Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Projekt, který vám může pomoci najít znovu radost ze života, se jmenuje SqueakNOS, což znamená Squeak No Operating System. Squeak je otevřená implementace jazyka Smalltalk. Jedná se vlastně o návrat ke kořenům, kdy v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let Smalltalk se svým virtuálním strojem sloužil skutečně jako operační systém počítače.
Nejlepší způsob, jak získat konkrétní představu, o co jde, je si ho samozřejmě vyzkoušet. Budete k tomu potřebovat tento obraz CD a nejlépe VMWare. Jako loader se používá GRUB, který autorům výrazně usnadnil řadu startovacích kroků, jako je přepnutí do chráněného režimu či nahrání obrazu do paměti. Po výběru grafického režimu se nahraje a spustí image. K dispozici pak máte standardní smalltalkovské prostředí se vším, co to obnáší, doplněné o možnost ovládat přímo z image i hardware.
Virtuální stroj - hlavní jádro - je jen lehce upravená verze standardní squeakovské VM, je tedy napsán přímo ve Smalltalku s tím, že se provádí následný převod do C a kompilace. Pokud si budete chtít sestavit vlastní verzi CD obrazu se svými úpravami jádra či image, zde je postup, jak na to:
- nainstalujte si Squeak z vašich repozitářů nebo z http://www.squeakvm.org/unix/ včetně souboru SqueakV3.sources
- rozbalte si stáhnutý iso obraz
- do trunk/platforms/SqueakNOS si zkopírujte soubor SqueakNOS.image a SqueakNOS.changes a nastavte práva pro spuštění souboru gnuify
- spusťe Squeak s SqueakNOS.image
- otevřete si VMMaker (klik na plochu, open, VMMaker) do řádku Path to platform code vyberte přes tlačítko Find Path cestu trunk/platforms přes tlačítko Find platform vyberte platformu SqueakNOS
- Clean out
- mezi interní pluginy přetáhněte ADPCMCodecPlugin B2DPlugin BitBltPlugin ZipPlugin DSAPrims SqueakFFIPrims FFTPlugin FloatArrayPlugin Klatt LargeIntegers Matrix2x3Plugin MiscPrimitivePlugin SqueakNOSPlugin StarSqueakPlugin
- Vygenerute VM (tlačítko Entire)
- na začátku souboru Makefile změňte proměnnou SQIMAGE na SqueakNOS (jméno použité image)
- zkompilujte VM a vygenerutje iso obraz pomocí příkazu make iso
- v adresáři release by se vám měl objevit obraz SqueakNOS.iso, který můžete směle zkusit nabootovat
Protože SqueakNOS zatím nepracuje se souborovým systémem, uvidíte všechny zdrojové kódy pouze v dekompilované formě. Další částečně neaktuální informace naleznete zde: http://people.squeakfoundation.org/article/59.html. Příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej: