plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Již delší dobu používám s maximální spokojeností Gmail, nedávno jsme Google Aps nasadili v našem obchůdku, takže Googlovský mail používáme i k firemní korespondenci. Abych si při práci udělal trochu pořádek v počítači, rozhodl jsem se dokovat své emailové účty programem Prism.
Jedná se o jednoduché udělátko, které spouští webovou stránku v jediném okně, bez jakýchkoli ovládacích prvků, takže libovovolná webová aplikace se v něm tváří jako desktopová.
Funguje to výborně, já osobně jsem si na Prism rychle zvyknul, třebas se zalíbí i Vám. Má sice pár much (to když potřebujete z aplikace otevřít okno jinam apod.), ale jak říkám, pro základní použití jako je vyřizování korespondence je šikovný.
Používám Kubuntu 7.10, instalace je poměrně snadná, posuďte sami:
Nejdříve je třeba stáhnout balíček s prismem a rozbalit jej do adresáře opt:
cd ~/Desktop/ wget http://starkravingfinkle.org/projects/webrunner/prism-0.8-linux.tar.bz2 sudo tar jxvf prism-0.8-linux.tar.bz2 -C /opt/
Dále pokračovat těmito příkazy:
sudo chown -R root:root /opt/prism/ sudo chmod -R 755 /opt/prism/
A nakonec vytvořit odkaz v menu
sudo gedit /usr/share/applications/prism.desktop
a sem přidat
[Desktop Entry] Encoding=UTF-8 Name=Prism Comment=Prism Exec=/opt/prism/prism Icon=/opt/prism/chrome/icons/default/webrunner48.png Terminal=false Type=Application Categories=Application;Network; StartupNotify=true
Po spuštění aplikace z menu vyskočí nabídka, kam zadáte adresu webové aplikace, jméno a dle potřeby zaškrtnete políčko desktop, pokud chcete ikonku na ploše. Prosté a účinné :)
Tiskni
Sdílej:
Již delší dobu používám s maximální spokojeností Gmail, nedávno jsme Google Aps nasadili v našem obchůdku, takže Googlovský mail používáme i k firemní korespondenci.Pokud nemate tuhle sluzbu nejak zaplacenou, tak se ani pozdeji nesnaz si tady vylejvat srdicko nad ztratou dokumentu a emailu, az se jednou googlu neco nepovede a o nejaky data prijde, jako se stalo nedavno Seznamu(?)