Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Měl jsem palmík několik let. Když jsem začal pracovat doma, uvědomil jsem si, že je to pro mě zbytečnost. Kalendář mám stolní, knihy čtu papírové a todo list si dělám na rememberthemilk.com Nyní jsem si ale uvědomil, co mi vlastně chybí. Hračka :)
Palm jsem si zamiloval pro jeho jdnoduchost. Mám rád minimalistická a účinná řešení - palm je v tomto ohledu dokonalý. Na černobílých 160x160 pixelů se dají úspěšně použivat mnohé aplikace, rychlost přístroje je blesková... A protože jsem hračička, rád se v těch programech nimrám, instaluju a zkouším nové no a sem tam je i použiju :) Rozhodl jsem se pro Palm Zire 21, dá se sehnat bratru za sedm stovek repas, vydrží dlouho na baterce a má Palm os 5. Lahůdka. Uvažoval jsem i o něčem použitelnějším, s barevným displejem, na němž bych zvládl i nějaký ten film a hlavně s Wifi. To je ale na hračku pro mne přílišná investice. Nainstaloval jsem si emulátor Pose a už mám stáhnuté všechny mé oblíbené programy - Launcher III, PsMemo, Cspotrun, a Bible+ a čekám, až mi Palmík příjde poštou.
V té souvislosti mě napadlo, že ideální operační systém pro můj stolní počítač by byl palm. Žádné oslňující grafické udělátka, jednotný vzhled. Přesně navržené aplikace bez zbytečných funkcí a hlavně okamžitý start systému a programu. Nevíte o něčem takovém? (Jasně, můžu si naemulovat palma přes celý displej :D ...)
Tiskni
Sdílej: