Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Před nedávnem jsem si chtěl vyzkoušet platformu RISC-V v QEMU, zkompiloval jsem si proto patřičnou verzi a zjistil, že případná instalace Debianu je uživatelsky stále dost nepřívětivá a zabralo by mi to víc času, než bych byl ochoten na toto experimentování obětovat. Teď jsem si ovšem řekl, že bych se mohl porozhlédnout po GitHubu, jestli se tuto proceduru nepokusil někdo usnadnit. A vida, jeden blázen se našel.
Navíc jsem s překvapením zjistil, že toho blázna znám, protože je to Honza Vraný, který si na své zahrádce pěstuje vlastní větev Smalltalku/X.
Repozitář s jeho scripty, které automaticky zkompilují jádro a vytvoří image filesystému s Debianem najdete zde: https://github.com/janvrany/riscv-debian.
Abych vám případné hraní ještě více usnadnil, nahrál jsem na Ulož.to rovnou syrový výsledek instalačního procesu: https://uloz.to/!KhLUwBllkXFv/debian-riscv-zip
Systém se spustí příkazem
qemu-system-riscv64 -nographic -machine virt \ -m 2G -kernel bbl-q -append "earlyprintk rw root=/dev/vda" \ -drive file=debian.img,format=raw,id=hd0 -device virtio-blk-device,drive=hd0 \ -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::5555-:22 -device virtio-net-device,netdev=net0
Ten nastaví přesměrování lokálního portu 5555 na ssh virtuálního stroje. QEMU pro RISC-V najdete v Debianu v balíčku qemu-system-misc/testing
. Heslo pro uživatele root
je riscv
, dále je v systému ještě vytvořen uživatel jménem riscv
se stejným heslem. Více informací najdete v Honzově repozitáři. Poznámky o instalaci systemd
můžete ignorovat, protože jej vygenerovaný systém v aktuální verzi obsahuje rovnou. Příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej: