Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
úplne malá prkotinka, ktorá by však dokonale vyriešila jeden otravný problém.
Funkciu, ktorú postrádam je čisto funkčná. Dnes som sa začítal do diskusie pod článkom Toaletní paradox. Niekto tam do diskusie vložil link na obrázok toaletného "papiera", ktorý používa Chuck Norris. Príjemné surfovanie po blogoch AbcLinuxu mohlo pokračovať, keby som záložku nezavrel a o pár minút ma nenapadlo link na obrázok poslať známym.
A tu narážam na veľmi otravný problém, ktorý ma vytáča snáď už po 100x. Link nie je možné v rozsiahlej diskusii jednoducho nájsť! Čo bolo obsahom textu linku si nepamätám ani náhodou.
K nájdeniu inkriminovanej informácie je možné pristupovať rôzne:
No a tu sa dostávam k jadru mojej požiadavky. Na nástrojovej lište diskusie (na samom vrchu diskusie, pod článkom) by som si prial link na jednoduché vylistovanie linkov, ktoré užívatelia postli do diskusie. A to aj vrátane príloh. Tohto contentu sa v diskusiách mnoho nevyskytuje, takže opticky prehľadať takýto zoznam zaberie zlomok pôvodne potrebného času. Čo si o požiadavke myslíte vy:
Tiskni
Sdílej:
Anketa -> nie som proti, občas sa to zíde - nie nahodou niesom proti - tak to vyznie ako nie, som proti...
To by ale musela by ciarka za "nie".
Ak ti nieco chyba zazaluj to na bugzilu, inac iba zbytocne zasier*s blog - kazdemu predsa chyba urcite nieco ine... mne tu milion veci - napriklad zmysluplne blogy, clanky o openbsd a pod. ...
Nechápu? Co najít třeba příspěvky, které jste napsal vy?
lynx -dump -listonly -nonumbers \ http://www.abclinuxu.cz/blog/strange_blog/2009/5/toaletni-paradox \ | grep -v http://www.abclinuxu.cz \ | sort -u \ | grep -i -e jpg -e png -e gif
http://disk.jabbim.cz/kovin@jabber.cz/Helen.Shapiro.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nara_period_toilet_paper.jpg http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Chuck_norris_toilet_paper.pngCo řešíš?
Nejlepsi by bylo, kdyby tu bylo okno, kam by clovek napsal SQL dotaz, a nechal si vylistovat jake prispevky by potreboval..
DROP TABLE ...
Spíš by se mi líbil nějaký snadno parsovatelný XML výstup.
To máme zasa raz profesionála, ktorý ani netuší, že v každom SQL systéme sa dajú nastaviť práva...
Problém by bol samozrejme úplne inde a to vo výkone, lebo nechať každého používateľa posielať ľubovoľne zložité dotazy je na databázu dosť záhul...
Napokon, treba pripomenút, že abíčko je open source, takže takáto funkcionalita je úplne zbytočná. Ak niekto niečo potrebuje a nie je to úplna sprostosť, tak sa to proste dorobí poriadne.