. Co mi k tomu řekneš?To samé, co na začátku vlákna, že jsi ignorant. Zelený bych nemohl bych volit, celej můj základ, ze kterýho koukám aktuálně na politiku, je s nima nekompatibilní a na většině věcí se neshodnem, a to i přes nějakou dílčí shodu ohledně environmentalismu. Stejnětak nebudu moct volit Piráty, pokud moc zezelenaj. Je mi jasný, že ty máš v tomhle "jasno" a považuješ je za ekvivalent Zelených, nebo dokonce ještě horší. Nicméně tvůj pohled na ČPS je značně zkreslený; marxismus, zelenismus apod. vidíš skoro všude... Což je mimochodem taky docela shoda s p. profesorem, ten kdysi prohlásil za levicové ježdění na snowboardu
Mě by docela zajímalo, jak by mohli soudruzi Piráti ještě víc zezelenat, co by to obnášelo. V říššském sněmu jsou v extremistické frakci Greens/EFA a plácají se po zádech se soudružkou velitelkou Ska Keller. A co je důležitější, jako jedna ruka se zelenými komunisty hlasují.
Na domácí scéně tu již máme odpradávna námluvy a společné senátory se zelenými bolševiky. To si přiznejme soudružsky, otevřeně. V současné době je však u nás spojení se zelenými komunisty rovné politické sebevraždě a tak soudruzi na domácí scéně zařadili zpátečku. Být to o kousek dál v Germanistánu, tak jsou již soudruzi ruka v rukávě. Zelenobolševici tam vystrkují růžky poddstatně více. Takto se musí soudruzi piráti spokojit dočasně s eurosocialistickým Stanem.
Připouštím, že v ČPS nejsou jen marxisti. Jsou tam i maoisté, marx-zeleninisté, pol potisté, stalinisté a určitě i jiné proudy, které jsem opomněl
[...] aby se ve veřejném prostoru tak nekradlo.To je celkem dobrý začátek. Pak také kladou důraz na moderní technologie, což našim úřadům jen pomůže.
Možná se budeš divit, soudruhu, ale tentokráte s tebou budu nesměle souhlasit. Dnes se považuje za středového liberála kdejaký komunista. V rámci newspeaku a významového posunu ano, soudruhu.
Akorát strukturovaná tak, že tam není napojení na velký byznysTo je správně, to by tak hrálo, aby byl někdo napojen na buržoazní ideodiverzní centrálu. Bucharin, Kameněv, Slánský .. Ti všichni uznali svou chybu při napojení na zahraniční centrály a žádali spravedlivý trest před spravedlivým lidovým soudem. Nově i J. Timberlake požádal lidový soud o náležitý trest. Čest práci!
No to máme, soudruhu. Ale taky máme poučení, jak to vždycky dopadne. To si myslel kdejaký soudruh něco o bratrství, než mu poté upadla hlava do košíku u gilotiny. Jakobínský trockista by moh bejt tak králík, odhaduju, ty si žvanivý rudoch.
To si myslel kdejaký soudruh něco o bratrství, než mu poté upadla hlava do košíku u gilotiny.Následuje otázka, zda ho pod tu gilotinu strčil revolucionář, nebo kontrarevolucionář. Pro případ, že jiný revolucionář: Why the Paris Commune Burned the Guillotine—and We Should Too Jinak s tím těžko co nadělat.
Není to zřídkavé, že si každý trockista projde různými zlomy, vývojovými etapami atp. Jestli si pozorně četl, sám králík jednu takovou zásadnější změnu nevylučuje. Naštěští je tu ale v lidově demokratickém zřízení možnost své přešlapy napravit. Vždy můžeš předstoupit před UrválkaKobyláče a ve spravedlivém procesu požádat o trest smrti pro zrádce.
No a třeba právě soudruzi a soudružky z Pirátské strany šli ještě progresivněji dále. Takovým soudruhům načichlým buržoazním zpátečnickým kapitalismem vstup do svých řad zatrhli. Vždy můžeš předstoupit před Kobyláče v taláru a požádat o trest nejvyšší, ale proč zatěžovat lidově demokratické soudy a brzdit rozvoj socialistické společnosti, že. Ten progresivismus se mi prostě líbí.
Jakobínský trockista by moh bejt tak králík, odhaduju, ty si žvanivý rudoch.Tak znova po stopadesáté pro ignorantské klausisty: Nemohl. Ani náhodou. Je pro mě celkem těžký najít ismus, se kterým bych se mohl ztotožnit, ale nejblíž je tenhle nebo nějaká varianta na toto téma. Z tohohle důvodu v zásadě souhlasim s tvým výrokem "Ale taky máme poučení, jak to vždycky dopadne" a naopak jsem ve sporu s davkolem, JS1 a dalšími ohledně toho, jestli si můžeme nastavit společnost, jak chceme. IMO nemůžeme, právě z důvodů výše odkazovaného ismu. A ze stejnýho důvodu nemůže fungovat marxismus v žádné podobě. Ergo nemůžu bejt marxista, trockista ani nic podobnýho. V zásadě bych mohl bejt nějakej třeba liberální konzervativec
V první řadě by možná bylo dobré podotknout, že ten trockismus je opravdu, ale opravdu z větší části přátelské pošťuchování. Mě to prostě baví, diskuze může pak pěkně akcelerovat . I když.. Někdy si nejsem zcela jistý.
Skoro se mi chce začít tak nějak Jikovsky:Já tomu nerozumim, soudruhu - Ale ne, já tomu rozumim dobře, těm tvejm enviromentálním plačkám. Je ale nutné si udělat znovu repetitorium a opakovat se. Nějaké CO2 je naprosto, ale naprosto podružná věc. Fatální dopady bude mít jen neúnosné přelidnění. I kdyby se teď hned propadla cela Evropa do země i se všemi zelenými koministy, kteří ji již drahnou dobu ovládají, nestane se vůbec nic s klimatem ani s něčim jinym. Různé greendealy a jakési sebeobětování nebude mít žádný ůčinek, pokud se na to zbytek světa vydlábne. Dále je třeba zdůraznit, že marx-zeleninismus není tou cestou. Tou cestou je důsledné tlačení na země, kde se množí jako králíci.(Čína, Indie, Afrika).
v zimě je zima, muž pracuje, žena vaří.No, já bych byl jen nerad, kdyby to dopadlo jako něco, že: Máma je táta, táta vaří, máma je v dole, Ema má burku, Ó my se máme.
systetická hnojiva se rozprašují, úroda roste
No nad timdle jsem nedávno celkem dumal.Systetická hnojiva mají na půdu devastující vliv. A souhlasím se soudruhy, že půda je vlastně jedno z největších bohatství, ke kterému se nelze chovat tak macešsky. Znovu ale musím zmínit, že to je všechno neudržitelné z jednoho prostinkého důvodu- přelidnění. Sledoval jsem i nějaké dokumenty o permakulturách a tak, a musím říct, že to má něco do sebe. V malých dobrovolných komunitách to může fungovat. Nelze to ovšem vynucovat změnou společenského řádu, kolektivizací, kolibáčovstvím a tak. Ty permakultury jsou o dost pracnější a nebude to pro každého, ale celkem mě to oslovilo.
Takže ano, jsem trochu nahlodán environmentálním žalem, ale ne zas tak moc. Stále je třeba být ve většině případů ideologicky pevný a odolat marx-zeleninistické tsunami. Takovej Jik je úplnej Rockypůda je vlastně jedno z největších bohatství, ke kterému se nelze chovat tak macešsky
Jistě. A jako vlastník (či dokonce kapitalista), který majetek zdědil od svých předků a je si vědom toho, že to jeho pole zdědí jeho děti, to bohatství nebude chtít zničit.
Oproti tomu soudruh, který to bohatství někde ukradl a děti třeba ani nemá (to je případ mnoha soudruhů v Evropském svazu), k tomu takový vztah nikdy mít nebude.
Jistě. A jako vlastník (či dokonce kapitalista), který majetek zdědil od svých předků a je si vědom toho, že to jeho pole zdědí jeho děti, to bohatství nebude chtít zničit.Mně na těhle názorech nepřestává fascinovat ta naivita / že někdo tomuhle fakt neironicky věří. Víš co udělá s půdou velkokapitalista - a teď myslím reálného, ne nějakého sférického ve vakuu z econ 101? Půdu maximálním způsobem využije pro zisk. Degradace půdy vadí jen po dobu, kdy majitel těží zisk a nemá ještě dostatek, aby se mohl na původní pole vykašlat. Ve chvíli, kdy má dostatečně vyděláno (tj. hodně), už je to v podstatě jedno. Ten majetek a vliv je důlžitější než ta půda (a to i z pohledu dědictví pro děti), protože ten majetek se následně dá využít na investice do X dalších byznysů nehledě na to, že generuje zisk sám o sobě. Kapitalista by byl hloupej, kdyby fakt vydělával jen na tom jednom původním poli a pracně se ho snažil zachovávat, dokonce snad nedejbože nějakým trvale udržitelným způsobem zemědělství (tzn. finančně nevýhodným). Je snažší koupit pole nové, ještě nevytěžené, případně - ještě lépe - rozdělit ivestice do různých oblastí (diverzifikovat) a nechat je vydělávat a netrpět tak výkyvy profitability jednoho segmentu. Ve chvíli, kdy má dostatek majetku, to původní pole může klidně libovolně zdegradovat. Ať na něm následně zkouší vydělávat někdo jinej (hodně štěstí).
Nějaké CO2 je naprosto, ale naprosto podružná věc. Fatální dopady bude mít jen neúnosné přelidnění.Ohledně CO2 se zjevně neshodnem, ale tak nebudem to asi zbytečně rozpitvávat. Co se týče přelidnění, tam se shodnem více. Jestliže tvrdim, že Země je konečná v různých ohledech, nemůžu jaksi vyignorovat to, že je konečná i co do počtu lidí, kteří zde mohou žít (s nějakou životní úrovní). Tohle Zelení rádi ignorují a ta odkazovaná kobliha velikost lidský popoulace nezahrbuje, přestože autorka (?) nebo jiní lidé, kteří na tom pracovali, zmiňovali, že by to tam být mělo (IIRC, teď to nemůžu najít). V tom je možná nějaký politikaření, nevím, redukce růstu populace je nepopulární téma, zejména mezi lidmi prosazující sociální rovnost. V sumě: Populační růst bych určitě do toho modelu zahrnul a IMO představuje problém, ale ne nějak disproporčně víc oproti těm ostatním načrtnutým. Ty čísla jsme tu už řešili, že, na mě to dělá dojem not great, not terrible. Za zmínku taky stojí, že světový vývoj populace je IIRC logaritmický.
Tou cestou je důsledné tlačení na země, kde se množí jako králíci.(Čína, Indie, Afrika).Tady je dobré podotknout, že z Číny, Indie a dalších zemí třetího světa ve velkém importujeme všechno možné zboží a v zásadě jim ten populační růst z nějaké asi nemalé části financujeme. Navrhoval bys uvalit na ně nějaké ekonomické sankce za účelem redukce populace / růstu populace?
Nelze to ovšem vynucovat změnou společenského řádu, kolektivizací, kolibáčovstvím a tak.S tim celkem souhlasim. Nejsem pro nějaké revoluce a nastolování dokonalých společenských řádů (protože to nefunguje). Osobně bych na nějaké řešení těhle probémů šel primárně od ekonomiky a snahou o vylepšování produkce, třeba v tom zemědělství aj. (co do efektivity a šetrnosti). Jestliže nějaká činnost způsobuje environmentální škody, tak jsem pro je kvantifikovat a zahrnout do ekonomického systému. Samozřejmě ožehavá část téhle věci je ta kvantifikace - jak ji udělat správně, aby to nebylo na jednu stranu moc cochcárna (kdy každej řekne "Já ničemu neškodim, to byla jen bezvýznamná provozní událost!") a na stranu druhou totalita nějakýho ustředního výboru šikanujícího každýho. Z mýho pohledu jak tohle rozumně udělat je velká otevřená otázka, na kterou jsem zatim nezaznamenal uspokojivou odpověď ani zleva ani zprava ani odjinud. I když nějaké směry se rýsují, tak snad se to časem nějak vymyslí.
V malých dobrovolných komunitách to může fungovat.Třeba zrovna tady jsou nějací takoví nadšenci
Tady je dobré podotknout, že z Číny, Indie a dalších zemí třetího světa ve velkém importujeme všechno možné zboží a v zásadě jim ten populační růst z nějaké asi nemalé části financujemeSchvalne... proc tomu tak je?
jsou nějací takoví nadšenci
A nemaj to nějaký rozbitý soudruzi? (ty stránky). Nicméně jinde jsem se dočetl, že:
Založili jsme Soc. družstvo jako vlastníka majetku ekovesnice a z vlastních zdrojů dali dohromady finance na nákup cca 24 ha pozemkuPro mě za mě, ať si soudruzi založí třeba kolchoz. Já jen v tuto chvíli tam opravdu, ale opravdu nic nevidím (jak by podotkl tvuj favorit z IVK). Dokonce mě i napadá, že hlavní produkt socialistického družstva by mohlo být konopí seté
Moc jsem to nezkoumal, ale myslím, že to je v principu to, o čem tu celkem často píšu – ať si lidi za svoje peníze koupí pozemek a tam ať si žijí podle svých pravidel a představ, ať si tam pěstují třeba marihuanu nebo komunismus, to je jejich věc – dokud neškodí ostatním a nezasahují do jejich majetku/práv, tak s tím nemám žádný problém, spíš tomu fandím – ať se klidně experimentuje.
Myslím, že s tímhle by neměl problém ani IVK a snad ani SMZ1.
[1] Sklípek Miloše Zemana
Ale jo, já s tim taky nemam sebemenší problém. Že se v takových kolchozech vyskytují zhusta kovaní soudruzi a marxzeleninisté teď klidně ponechme stranou. Takové hospodářství mohou klidně provozovat i soudruzi rodinní příslušníci. Například.
Já jsem chtěl spíš naznačit, že když se to veme kolem a kolem, tak to dává smysl. A systetická hnojiva nemají v takových hospodářstvích místo. To nahradí prostě hospodářská zvižátka. A možná i semtam produkty metabolismu soudruha/žky. Je to prostě takový trvale udržitelny okruh, který je potravinově soběstačný. Skoro. To záleží na píli každého soudruha.
No a ja myslím, že o bioprodukty zájem na trhu docela už je. No ale má to háček, todle určite neni pro každýho, protože je to takovej docela středověk. No a práve soudruzi maj nejspíš za lubem, že to budou dělat povinně všichni. A že ty pozemky budou dosažitelné rozkolibáčením** lánů agrárníka a velkouzenáře Bureše například.
** rozkolibáčení = rozkulačeníTrh roste stále dále a dále, CO2 se vypouští (a nikdy to ničemu nevadí), ropa se těží, stejnětak uhlí, měď atd. atd., systetická hnojiva rozprašují, úroda roste a země stále stejně oplívá mlékem a strdím (které se sklízí), nekonečná jakož v čase tak i v prostoru a stejnětak i co do nerostných zásob, bez ohledu na konání člověka, až na věky věků, amen.
Je vidět, že jsi za celé ty roky, co tu diskutujeme vůbec nic nepochopil :-/ Nevím, jestli má smysl psát něco dál.
Ale ve zkratce: nějaký „růst trhu“ (co to vůbec je?) není vůbec podstatný. Trh je svobodné prostředí, na kterém lidé mohou směňovat – a ke směně dojde, pokud je to pro obě strany výhodné (takže obě strany si směnou polepší). Další důležitá věc je, že hodnota je subjektivní (co je pro někoho poklad, je pro jiného odpad a naopak) a v čase se mění (co pro tebe má hodnotu dnes ji nemusí mít za rok a naopak). Proto některé věci nejde moc dobře modelovat nebo modely vedou na nesmyslné výsledky (protože nezohledňují subjektivní priority nebo změny v čase) a někteří si mylně myslí, že by se ten systém měl v určitém bodě zastavit a už nebude co směňovat. Co se týče zdrojů, nikdo netvrdí, že nikdy nedojdou – ale až začnou docházet nebo až jejich získávání a užití nebudou výhodné, lidé se přeorientují na něco jiného. Časem budeme třeba těžit dnešní skládky nebo hledat jiné zdroje jinde.
Je vidět, že jsi za celé ty roky, co tu diskutujeme vůbec nic nepochopil :-/ Nevím, jestli má smysl psát něco dál.Já mam úplně stejný pocit. Zbytek tvého komentáře, obsahuje definici trhu a vyjádření názoru, že to takhle hezky bude fungovat furt (přestože pozorujeme, že to nefunguje kdovíjak dobře ani teď). Tzn. obsahově mi to přijde... prázdné.
bez ohledu na jejich práciTo je vtipné, když ti bohatí pracují proporčně všehovšudy nejmíň.
Pokud myslíš majitele nějakých akcií, tak jejich bohatství je velice křehké a právě závislé na všech těch ostatních lidem, kteří od nich něco kupují nebo pro ně pracují.
prohlásit se za too big to fail
Tohle je funkce socialismu a nesvobodného státu, který některým přizná neoprávněné výhody. Na svobodném trhu můžeš zkrachovat nebo zchudnout, i když budeš „moc velký“.
začít volat po striktnějších regulacích.
Opět funkce socialistického státu, který deformuje trh.
Jinak ale původním tématem bylo to, že akcie jsou ti k ničemu, když od tebe lidé nebudou chtít kupovat nebo pro tebe pracovat. To bohatství je pak z větší části jen virtuální viz poznámka k tržní kapitalizaci v #127
tzv. papírových miliardářů, že jejich bohatství je ve skutečnosti typicky vázáno na cenné papíry, které by musel někdo koupit.
Tohle je častý omyl související s tržní kapitalizací. Spousta lidí si myslí, že když vynásobí množství jednotek (akcií, mincí atd.) a aktuální tržní cenu, vyjde jim hodnota toho bohatství. Doporučuji se podívat na graf hloubky trhu libovolné burzy. To, že někdo byl ochoten směnit pár jednotek za určitou cenu, neznamená, že se za tu cenu podaří prodat i ty další jednotky (ani když to rozprostřeme v čase). Ten součin je naprosto virtuální a víceméně zbytečné číslo.
Likvidujeme tak obrovské bohatství, že by zhruba těch 60 % Američanů muselo směnit úplně všechno, co vlastní (auta, domy, jídlo, oblečení) za pár kusů cenných papírů.
Víceméně bezcenných papírů, protože je nebudou mít komu prodat, až nebudou mít na chleba nebo až se jim porouchá auto a nebudou mít čím jezdit do práce.
jednorázově vyplatíme 10 000 USD, ale každého otestujeme na koronavirus a všem lidem na světě zajistíme pitnou vodu a splachovací hajzl.
K tomu si připočti zástupy chudáků v zemích třetího světa, kteří si od těchto západních levičáků slibují, že jim zajistí stejný blahobyt, jaký mají dnes1 lidi na západě. Ty chudáky fakt nezajímá nějaká demokracie, komunismus, environmentalismus, genderismus, antirasitmus nebo cokoli podobného – oni si prostě chtějí materiálně polepšit. A teď si představ to rozčarování, které nastane, když levičáci ekonomicky zruinují západní ekonomiky a těm chudákům nabídnou tak leda ten splachovací záchod (jestli vůbec). Ano, útěchou jim bude moci být to, že v hajzlu jsou i ti dříve bohatí obyvatelé západu. Komunismus je maximálně schopen zajistit, že na tom budou všichni stejně špatně.
Další věc, na kterou soudruzi zapomněli – viz třeba:
Tzn. předpoklad, že akcie musí nakupovat ti chudší, je chybný.
níže – je zpětná vazba. Pokud uvidím, že vláda okrádá majitele akcií, tak to značně snižuje moji motivaci si akcie kupovat. Jednoduše proto, že tím prvním kolem krádeží to zjevně nebude končit. Komunisti nic nevytvářejí a pouze požírají zdroje, které vytvořil někdo jiný – což jim vydrží jen chvíli, a pak se jejich režim buď zhroutí a bude nahrazen, nebo se u moci udrží a přistoupí k dalšímu kolu okrádání. Tím pádem si žádné (bez)cenné papíry kupovat nebudu a radši budu investovat do zbraní, zásob, materiálu, výrobních prostředků a budovat vlastní soukromou armádu nebo širokou rodinu.
Nakonec většina lidí dojde k tomu, že platí jen právo silnějšího a že budování neoficiálních paralelních struktur2 je jediný způsob jak tohle zlo přežít ještě celkem civilizovaně a v míru.
[1] a často jde spíš o iluzi zprostředkovanou skrze filmy a dneska hlavně internetové sociální sítě
[2] klidně tomu říkej mafie
Tenhle argument mi silně připomíná parodii, kterou jsem nedávno četl v nějaké diskusi: "Nemělo by pršet." / "Ale ono prší." / "No jo, ale nemělo by!"Chceš na exkurzi do lolbertariánských duševních procesů? Ono to totiž má jméno: praxeologie Je to odvrhnutí vědecké metody a empiricismu vůbec.
Já jsem např. od Amazonu nikdy nic nekoupil. I ten eBay nebo AliExpress jsou problematické a časem bych to rád odboural. Mám v tomhle směru nějaké plány, ale zatím nemůžu říct víc.
Pro začátek bych skutečně radil tam nenakupovat – dá se bez toho úspěšně žít (i když ze zahraničí nakupuji hodně). Patří k tomu i takové věci jako nedělat jim reklamu zadarmo – např. mezi anglicky mluvícími lidmi v diskusích často čteš zmínky o Amazonu, jako by to byla nějaká samozřejmost a implicitní volba. Tohle může ovlivnit každý z nás – když se ti něčí chování nelíbí, tak mu nedělej reklamu, nemluv o něm a radši mluv o někom, koho považuješ za lepšího nebo alespoň menší zlo.
V ČR je situace mnohem lepší, máme tu obrovské množství nezávislých internetových obchodů (světově poměrně unikát) a i jejich technická kvalita je velmi slušná (když to srovnám např. s anglickými nebo německými obchody podobné velikosti – tam žijí ve středověku). Ale máme tu třeba Alzu – to sice není Amazon, ale platí pro ni to samé – nepovažovat to za implicitní samozřejmou volbu a nedělat tomu reklamu. CZC je v mnoha ohledech stejně špatné (propaguje proprietární software a stejně jako Alza má nulovou vstřícnost k vracení licencí Windows přibalených k notebookům, stejně tak žádná pomoc s reklamací disků obsahujících citlivá data1), takže nedoporučuji ani jedno, nakupuji střídavě tam i tam + v jiných obchodech. Tzn. diverzifikovat.
[1] ale v tom se nepředvedl pozitivně žádný z obchodníků
Tohle může ovlivnit každý z násStále za celou dobu, co tady tenhle princip prosazuješ, tj. asi od začátku ábíčka, jsem nezaznamenal nějaké svědectví, že by tohle skutečně fungovalo. Sorry, ale stále jenom píšeš, že to určitě fungovat bude a ono stále nic, naopak, situace se zhoršuje. Když to pozoruju, asi těžko můžu dojít k jinýmu závěru, než že ta metoda nefunguje. To už bych rovnou mohl začít Amazon třeba zaříkávat podle bájného učení starých Aztéků nebo něco takového - obojí má stejný pozorovatelný výsledek (tj. žádný). Alespoň takové je zatim pozorování. Nebo je potřeba počkat dalších 15 let? Asi celkem chápu, že řešení nemůžeš vysypat z rukávu, ono je to těžký já ho taky neznám. Ale minimálně by bylo fér přiznat, že tenhle problém řešit v rámci stávajícího systému i kapitalismu obecně prostě neumíme.
Obdobná situace:
Na začátku epidemie vyhlásíme, že lidi mají používat desinfekci, nosit (aspoň) roušky, dodržovat rozestupy, nezdržovat se moc v uzavřených místnostech a omezit kontakty s ostatními lidmi…
Králykova odpověď:
a) „To stejně nepomůže, nebudu to ani zkoušet, je to k ničemu, nic nemá smysl.“
b) Chvíli to dodržuje, situace se nelepší a on z toho vyvodí závěr: „Vidíte, já jsem vám to říkal, nefunguje to.“ – ignoruje při tom fakt, že ostatní se na to vykašlali (doslova), a proto se opatření neprojevila (předpokladem je, že se zapojí dostatečný počet lidí)
U toho hlasování peněženkou na trhu je to podobné. Pokud to ani nevyzkoušíš, neznáš odpověď a nemáš to jak posoudit. Pokud se zapojí jen pár lidí, tak to stále nemůžeš hodnotit.
Když se lidi v dostatečné míře nezapojí (např. do bojkotu nějaké nemorální firmy), tak to zřejmě za takový problém nepovažují, netrápí je to tolik, aby s tím něco dělali a současný stav jim vlastně vyhovuje. Je to asi smutné, ale ti lidé dostanou, co si zaslouží. Kdybych byl škodolibý, tak řeknu: dobře jim tak, ignorantům. Škoda je, že na to doplatí i lidi, kteří mají odlišné zájmy, priority, znalosti a chtěli by to dělat jinak. Na druhou stranu na dnešním globálním trhu není problém vyrábět i pro poměrně okrajové skupiny lidí (kterých je ale v globálním součtu pořád docela dost). Viz třeba různé laciné obskurnosti prodávané na AliExpressu nebo naopak předražené cetky nabízené na Etsy, Instagramu, Redditu atd. Různé crowdfundingy jsou kapitola sama pro sebe, tam se taky podaří zafinancovat kdejakou kravinu.
Pak je tu ještě možnost, že ta pasivní většina lidí o těch problémech jen neví a třeba by se k tomu i nějak postavila, kdyby ty znalosti měla. Tohle se dá řešit osvětou, o což se dlouhodobě snažím (a tobě bych doporučoval totéž).
Obdobná situaceIMO to je jiný, rozdíl je cost-benefit poměr. Používání respirátorů a desinfekce má z mého pohledu dost nízkou cenu a celkem jasný benefit pro člověka osobně a pro blízké lidi, a i v situaci, kdy to globálně udělá málo lidí (byť samozřejmě je lepší, když tyhle prostředky používá co nejvíce lidí). Oproti tomu vyhýbat se monopolům a jít "proti systému" často přináší znevýhodnění, které stojí za to jen člověku, který to dělá z přesvědčení.
Kdybych byl škodolibý, tak řeknu: dobře jim tak, ignorantům.No však to tady taky občas píšeš
U toho hlasování peněženkou na trhu je to podobné. Pokud to ani nevyzkoušíš, neznáš odpověď a nemáš to jak posoudit. Pokud se zapojí jen pár lidí, tak to stále nemůžeš hodnotit.Samozřejmě, že ano - to, že se nezapojilo dostatečné množství lidí o něčem vypovídá. Já jsem tomuhle sám pro sebe začal říkat "komunistický argument", protože se tím dá "obhájit" komunismus (a další věci) úplně stejným způsobem - stačí říct, že se musí zapojit dostatečné množství lidí, kteří dodrží ty zásady, a pak to bude fungovat. A pokud se dostatečné množství lidí nezapojí, tak je to "jejich blbost". Pokud komunismus selže, tak chyba tedy není v tom systému, ten je naprosto v pořádku, ale v tom, že se zapojilo málo lidí nebo špatným způsobem. Dobře jim tak, ignorantům, mohli mít dobře fungující systém. Ještě jiné přirovnání: Připomíná mi to lidi, kteří propagují programování všeho v C. Že prý v Céčku lze psát bezpečný a korektní kód, člověk se "jen" musí naučit ty správné zásady a důsledně je dodržovat. A když někdo napíše nekorektní C program s bezpečnostní dírou? No tak to je jednoduché, opět stejný argument: Ten člověk je ingorant, dobře mu tak. A lidi, kteří ten program používali a mají z toho problémy? Dtto - taky to jsou ingoranti, dobře jim tak, měli si to zauditovat atd. Netto výsledek této strategie: Všechno je nahouby a všichni jsou ignorantni. Problém s "komunistickým argumentem" je, že nemá žádnou informační hodnotu. Vždycky můžeš označit za ingoranty libovolně definovanou množinu lidí a tím "obhájit" jakejkoli systém nebo nástroj. Nemění to ale nic na tom tvrzení, že s tím systémem/nástrojem je něco špatně*. Naopak, čím víc lidí musíš označit za ignoranty (a čím víc musíš následně dělat osvětu atd.), tím více je zjevné, že by chtělo na tom systému něco změnit. *) Pozn. Tím nechci říct, že C je špatné, špatně by IMO bylo nutit všechny psát v něm všechno. Nicméně politický systém je pro všechny a musej se ho víceméně účastnit všichni, pokud nechtějí žít někde mimo společnost.
Já jsem tomuhle sám pro sebe začal říkat "komunistický argument", protože se tím dá "obhájit" komunismus (a další věci) úplně stejným způsobem - stačí říct, že se musí zapojit dostatečné množství lidí, kteří dodrží ty zásady, a pak to bude fungovat.
Ne, to opravdu ne.
Spíš bys to mohl přirovnat k demokracii, která „nefunguje“ podobným způsobem – když lidi nebudou chodit k volbám1, tak se nemůžou divit, že v parlamentu nesedí nikdo, kdo by reprezentoval jejich zájmy. Ale to není chyba nebo selhání toho systému – to je chyba těch lidí, kterým je to jedno, nestarají se o vlastní zájmy, škodí sami sobě2 a dobře jim tak, mají co zasluhují.
Pokud komunismus selže, tak chyba tedy není v tom systému, ten je naprosto v pořádku, ale v tom, že se zapojilo málo lidí nebo špatným způsobem. Dobře jim tak, ignorantům, mohli mít dobře fungující systém.
Tak znovu. Zásadní rozdíl, je v tom, že komunismus/socialismus lidi k něčemu nutí – konfiskuje jim majetek, nutí je platit vysoké daně, klade různá omezení, zákazy, příkazy, přerozděluje… Oproti tomu svobodný trh a minimální stát ti ukládá minimum povinností: tvůj majetek je respektován a nikdo ti ho nesebere, platíš minimální daně, můžeš si dělat, co chceš, pouze nesmíš krást majetek ostatním nebo jim jinak škodit, jsi povinen dodržovat jen smlouvy, ke kterým jsi se dobrovolně zavázal. Vztahy a obchody do kterých vstupuješ jsou dobrovolné – nikdo tě k nim nenutí.
[1] nebo sami kandidovat, když nikoho volitelného ve stávající nabídce nenajdou
[2] oproti tomu komunismus/socialismus škodí druhým
Spíš bys to mohl přirovnat k demokracii, která „nefunguje“ podobným způsobem – když lidi nebudou chodit k volbám, tak se nemůžou divit, že v parlamentu nesedí nikdo, kdo by reprezentoval jejich zájmy. Ale to není chyba nebo selhání toho systému – to je chyba těch lidíA na tos přišel jak? Udělal sis nějakou studii důvodů malé účasti, ze které vyplynulo, že hlavním důvodem je lenost? Představ si, že by vláda řekla, že volby jsou nákladné, a tudíž kdo půjde k volbám, bude mít následně vyšší daně, případně (ještě hůře) by následující vláda více zdanila lidi, kteří pro ni nehlasovali. Následně by klesla volební účast. Řekl bys, že za ten pokles "si mohou lidi sami, mají chodit k volbám"? Nebylo by to spíš tak, že špatné (neférové, nedemokratické) nastavení toho systému může za tu sníženou účast spíš než neochota lidí? Tomu hlasování peněženkou je to podobné, vzhledem k tomu, že různé volby mají typicky pro člověka různé monetární / časové / materiálové / kvalitativní / atd. dopady. A bohužel z mé zkušenosti ideově "správné"/"čistší" možnosti často představují pro člověka vyšší zátěž.
Tak znovu. Zásadní rozdíl, je v tom, že komunismus/socialismus lidi k něčemu nutí – konfiskuje jim majetek, nutí je platit vysoké daně, klade různá omezení, zákazy, příkazy, přerozděluje…Jistě, to se ale tématu vzásadě netýká, nic se tím nemění. Je to další důvod proč odmítnout komunismus, ale ten tvůj argument o ignoranství lidí (a jeho gumovost) to nijak nevylepšuje.
oproti tomu komunismus/socialismus škodí druhým... o kousek výš sám píšeš, že
Škoda je, že na to doplatí i lidi, kteří mají odlišné zájmy, priority, znalosti a chtěli by to dělat jinak.
Tohle je častý omyl související s tržní kapitalizací. Spousta lidí si myslí, že když vynásobí množství jednotek (akcií, mincí atd.) a aktuální tržní cenu, vyjde jim hodnota toho bohatství. Doporučuji se podívat na graf hloubky trhu libovolné burzy. To, že někdo byl ochoten směnit pár jednotek za určitou cenu, neznamená, že se za tu cenu podaří prodat i ty další jednotky (ani když to rozprostřeme v čase). Ten součin je naprosto virtuální a víceméně zbytečné číslo.U některých nadhodnocených firem jako Tesla to tak může být ... ale jinak tržní kapitalizace myslím odpovídá tomu, kolik by za to někdo (kdo má dost peněz) byl ochoten dát. Minulý rok firmy v S&P 500 měly zisk 3,7% z tržní kapitalizace, v předcovidovém roce to bylo 5,0%, za posledních 60 let zisky v absolutních číslech rostly o 6,5% ročně (zdroj). Když máš nějakou farmu, co stojí 100 mil, ročně má zisk 5 mil, který dlouhodobě roste, tak mi ta cena přijde odpovídající.
Ono se to bude dost lišit podle situace:
a) Pokud držíš zlomek akcií nějaké firmy nebo třeba pár Bitcoinů, tak nebudeš mít problém je prodat třeba za tržní cenu, kterou jsi viděl včera na burze.
b) Pokud si někdo vytipuje tvoji firmu, vidí v ní potenciál a sám od sebe ji chce koupit, tak taky nebude mít problém za to zaplatit tu poslední tržní cenu nebo k tomu spíš i něco přihodí, protože chce, aby obchod proběhl hladce a rychle.
c) Pokud jsi v nějaké tíživé situaci a potřebuješ hotovost, tak můžeš mít docela problém najednou najít kupce, natož mu to prodat za počet jednotek × včerejší trží cenu (za kterou někdo na burze směnil pár jednotek).
d) Pokud dochází k otřesům ve společnosti, socialisté konfiskují majetek a snaží se „spravedlivě“ přerozdělovat, tak to vůbec jednoduché nebude – lidi přestávají věřit systému a potištěným papírkům a hledají vlastní nezávislé cesty, jak si pojistit svoji budoucnost.
d) Pokud dochází k otřesům ve společnosti, socialisté konfiskují majetek a snaží se „spravedlivě“ přerozdělovat, tak to vůbec jednoduché nebude – lidi přestávají věřit systému a potištěným papírkům a hledají vlastní nezávislé cesty, jak si pojistit svoji budoucnost.Ano, to je argument pro nakup zlata (nebo mozna Bitcoinu), tam je ovsem nevyhoda, ze narozdil od akcii negeneruji zadnou hodnotu. Vetsina Americanu vlastni nejake akcie, coz je takova pojistka proti tomu, ze to tam zacnou nejak vic prerozdelovat.
Vetsina Americanu vlastni nejake akcieDost těsná.
Thus far in 2020, Gallup finds 55% of Americans reporting that they own stock, based on polls conducted in March and April. […] Gallup's measure of consumer stock ownership is based on a question asking respondents about any individual stocks they may own, as well as stocks included in a mutual fund or retirement savings account, like a 401(k) or IRA.Takže včetně důchodového spoření (které je mimochodem nic moc).
V posledním roce výrazně stoupla agresivita krajní levice.nejen v USA. I v řadě evropských zemí je možno pozorovat obdobné tendence. Co je ovšem nepochopitelné, proč lidé nedokáží z toho obrovského množství jednotlivých událostí (kdy levice stále více terorizuje obyvatele této planety) vyvodit ty správné důsledky. Levice, levicové postoje, levicová ideologie jsou metlou lidstva od nepaměti. Už Cato starší říkal: Ostatně soudím, že levice musí být zrušena Kdy lidé konečně pochopí, že blaho na zemi může zavládnout teprve tehdy, až bude vymýcen tento levicový mor.
Kdy lidé konečně pochopí, že blaho na zemi může zavládnout teprve tehdy, až bude vymýcen tento levicový mor.Ve Finsku, Dánsku nebo Nizozemsku mají blaho desítky let navzdory levicovému moru.
Nechápu, co mají ti lidi společného s levicí. V USA nic jako levice není. Česká ODS je možná ekonomicky levicovější než Demokrati..Dneska je za "levici" (nebo rovnou marxismus, komunismus atd.) označováno cokoliv, co není autoritářský národní konzervativismus. Nejspíš budou brzo za "levici" označeni i libertariáni - postačí, když u toho zároveň budou i trochu progresivní.
Nejspíš budou brzo za "levici" označeni i libertariáni - postačí, když u toho zároveň budou i trochu progresivní.Od toho existuje "virtue signalling".
Dneska je za "levici" (nebo rovnou marxismus, komunismus atd.) označováno cokoliv, co není autoritářský národní konzervativismus.
aco když to jako vubec to neni žádná chyba protože levičáci sou už jakoby rozlezlí uplně všude uplně jako nějaká nebezpečná marxistická mutace kovidu :O :O
všecky ty cancel culture ekofanatizmy šmírování dotace barbarizace bruselizmy přeci jako vykazujou maternalistickej princip pro levičáky typickej :O ;D voni moc dobře věděj že sou uplně neschopný takže uplně dycky chtěj delegovat řešení svejch pseudoproblémků/bebíček na nějakou sílu která to zaně jakože bude dělat :O ;D
aco když to jako vubec to neni žádná chybaA co když jo? Co když podpora velkých sebevědomých vůdců se silným národním uvědoměním a kozervativníma hodnotama jakože není úplně zaručená cesta ke svobodě? :O Že se pak třeba stane něco jako tohle? :O :(
klerofašizmuz/národní socializmus = levičáctví
státní kecání dotoho cosi jako muže každej dělat se svým tělem = levičáctví
sou nakažený vnitřím nepřítelem :D :D ;D ;D
Oni se chovají, jako by byli ve válce, jako by tohle byla poslední bitva, kterou musí vyhrát za každou cenu - v takovém módu jdou stranou nejen zákony, ale i veškeré morální a demokratické principy.Kdyz mluvime o valce, je to prekvapive druha strana, ktera se za kazdou cenu chape zbrani.
Na druhou stranu je ta strana i prolezlá extrémisty.Treba takovych, co chcou zavest komunismus nebo univerzalni zdravotni pojisteni. Z pohledu GOP jsou to ekvivalentni pojmy.
Někdy začátkem roku 2020 (možná už dřív) se tu rozjelo masové nabádání černochů k tomu, aby neposlouchali policisty a "nenechali si nic líbit", že na to prý "mají právo". Dělo se to na sociálních sítích i v reálu. Řada černochů se pod vlivem této propagandy dostala do problémů nebo byla zastřelena (právem).Tento problem se prekvapive tahne minimalne deset patnact let. Prekvapive se tem lidem nelibi, ze jsou v lepsim pripade kontrolovani nebo (v horsim pripade) zastreleni, jenom na zaklade toho, ze maji jenou barvu pleti a jsou proto automaticky sprosti podezreli.
Kolem voleb bylo příliš mnoho nesrovnalostíA co si o tom mysli soudy, ktere to prosetrovaly? Kolik stiznosti bylo uspesnych?
Po volbách, pak ještě před oznámením výsledků, veřejně vystoupil Joe Biden a de facto se prohlásil za vítěze voleb.Trump to udelal prekvapive mnohem driv (uz 4. listopadu), Biden az sesteho nebo sedmeho.
Co měla znamenat návštěva Kapitolu 6. ledna, to je otázka. Pokud by se mělo jednat o nápravu zfalšovaných voleb, muselo by to vypadat jinak. Na první pohled nebylo ničeho dosaženo a jsou z toho akorát ztráty. Tohle ale muselo být zřejmé už předem, takže proč do toho ti lidé šli? Proč dobrovolně riskovali zatčení, zdraví, práci, postavení, majetek...?Odpovidas si sam.
Účel světí prostředky. Vyhrát se musí za každou cenu. Teď nebo nikdy!Regulernosti voleb neprospiva, kdyz jeden z kandidatu mnoho mesicu pred volbami prohlasuje, ze budou zfalsovane. Po volbach prohlasuje, ze jsou zfalsovane, i kdyz nikdy nebyl schopen nic prokazat.
Prekvapive se tem lidem nelibi, ze jsou v lepsim pripade kontrolovani nebo (v horsim pripade) zastreleni, jenom na zaklade toho, ze maji jenou barvu pleti a jsou proto automaticky sprosti podezreli.Predpokladam, ze nejaky takovy pripad dokazes dolozit.
Kdybych chtěl řešit sociálně patologické jevy, zaměřím se na jejich příčiny a prevenci. Epidemiologie.Nechápu. Sociálně patologický jev == černoši mají horší statistiku přes zločiny, příčina == policie je diskriminuje?
Jakože černoši tu statistiku mají zvednutou kvůli tomu, že policisti je diskriminují jo? Není to kvůli chudobě, ghettům, asi i vzdělání atd?To se navzájem nevylučuje, ne? Naopak, to se "vhodně" doplňuje (v morbidním slova smyslu)...
Vysoká účast marx-zeleninistů, trockistů, maoistů, kolibáčů a hornídolní na hlasování dokazuje, že autor ne že trefil hřebíček na hlavičku, nýbrž vytasil pistoli na hřebíky s vysokou kadencí. Tím jsem chtěl naznačit autorovi, že se jedná o vysoké vyznamenání.
Vzděláním a výchovou IQ až tak neovlivníš. […] Ale rozdíly mezi etniky jsou běžné.Metrika IQ vznikla mj. za účelem identifikace nedostatků u mladistvých, aby je šlo kompenzovat. Empiricky platí, že skupiny, u nichž bylo měřeno nižší IQ, se výsledky během několika generací srovnaly se zlepšením socioekonomické situace (mj. omezení podvýživy) a přístupu ke vzdělání. Tady to máš třeba z pravicově libertariánského plátku Reason.
Nejsem někdo, kdo by si přál aby to byla pravda (naopak), není za tím žádná ideologie. Ani netvrdím, že mám tvrdá data co dokazují, že to je nature a ne nurture.Zato za tím vztahováním IQ k etnikům/genetice ideologie je, a to eugenického hnutí.
Empiricky platí, že skupiny, u nichž bylo měřeno nižší IQ, se výsledky během několika generací srovnaly se zlepšením socioekonomické situace (mj. omezení podvýživy) a přístupu ke vzdělání.Jo, o tom jsem slyšel. Je možný, že je za tím jenom výchova. Ale 50% mistrů světa v šachu, když tvoří 0,2% světové populace? 41% Nobelových cen za ekonomii? Opravdu je to tak černobílé, že za tím je pouze výchova?
Vzděláním a výchovou IQ až tak neovlivníš.Nadefinujeme si IQ jako nějakou metriku, údajně inteligence, údajně vrozené a neovlivněné vzděláním a výchovou. Následně přistoupíme k hypotetickému experimentu a naklonujeme si dva lidi s identickou genetickou výbavou. Jedno vajíčko vložíme do ženy, protože se ví, že už během těhotenství se plod učí rozeznávat např. řeč (a novorozenci jinak reagují na nahrávky v mateřském a cizím jazyce). Dítě bude porozeno, vychováno a vzděláváno standardním způsobem. Druhé vajíčko vložíme do hypotetické umělé dělohy, která dokáže dokonale nasimulovat všechny biologické faktory těhotenství a porodu – říkám hypoteticky, protože zatím to samozřejmě není možné, a má se za to, že např. přirozený porod je pro imunitu dítěte lepší než císařský řez. Nicméně dejme tomu, že by to bylo možné a odfiltrovali bychom všechno kromě přímého vlivu jiných lidí. Zatímco první dítě by po narození bylo v péči matky a hrálo si na pískovišti mezi jinými dětmi, druhému dítěti bychom vytvořili dokonale izolované prostředí, které mu zajistí veškeré životní funkce, ale prostě tam nebude nikdo, kdo by ho vychovával nebo vzdělával. Všechny předměty, se kterými tento člověk přijde během svého strašlivého života do styku, budou maximálním možným způsobem zbaveny vlivu rozvinuté civilizace, která se rozprostírá kol dokola zdí jeho vězení. Děti pozorují svět kolem sebe a jsou přirozeně motivovány osvojit si dovednosti, které jim umožní v tom světě lépe fungovat. Z jedné strany tu máme svět, kde lidé komunikují složitým abstraktním systémem – řečí, používají nástroje – od tak samozřejmých věcí, jako jsou dveře či šuplíky, po sofistikované elektronické přístroje; z druhé strany tu máme laboratorní podmínky a snahu dítě vychovávat minimálním možným způsobem. Nelze mu dávat odměny nebo tresty za to, jak dobře řeší nějaké úlohy, protože to už je forma výchovy. Cílem našeho experimentu je nulová výchova. Pokud tam budou nějaké vnější zásahy, tak jen takové, aby ten člověk měl vůbec nějakou šanci přežít. Jeden člověk od prvních dnů svého života profituje z toho, čemu říkáme inteligence. Prostřednictvím inteligence může přechytračit soupeře ve hře a užívat si opojný koktejl hormonů spojených s vítězstvím. Inteligencí může odvrátit trest a zlobu rodičů, případně i nižší mechanismus – bolest spojenou s úrazem. Druhé dítě inteligenci potřebuje k tomu, aby se doplazilo k otvoru, ze kterého mu padá jídlo, a cestou se o nic nepřerazilo. Nevíme, jestli vůbec bude umět chodit. Nikdy nikoho nevidělo chodit. Nic ho nemotivuje k tomu, aby se chodit naučilo. Pokud prostor, který bude mít k dispozici, bude velký, nemůžeš mu jídlo podávat jen na jednom místě, kam se bude muset vracet. Ne, to už by zase byla forma výchovy! Mezitím se ví, že různé činnosti ovlivňují stavbu mozku. Existuje jakási vágní definice inteligence ve smyslu, že se jedná o schopnost řešit úplně nové problémy. Ale co jsou to nové problémy? Znalosti jsou přenositelné. Jak vyloučíš, že někdo nikdy neviděl něco podobného? Opravdu člověk, kterého nikdo nenaučil počítat, a který to nikdy k ničemu nepotřeboval, bude ve stejné pozici jako člověk, který v IQ testu vidí tři čárky nahoru, dvě čárky dolů a jako řešení jednu čárku nahoru, kde chápe nejen, co se po něm chce, ale je schopen provést i úvahu, že tedy ty čárky nahoru asi vyjadřují kladná čísla a čárky dolů záporná a výsledek reprezentuje součet obou? Představa, že existuje něco jako vrozená inteligence, je zcela mylná. Ultimátně je sporné, zda vůbec existuje něco jako inteligence ve stávajícím pojetí. Existuje jeden strašně komplexní orgán, mozek, který bys mohl zkoumat stovkami různých metrik a možná, možná bys potom byl schopný nějak porovnávat něco jako je kvalitu mozku. Odborně se tomu dnes říká třeba predispozice, talent, nebo osobnostní předpoklady. Ale je naivní si myslet, že je to něco neměnného. Mozek se v průběhu života mění, a to ne nutně jen stárnutím, úrazy či nemocemi. Mění se osvojením každé nové dovednosti, mění se vlivem adaptace na měnící se okolní prostředí. Není nutné zacházet do extrémních případů jako je experiment naznačený výše. Část vězňů, kteří při nástupu do vězení svou sexuální orientaci udává jako striktně heterosexuální, při propuštění udává částečnou nebo úplnou homosexualitu. A po nějakém pobytu na svobodě se to zase začne měnit zpátky, ale někdo už třeba zůstane bisexuálem. A to se, prosím, bavíme o něčem, co se taky považuje za spíše vrozené a neměnné. Asi to úplně striktně pravda také nebude, že. IQ je metrika, která vznikla v armádě pro rychlé roztřídění branců, a tam taky měla zůstat. Jedná se o orientační hodnotu, která má nějakou vypovídající hodnotu, ale častěji spíše bývá interpretována způsobem, který je inherentně chybný, protože stojí na nesmyslných a nesplnitelných předpokladech. Je to jako změřit v daný moment sílu svalu a pak o ní prohlašovat takové nesmysly, jako že to je nějaká vrozená síla, která může trochu poklesnout stárnutím nebo úrazem, ale jinak je možné ji ovlivnit jen velmi málo. Někde jsem před časem četl (asi to nebyl moc věrohodný zdroj a bohužel už to nedohledám, ale věřil bych tomu), že studentům matematiky po dokončení studijí naměřili vyšší IQ. Další věc je, že pokud pro popis jednoho komplexního systému, který má přinejmenším stovky nebo tisíce parametrů, zkoušíš používat jedno jediné číslo, nutně se musíš nějak vypořádat s tím, jakou tomu kterému parametru dáš váhu. Pak průměrné IQ může vyjít jak člověku, který je naprosto výjimečně dobrý v jedné disciplíně, ale neuvěřitelně špatný ve všech ostatních, ale i člověku, který je průměrně dobrý ve všem. Vypovídající hodnotu to nemá žádnou. Jeden z nich se uplatní v té jeho specializaci, druhý tam, kde je potřeba větší univerzálnost. (Nejsem butthurt, v nějakém cvičném testu od Mensy, kde to nepsalo číselné skóre, ale jen hrubou kategorizaci, mi to kdysi řeklo 130+. Ale na ledničku si to věšet nebudu, protože to číslo má vcelku zanedbatelný význam. Ne žádný, nějaká korelace tam bude, ale především mám problém s tím, jak se to interpretuje, co se o tom předpokládá atd. S rostoucím věkem to samozřejmě pozitivně ovlivňovat půjde obtížněji a obtížněji, ale zejména ta představa, že IQ nějak vyjadřuje, jestli se někdo narodil jako debil nebo jako génius, mi přijde zcela zásadně chybná. Ano, někdo se může narodit s horším či lepším mozkem, ale IQ test není a nemůže být schopný to odlišit od vlivu prostředí.)
Třeba u šachů hraje velkou roli přirozený talent, těm nejlepším šachistům to vždy šlo od mala tak nějak samo.Někdo je to musel naučit hrát, těm současným nejlepším šachistům se typicky dostalo už v útlém věku tréninku od jiných význačných šachistů, a především tomu museli věnovat čas. Já jsem v dětství hodně a rád četl. Tak nějak sám od sebe, to sice teda jako jo, ale kdyby mě v tom nepodporovala rodina a nezásobovala mě knížkami (úplně první knížku jsem dostal od dědy, který sám byl velký čtenář), nenaučili mě prvně číst atd., tak fakt nevím, jestli bych četl. Když jsem začal jevit zájem o programování, tak jsem byl dlouho na suchu, protože bez kompilátoru/interpreteru toho prostě moc nevykouzlíš. Až potom to táta nevydržel, poslal k nám známého, který mi nainstaloval Turbo Pascal, pustil mě k počítači v práci, kde jsem si během 10 minut našel Hello world a především zjistil, jak že tedy mám ty svoje výtvory spustit, a pak až mi začala dávat smysl ta jedna relevantní zapůjčená knížka z knihovny a dal jsem se do toho. Tohle se u dětí v nějakých ghettech prostě totálně podceňuje. Ty možnosti buď jsou nebo nejsou a každý ztracený den v dětství, kdy je mozek jako houba, se v dospělosti dohání setsakramensky špatně. Ale nějaký prostor tam pořád je a pokud si někdo řekne, že má moc nízké IQ na to, aby se něco naučil, tak dochází ke škodám. Právě kvůli té slepé víře, že IQ je něco vrozeného a velmi stabilního.
That’s why the participants want the secret history of the 2020 election told, even though it sounds like a paranoid fever dream–a well-funded cabal of powerful people, ranging across industries and ideologies, working together behind the scenes to influence perceptions, change rules and laws, steer media coverage and control the flow of information. They were not rigging the election; they were fortifying it...Clanek je zde: The Secret History of the Shadow Campaign That Saved the 2020 Election a pokud by se nekomu nechtelo cist anglicky, je to i cesky Progresivisté se chlubí, jak zmanipulovali americké volby
Clanek je zde: The Secret History of the Shadow Campaign That Saved the 2020 Election a pokud by se nekomu nechtelo cist anglicky, je to i cesky Progresivisté se chlubí, jak zmanipulovali americké volbyZběžně jsem se mrknul a ano, to, co dělali ti aktivisti určitě není správný, ale neobjevil jsem tam 1) nic, co by republikánští aktivisté svými činy dávno nedorovnali nebo nepředstihli, 2) svědectví o manipulaci voleb a 3) celkově žádná velká senzace se tam nekoná...
musím říct, že stupňující se šílenství pozoruji pouze "napravo" [...] Připadá mi to jako takový kolektivní mental breakdown.
Tiskni
Sdílej: