Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V posledních měsících se snažím si doplnit a zkompletovat edici Antická knihovna. Toto úsilí vyvrcholilo v březnu, kdy mi díky tomu začala vyhrožovat pošťačka a zvoláními jako "březen - měsíc knihy" jsem ji povzbudil pouze k dalšímu vyhrožování.
Na začátku jsem měl asi čtyřicet výtisků. Proto vím, jak špatně se některé svazky z této edice shánějí a jak problematické bývají internetové obchody antikvariátů, kdy se mi nesčetněkrát stalo, že nabízely tituly, které ve skutečnosti nevlastnili.
Takže když jsem narazil dnes na Aukru na aukci, která drtivou část této edice nabízí najednou, raději si vás dovoluji na tuto aukci upozornit.
http://aukro.cz/item1042239931_anticka_knihovna_79_svazku.html
Osobně se této aukce nezúčastním, protože z nabízených knih mi chybí pouze jediná. Ve skutečnosti není nabízená série knih úplně kompletní, protože i po roce 2001 vycházely další svazky, ale velkou část z nich lze snadno dokoupit. Kompletní seznam Antické knihovny je zde:
http://www.baset.cz/edice/anticka-knihovna
Osobně mi chybí celkem pět titulů (Héraklés a jiné tragédie, Ústava, O duševním klidu a Čtení o antice 1 a 2) a nedělám si naděje, že by se mi je podařilo v brzké době doplnit.
A proč si vlastně Antickou knihovnu pořídit? Existují čistě praktické důvody, např. že tyto knihy drží povětšinou jednotný formát a barvu přebalu, takže v knihovně vypadají moc hezky a netříštivě. Nicméně pořídit byste si je měli především proto, protože jsou naprosto úžasné. Jedná se o původní díla dobových autorů, takže z nich člověk získá docela přesnou představu, jakým způsobem lidé v antice uvažovali. Obzvláště fascinující je to u historicky důležitých osob, jako Caesar. Především dobová historická díla jsou velmi čtivá a často i napínavá, ale i v obtížně stravitelných hexametrech řeckých autorů se ukrývají zajímavé informace.
Pokud chcete vlastnit tento velký kus kulturního dědictví lidstva a zůstat stále se svou pošťačkou zadobře, určitě neváhejte, protože tato aukce má i možnost "Kup teď". Krom toho, že si zkomplikujete případná budoucí stěhování a vylepšíte vzhled své knihovny, získáte i pořádnou hromadu kvalitního čtení.
Tiskni
Sdílej:
Nesouhlasím se zasláním předmětu do zahraničí (I don't agree with sending the item abroad)Mám registraci na Allegro.pl
Válečné paměti jsou také můj nejoblíbenější kousek, ale určitě doporučuji si k nim přečíst ještě alespoň výbornou knihu http://www.theofil.cz/detail.php?id=VY978-80-7021-901-0, protože Caesar přeci jenom své zápisky psal jen vzdáleně objektivně.
Nestravitelné budou některé knihy hlavně pro feministky
Když to spanilé zlo měl hotovo namísto dobra, vedl ji tam, kde meškali druzí, i bozi, i lidé, oděnou v skvostech, těch od sivooké olbřímí dcery. Úžas jal bohy nesmrtelné i smrtelné lidi nad tou návnadou zlou, s níž neporadí si nikdo. Od ní pochází totiž to samičí pohlaví, ženy, od ní je ženské pokolení, to škodlivé plémě. Se smrtelnými muži co pohroma zlá ony bydlí; chudobu zlou, tu nesnesou s nimi, blahobyt ano. Jako je tomu u včel, jež v úlech nahoře krytých živí a krmí trubce, ty druhy pro darebnosti; ony se za dne a po celý den, než zapadne slunce, přičiňují a s bílým voskem se po úlu nosí, kdežto oni si sedí v těch špalcích nahoře krytých, vlastní břicho si naplňují z lopoty jiných: nejinak nebeský hřímatel Zeus i smrtelným mužům pro zlost dal ženy co v trudných lopotách družky; ale i další zlo jim nadělil namísto dobra. Kdokoliv totiž se vyhýbá sňatku a útrapám od žen, nechtě se ženit, ten strašlivého se dožije stáří; třeba měl majetku dost, jemu chybí v starobě péče, a když zemře, pak příbuzenstvo si rozdělí jmění. Na koho zase padne ten los, že uzavře sňatek, jestliže dostane srdci milou a pečlivou ženu, bez přestání ho v živtě potkává neštěstí tolik, kolik štěstí; a komu se dostane nezdárných dítek, žije tak, že v prsou si živí trvalé hoře ducha i srdce - a od toho zla už pomoci není.
On Caesar byl, a na to by se nemělo zapomínat, z dnešního a vlastně i tehdejšího pohledu prvotřídní válečný zločinec. Na druhou stranu to byla nesmírně komplexní osobnost, kterou není vůbec jednoduché hodnotit.
Jeho válečné umění asi nejlépe shrnuje jedna z krátkých lakonických poznámek k českému překladu Válečných pamětí: "Pompeyovo rozhodnutí bylo vojensky správné, ale proti němu stál Caesar."
Lebo niektorí z nás nevedia poriadne po grécky a po latinsky? Ja viem, je to barbarské a nemám pre to ospravedlnenie...