plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nedávno jsem se rozhodl, že si ke svému Pamlu Zire 31 pořídím skládací klávesnici, abych mohl na cestách psát delší texty. Na trhu je jen několikero klávesnic, pro Palm Zire 31 bylo nutné sehnat klávesnici, která komunikuje skrze infraport. Její cena se pohybuje mezi patnácti sty a dvěma tisíci korun. Zároveň jsem však narazil na klávesnici Dicota v ceně 150 Kč. Rozhodl jsem se zmiňovanou klávesnici pořídit a k ní některý ze starších typů Palmu.
Po prozkoumání internetu jsem zjistil, že žádný z čekých eshopů již nenabízí nové, popř. repasované Palmy řady m (klávesnice totiž komunikuje pouze s palmy této řady a s Tungsteny). Nakonec jsem vybral bazarový Palm m500 - starší kus s černobílým displejem, který nabízí vynikající čitelnost i na přímém slunci a nezatěžuje baterku. Po delším pátrání se mi jej podařilo sehnat v docela solidním stavu za 1440 Kč. Na první pohled jsem byl nadšen - elegantní design, malé rozměry a digitizér velmi citlivý na dotek stylusu (ten je u emka narozdíl od Zire kovový).
Nejprve jsem si chvíli zvykal na horší ovládání díky absenci pěicestného tlačítka (m500 tak nelze ovládat z Hi-launcheru bez pomoci stylusu) a zejména na přechod z Palm os verze 5 na čtyřku. Rozdíly jsou patrné zejména u graffiti, jímž nelze vkládat české znaky, a interních programů, např. kalendářová today obrazovka neukazuje události následujících dnů, ale jen stávajícího; adresář nepropojuje narozeniny s kalednářem, apod. Na internetu je sice dostupná aktualizace operačního systému, ta však nejede pod Windows XP. Problém s Today obrazovkou jsem vyřešil freeware programem Assistant, narozeniny pak událostí s ročním opakováním. Tím se již dostáváme k výběru softwaru pro nový palm.
Prioritou byl výběr launcheru. Na Palm Zire jsem používal Launcher X v kombinaci s Hi-launcherem. Po několikahodinovém testování jsem se znovu vrátil k této kombinaci. Testoval jsem například Launcher III, ten však ve své freeware verzi nepodporuje čtení z karty. Jeho nástupce Launcher X to zvládá bravurně, navíc dokáže zobrazovat a přímo spouštět elektronické knihy. Zprovoznění Hi-launcheru je na starším os mírně komplikovanější a vyžaduje instalaci hacku a správce hacků (já jsem zvolil X-hack).
Z dalších programů zmíním E-reader pro čtení knih (zamýšlený Cspotrun jsem zavrhl pro neschopnost číst knihy z karty) a Megatops txtMemo pro psaní textů (abych nově pořízenou klávesnici pořádně využil). Ten zvládá práci s čistými txt soubory a k tomuto účelu je prvotřídně vybaven (zvládá vyhledávání, změnu kodování, automatické ukládání atd.). Pro krátké poznámky již pár let používám nepřekonatelné PsMemo a když dostanu hravou náladu, není nic lepšího než logická hra Marbles2.
Co říci závěrem? Změnu z Palm Zire 31 si nemohu vynachválit. Klávesnice je výborná a s palmem spolupracuje bezchybně (celý tento článek je napsán na ni), palm vydrží na baterce déle a má komfortnější ovládání (citlivější digitizér, lepší stylus). Jediné,co trochu zabolí je downgrade operačního systému a s tím ztráta Graffiti 2 a několika drobných funkcí vestavěných programů.
Tiskni
Sdílej: