Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném převzetí podílu ve výrobci čipů Intel. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Akcie Intelu v reakci na tuto zprávu výrazně posílily. Trump minulý týden označil Tana za konfliktní osobu, a to kvůli jeho vazbám na čínské společnosti, čímž vyvolal nejistotu ohledně dlouholetého úsilí Intelu o obrat v hospodaření. Po pondělní schůzce však prezident o šéfovi Intelu hovořil příznivě.
Společnost Purism stojící za linuxovými telefony a počítači Librem má nově v nabídce postkvantový šifrátor Librem PQC Encryptor.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.2. Přehled novinek v Changelogu. Vypíchnou lze vylepšené GUI.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. V březnu spustil předprodej hodinek Pebble Time 2 (tenkrát ještě pod názvem Core Time 2) za 225 dolarů s dodáním v prosinci. Včera představil jejich konečný vzhled (YouTube).
Byla oznámena nativní podpora protokolu ACME (Automated Certificate Management Environment) ve webovém serveru a reverzní proxy NGINX. Modul nginx-acme je zatím v preview verzi.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost Perplexity AI působící v oblasti umělé inteligence (AI) podala nevyžádanou nabídku na převzetí webového prohlížeče Chrome internetové firmy Google za 34,5 miliardy dolarů (zhruba 723 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Reuters. Upozornila, že výše nabídky výrazně převyšuje hodnotu firmy Perplexity. Společnost Google se podle ní k nabídce zatím nevyjádřila.
Intel vydal 34 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20250812 mikrokódů pro své procesory řešící 6 bezpečnostních chyb.
Byla vydána nová verze 1.25 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.
Ve svém prvním příspěvku se s vámi podělím o příběh konfigurace WINEu.
Zabývám se tvorbou webových stránek a jednoho dne mi přestal vyhovovat můj vývojový systém, kdy jsem stránku udělal pro mozillu, abych po následném restartu v Internet Exploreru zjistil, že všechno je špatně. I zamyslel jsem se a začal hledat způsob, jak mít svůj oblíbený linux spuštěný zároveň s nenáviděným, leč nutným, Internet Explorerem.
Řešení se nazývá WINE.
Na svém Debianu jsem nainstaloval wine a grafické konfigurační klikátko:
apt-get install wine
apt-get install winesetuptk
Jako normální uživatel jsem pak spustil winesetup
a zadal oddíly s Windows 98 a další věci. Instalace a konfigurace byly skončeny a já jsem se naivně domníval, že vše bude fungovat. Nefungovalo. Internet Explorer se s chybou, jejíž znění si už nepamatuji, spustit odmítl.
Na nějaký čas jsem neštěstí z nepodařené instalace vytěsnil z hlavy a k problému se vrátil až dnes. Řešení nakonec moc složité nebylo. Z tohoto návodu jsem použil prostřední část a do sekce [DllOverrides]
souboru ~/.wine/config
jsem přidal tyto řádky:
; Native dlls needed for various parts of the install "ole32" = "native, builtin" "compobj" = "native, builtin" "ole2" = "native, builtin" "ole2nls" = "native, builtin" "ole2conv" = "native, builtin" "ole2prox" = "native, builtin" "ole2thk" = "native, builtin" "storage" = "native, builtin" "olepro32" = "native, builtin" "rpcrt4" = "native, builtin" "oleaut32" = "native, builtin" "msvcrt" = "native, builtin" "wininet" = "native, builtin" ; for the ie runonce "setupapi" = "native, builtin" "devenum" = "native, builtin" "quartz" = "native, builtin" "urlmon" = "native" "shdocvw" = "native, builtin" "jscript" = "native, builtin" "wintrust" = "native, builtin" "shlwapi" = "native, builtin" "secur32" = "native, builtin" "crypt32" = "native, builtin" "ddraw" = "native, builtin" ; default for all other dlls "*" = "builtin, native"
Po zadání příkazu
wine 'C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe'
se počítač rozhučel a rozškytal a po dvou minutách usilovné práce se objevilo známé odporně šedivé okno Internet Expoloreru 6 SP1. Zatím se zdá, že to funguje správně, stránky zobrazuje jak se na IE sluší a patří a já jsem si ušetřil několik zbytečných restartů.
A to je vše, co se dnes stalo.
P.S. ještě na závěr praktická rada: Když se vám zdá, že wine moc dlouho pracuje, nepřeruštujte jej Ctrl-C. Na windows oddílech pak můžou zůstat adreáře se jmény typu !$!$!$!$.acr
a je s tím práce to opravovat. Wine pracuje, i když se zdá, že ne.
Tiskni
Sdílej: