Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nedávno jsem se rozhodl, že si ke svému Pamlu Zire 31 pořídím skládací klávesnici, abych mohl na cestách psát delší texty. Na trhu je jen několikero klávesnic, pro Palm Zire 31 bylo nutné sehnat klávesnici, která komunikuje skrze infraport. Její cena se pohybuje mezi patnácti sty a dvěma tisíci korun. Zároveň jsem však narazil na klávesnici Dicota v ceně 150 Kč. Rozhodl jsem se zmiňovanou klávesnici pořídit a k ní některý ze starších typů Palmu.
Po prozkoumání internetu jsem zjistil, že žádný z čekých eshopů již nenabízí nové, popř. repasované Palmy řady m (klávesnice totiž komunikuje pouze s palmy této řady a s Tungsteny). Nakonec jsem vybral bazarový Palm m500 - starší kus s černobílým displejem, který nabízí vynikající čitelnost i na přímém slunci a nezatěžuje baterku. Po delším pátrání se mi jej podařilo sehnat v docela solidním stavu za 1440 Kč. Na první pohled jsem byl nadšen - elegantní design, malé rozměry a digitizér velmi citlivý na dotek stylusu (ten je u emka narozdíl od Zire kovový).
Nejprve jsem si chvíli zvykal na horší ovládání díky absenci pěicestného tlačítka (m500 tak nelze ovládat z Hi-launcheru bez pomoci stylusu) a zejména na přechod z Palm os verze 5 na čtyřku. Rozdíly jsou patrné zejména u graffiti, jímž nelze vkládat české znaky, a interních programů, např. kalendářová today obrazovka neukazuje události následujících dnů, ale jen stávajícího; adresář nepropojuje narozeniny s kalednářem, apod. Na internetu je sice dostupná aktualizace operačního systému, ta však nejede pod Windows XP. Problém s Today obrazovkou jsem vyřešil freeware programem Assistant, narozeniny pak událostí s ročním opakováním. Tím se již dostáváme k výběru softwaru pro nový palm.
Prioritou byl výběr launcheru. Na Palm Zire jsem používal Launcher X v kombinaci s Hi-launcherem. Po několikahodinovém testování jsem se znovu vrátil k této kombinaci. Testoval jsem například Launcher III, ten však ve své freeware verzi nepodporuje čtení z karty. Jeho nástupce Launcher X to zvládá bravurně, navíc dokáže zobrazovat a přímo spouštět elektronické knihy. Zprovoznění Hi-launcheru je na starším os mírně komplikovanější a vyžaduje instalaci hacku a správce hacků (já jsem zvolil X-hack).
Z dalších programů zmíním E-reader pro čtení knih (zamýšlený Cspotrun jsem zavrhl pro neschopnost číst knihy z karty) a Megatops txtMemo pro psaní textů (abych nově pořízenou klávesnici pořádně využil). Ten zvládá práci s čistými txt soubory a k tomuto účelu je prvotřídně vybaven (zvládá vyhledávání, změnu kodování, automatické ukládání atd.). Pro krátké poznámky již pár let používám nepřekonatelné PsMemo a když dostanu hravou náladu, není nic lepšího než logická hra Marbles2.
Co říci závěrem? Změnu z Palm Zire 31 si nemohu vynachválit. Klávesnice je výborná a s palmem spolupracuje bezchybně (celý tento článek je napsán na ni), palm vydrží na baterce déle a má komfortnější ovládání (citlivější digitizér, lepší stylus). Jediné,co trochu zabolí je downgrade operačního systému a s tím ztráta Graffiti 2 a několika drobných funkcí vestavěných programů.
Tiskni
Sdílej: