Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Projekt, který vám může pomoci najít znovu radost ze života, se jmenuje SqueakNOS, což znamená Squeak No Operating System. Squeak je otevřená implementace jazyka Smalltalk. Jedná se vlastně o návrat ke kořenům, kdy v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let Smalltalk se svým virtuálním strojem sloužil skutečně jako operační systém počítače.
Nejlepší způsob, jak získat konkrétní představu, o co jde, je si ho samozřejmě vyzkoušet. Budete k tomu potřebovat tento obraz CD a nejlépe VMWare. Jako loader se používá GRUB, který autorům výrazně usnadnil řadu startovacích kroků, jako je přepnutí do chráněného režimu či nahrání obrazu do paměti. Po výběru grafického režimu se nahraje a spustí image. K dispozici pak máte standardní smalltalkovské prostředí se vším, co to obnáší, doplněné o možnost ovládat přímo z image i hardware.
Virtuální stroj - hlavní jádro - je jen lehce upravená verze standardní squeakovské VM, je tedy napsán přímo ve Smalltalku s tím, že se provádí následný převod do C a kompilace. Pokud si budete chtít sestavit vlastní verzi CD obrazu se svými úpravami jádra či image, zde je postup, jak na to:
- nainstalujte si Squeak z vašich repozitářů nebo z http://www.squeakvm.org/unix/ včetně souboru SqueakV3.sources
- rozbalte si stáhnutý iso obraz
- do trunk/platforms/SqueakNOS si zkopírujte soubor SqueakNOS.image a SqueakNOS.changes a nastavte práva pro spuštění souboru gnuify
- spusťe Squeak s SqueakNOS.image
- otevřete si VMMaker (klik na plochu, open, VMMaker) do řádku Path to platform code vyberte přes tlačítko Find Path cestu trunk/platforms přes tlačítko Find platform vyberte platformu SqueakNOS
- Clean out
- mezi interní pluginy přetáhněte ADPCMCodecPlugin B2DPlugin BitBltPlugin ZipPlugin DSAPrims SqueakFFIPrims FFTPlugin FloatArrayPlugin Klatt LargeIntegers Matrix2x3Plugin MiscPrimitivePlugin SqueakNOSPlugin StarSqueakPlugin
- Vygenerute VM (tlačítko Entire)
- na začátku souboru Makefile změňte proměnnou SQIMAGE na SqueakNOS (jméno použité image)
- zkompilujte VM a vygenerutje iso obraz pomocí příkazu make iso
- v adresáři release by se vám měl objevit obraz SqueakNOS.iso, který můžete směle zkusit nabootovat
Protože SqueakNOS zatím nepracuje se souborovým systémem, uvidíte všechny zdrojové kódy pouze v dekompilované formě. Další částečně neaktuální informace naleznete zde: http://people.squeakfoundation.org/article/59.html. Příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej: