Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Projekt, který vám může pomoci najít znovu radost ze života, se jmenuje SqueakNOS, což znamená Squeak No Operating System. Squeak je otevřená implementace jazyka Smalltalk. Jedná se vlastně o návrat ke kořenům, kdy v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let Smalltalk se svým virtuálním strojem sloužil skutečně jako operační systém počítače.
Nejlepší způsob, jak získat konkrétní představu, o co jde, je si ho samozřejmě vyzkoušet. Budete k tomu potřebovat tento obraz CD a nejlépe VMWare. Jako loader se používá GRUB, který autorům výrazně usnadnil řadu startovacích kroků, jako je přepnutí do chráněného režimu či nahrání obrazu do paměti. Po výběru grafického režimu se nahraje a spustí image. K dispozici pak máte standardní smalltalkovské prostředí se vším, co to obnáší, doplněné o možnost ovládat přímo z image i hardware.
Virtuální stroj - hlavní jádro - je jen lehce upravená verze standardní squeakovské VM, je tedy napsán přímo ve Smalltalku s tím, že se provádí následný převod do C a kompilace. Pokud si budete chtít sestavit vlastní verzi CD obrazu se svými úpravami jádra či image, zde je postup, jak na to:
- nainstalujte si Squeak z vašich repozitářů nebo z http://www.squeakvm.org/unix/ včetně souboru SqueakV3.sources
- rozbalte si stáhnutý iso obraz
- do trunk/platforms/SqueakNOS si zkopírujte soubor SqueakNOS.image a SqueakNOS.changes a nastavte práva pro spuštění souboru gnuify
- spusťe Squeak s SqueakNOS.image
- otevřete si VMMaker (klik na plochu, open, VMMaker) do řádku Path to platform code vyberte přes tlačítko Find Path cestu trunk/platforms přes tlačítko Find platform vyberte platformu SqueakNOS
- Clean out
- mezi interní pluginy přetáhněte ADPCMCodecPlugin B2DPlugin BitBltPlugin ZipPlugin DSAPrims SqueakFFIPrims FFTPlugin FloatArrayPlugin Klatt LargeIntegers Matrix2x3Plugin MiscPrimitivePlugin SqueakNOSPlugin StarSqueakPlugin
- Vygenerute VM (tlačítko Entire)
- na začátku souboru Makefile změňte proměnnou SQIMAGE na SqueakNOS (jméno použité image)
- zkompilujte VM a vygenerutje iso obraz pomocí příkazu make iso
- v adresáři release by se vám měl objevit obraz SqueakNOS.iso, který můžete směle zkusit nabootovat
Protože SqueakNOS zatím nepracuje se souborovým systémem, uvidíte všechny zdrojové kódy pouze v dekompilované formě. Další částečně neaktuální informace naleznete zde: http://people.squeakfoundation.org/article/59.html. Příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej: