Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Před nedávnem jsem si chtěl vyzkoušet platformu RISC-V v QEMU, zkompiloval jsem si proto patřičnou verzi a zjistil, že případná instalace Debianu je uživatelsky stále dost nepřívětivá a zabralo by mi to víc času, než bych byl ochoten na toto experimentování obětovat. Teď jsem si ovšem řekl, že bych se mohl porozhlédnout po GitHubu, jestli se tuto proceduru nepokusil někdo usnadnit. A vida, jeden blázen se našel.
Navíc jsem s překvapením zjistil, že toho blázna znám, protože je to Honza Vraný, který si na své zahrádce pěstuje vlastní větev Smalltalku/X.
Repozitář s jeho scripty, které automaticky zkompilují jádro a vytvoří image filesystému s Debianem najdete zde: https://github.com/janvrany/riscv-debian.
Abych vám případné hraní ještě více usnadnil, nahrál jsem na Ulož.to rovnou syrový výsledek instalačního procesu: https://uloz.to/!KhLUwBllkXFv/debian-riscv-zip
Systém se spustí příkazem
qemu-system-riscv64 -nographic -machine virt \ -m 2G -kernel bbl-q -append "earlyprintk rw root=/dev/vda" \ -drive file=debian.img,format=raw,id=hd0 -device virtio-blk-device,drive=hd0 \ -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::5555-:22 -device virtio-net-device,netdev=net0
Ten nastaví přesměrování lokálního portu 5555 na ssh virtuálního stroje. QEMU pro RISC-V najdete v Debianu v balíčku qemu-system-misc/testing
. Heslo pro uživatele root
je riscv
, dále je v systému ještě vytvořen uživatel jménem riscv
se stejným heslem. Více informací najdete v Honzově repozitáři. Poznámky o instalaci systemd
můžete ignorovat, protože jej vygenerovaný systém v aktuální verzi obsahuje rovnou. Příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej: