Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Měl jsem takhle jednou adresář se spoustou souborů, jejichž názvy obsahovaly stejný řetězec a já jsem tento řetězec chtěl nahradit jiným. I stvořil jsem proto tento skript:
replaceinfilenames:
#! /usr/bin/python from os import listdir from os import rename from sys import argv from sys import exit if (len(argv)<4): print "Tento skript slouzi k nahrade slov v nazvu souboru."; print "Uziti: replaceinfilenames dir str1 str2"; print "Ve vsech souborech v adresari dir se str1 nahradi str2"; exit(); adr=argv[1]; str1=argv[2]; str2=argv[3]; seznam = listdir(adr); for s in seznam: if (s != 'replaceinfilenames'): str=s.replace(str1,str2); if (s != str): rename(adr+"/"+s,adr+"/"+str);
Není to žádný zázrak, určitě by to šlo třiceti jinými, lepšími i elegantnějšími způsoby, ale tohle funguje a to je hlavní.
Oživeno: Uznav, že původní způsob přejmenování byl pro někoho možná trochu netradiční , upravil jsem poslední řádky.
původní verze:
if (s != str): prikaz = "mv '"+adr+"/"+s+"' '"+adr+"/"+str+"'"; getoutput(prikaz);
Teď už to snad vypadá normálně.
Tiskni
Sdílej:
rename from to file
, které funguje téměř (nebo úplně — Python neznám) stejně, ale každý je svého štěstí strůjcem :)
#!/usr/bin/perl -w # # This script was developed by Robin Barker (Robin.Barker@npl.co.uk), # from Larry Wall's original script eg/rename from the perl source. # # This script is free software; you can redistribute it and/or modify it # under the same terms as Perl itself. # use strict; use Getopt::Long; Getopt::Long::Configure('bundling'); my ($verbose, $no_act, $force, $op); die "Usage: rename [-v] [-n] [-f] perlexpr [filenames]\n" unless GetOptions( 'v|verbose' => \$verbose, 'n|no-act' => \$no_act, 'f|force' => \$force, ) and $op = shift; $verbose++ if $no_act; if (!@ARGV) { print "reading filenames from STDIN\n" if $verbose; @ARGV = <STDIN>; chop(@ARGV); } for (@ARGV) { my $was = $_; eval $op; die $@ if $@; next if $was eq $_; # ignore quietly if (-e $_ and !$force) { warn "$was not renamed: $_ already exists\n"; } elsif ($no_act or rename $was, $_) { print "$was renamed as $_\n" if $verbose; } else { warn "Can't rename $was $_: $!\n"; } } __END__ =head1 NAME rename - renames multiple files =head1 SYNOPSIS B<rename> S<[ B<-v> ]> S<[ B<-n> ]> S<[ B<-f> ]> I<perlexpr> S<[ I<files> ]> =head1 DESCRIPTION C<rename> renames the filenames supplied according to the rule specified as the first argument. The I<perlexpr> argument is a Perl expression which is expected to modify the C<$_> string in Perl for at least some of the filenames specified. If a given filename is not modified by the expression, it will not be renamed. If no filenames are given on the command line, filenames will be read via standard input. For example, to rename all files matching C<*.bak> to strip the extension, you might say rename 's/\.bak$//' *.bak To translate uppercase names to lower, you'd use rename 'y/A-Z/a-z/' * =head1 OPTIONS =over 8 =item B<-v>, B<--verbose> Verbose: print names of files successfully renamed. =item B<-n>, B<--no-act> No Action: show what files would have been renamed. =item B<-f>, B<--force> Force: overwrite existing files. =back =head1 ENVIRONMENT No environment variables are used. =head1 AUTHOR Larry Wall =head1 SEE ALSO mv(1), perl(1) =head1 DIAGNOSTICS If you give an invalid Perl expression you'll get a syntax error. =head1 BUGS The original C<rename> did not check for the existence of target filenames, so had to be used with care. I hope I've fixed that (Robin Barker). =cut