Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj lidi,
chci vas seznamit s aktualni situaci.
Zatim mame celkem 4 zajemce (kdyz nepocitam sebe).
UPDATE: Uz je nas 5
Co se tyce hardware, cekam, az se mi ozve houska, jinak mam (az budeme trosicku rozjety) suprovou nabidku na poradne silnou masinu za pekny penize, a to i s tim, ze bychom to ty firme splaceli. Jedna se o 2cpu deska sock. 771, jeden ctyrjadrovy nejnovejsi Xeon (E5405, 2GHz, 16M L2), okolo 4G ram (zatim, max. 48GB), dva disky 300GB SATA II v mirroru, 2U rack, celkem okolo 22 000,-.
Co se tyce hostingu, firma CL-net, je to bud Praha, nebo Ceska Lipa, na paternim optickym spoji, rychlost 100Mbit UP i DOWN, mixovane NIX/transit, bez limitu dat, dostatek IP adres (sami jich prej maji moc), zalohovane napajeni, klimatizovana mistnost, dohled 24h
Pokud jde o technologie, budeme provozovat OpenVZ a z prave virtualizece vaham mezi Xenem a KVM.
Legislativne to upravime formou obcanskeho sdruzeni, bude to tak asi nejjednodussi.
Do penez to bude lizt kazdymu z nas tak, ze je potreba zaplatit hosting (3000/mes) + hardware (do budoucna, pokud houska pujci hw; casem mesicne okolo 3000).
Samozrejme, cim vic nas bude, tim mene do toho bude muset kazdy z nas investovat.
Momentalne potrebujeme jeste dva lidi, abychom byli schopni zaplatit hosting, pricemz pocitam s tim, ze nikdo nebude chtit platit vic jak 500/mes.
Pokud mate nejake dotazy, sem s nimi.
Tiskni
Sdílej:
a to i s tim, ze bychom to ty firme splaceliTo chcete něco za 22 000 Kč mít na splátky? Já vím, že je to teď v módě, ale...
Pokud jde o technologie, budeme provozovat OpenVZ a z prave virtualizece vaham mezi Xenem a KVM.AFAIK Xen není pravá virtualizace. Cituju z wiki: "Several modified Unix-like operating systems may be employed as guest operating systems (domU); on certain hardware, as of Xen version 3.0, unmodified versions of Microsoft Windows and other proprietary operating systems can also be used as guests if the CPU supports Intel VT or AMD V technologies." Pokud vím, pravá virtualizace ti umožňuje spustit nemodifikovaného hosta.
Tak takhle to teda rozhodně není :)Já osobně jsem to pochopil jako "u Xenu se to má takhle"...
Hrubý výpočetní výkon je všude stejnýNení: openssl speed rsa512: sign 1200/s, verify 17000/s při plném taktu hostitelského CPU. V porovnání s KVM dost velký propad.
openssl speed rsa512
)
KVM (tedy hardwarová záležitost) - 2733.9 signs/s, 46045 verify/s Virtualbox (vypnuté AMD-V) - 1218.5 signs/s, 17795.9 verify/s Virtualbox (zapnuté AMD-V) - 2257.7 signs/s, 36182.8 verify/sPokud se nepletu, tenhle test měří hrubý výpočetní výkon, protože jenom počítá, a ty výsledky se rozhodně neliší jenom o 2-10% Pokud je něco hardwarově akcelerované, silně by mě překvapilo, kdyby emulace chodila stejně rychle. Kdyby emulace mohla fungovat stejně rychle, nikdo nebude kvůli té akceleraci plýtvat tranzistory.
Hodnoty pro VMware Server 1.0.7 na stejném počítači (Phenom 9750), host i guest je OpenSuSE 11.0 64-bit. Host:
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.000240s 0.000015s 4172.6 64588.6Guest:
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.000240s 0.000016s 4164.6 63849.2
Sám už mám tenhle problém (se serverem) vyřešený, ale co se virtualizace týče, tak silně doporučuju KVM, respektive něco jiného než Xen (a KVM se mi docela líbí). Xen se tváří děsně enterprise, ale mám ho na CentOSu a v guestovi mi nějak nechodí IPv6, segfaultují aplikace, ... když jsem zkoušel hledat, tak jsem nenašel skoro nic, dokumentace taky poměrně bídná a není jasné, co platí pro kterou verzi - psal tady o tom Aleš Kapica - Xen se tak nějak uzavírá a já už s ním chci mít pokud možno co nejméně společného :/ A je mi trochu líto, že to musím říct. Sice se asi v některých věcech mýlím (že je to vina Xenu), ale najít řešení se mi přes docela velké úsilí nepodařilo a tím pádem mi to nestojí za to. Jinak hodně štěstí :)
mail: snajpa (at) snajpa (dot) net
jabber: snajpa@jabber.lbfree.net