Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěl bych si udělat takovou malou anketu. V poslední době se na pozici jedničky mezi výrobci HDD hřeje Western Digital. Jeho disky jsou v posledních považovány za nejvíce povedené, a tomu odpovídají také čísla z prodeje. Když jsem si ale prošel recenze a diskuze k některým produktům WD, nejsem si tou kvalitou tak úplně jist.
Některé kroky tohoto výrobce začínají být už na pováženou. Začalo to před nějakou dobou marketingovými nesmysly o rychlosti rotace ploten u Caviar Green řady, u které následovala známá aféra s load_cycle_count, kterou WD (ne)řešilo pravděpodobným falšováním SMART tabulky. Nyní uvedli novinku - disky se 4kB sektory, bohužel - kvůli kompatiblitě s WinXP disk uvádí nepravdivé informace o velikosti sektoru a v Linuxu není jiné cesty, než ručně posouvat oddíly po sektorech tak, aby správně seděly s filesystémem. Jako třešničku bych dodal, že z modelového čísla disku nelze určit, co používá za plotny, což například může vést i k tomu, že se za stejným označením může skrývat disk se 160GB, 320GB i 500GB plotnami se značně se lišícími vlastnostmi. Toho také WD často využívá a při generační obměně tak člověk vůbec netuší co kupuje.
Tiskni
Sdílej:
Akcelerometr vypne disk připojenej na USB? Zajímavý.
Je mi to celkem jedno. Seagate jsou obecne malinko hlucnejsi oproti WD. Mam nekolik kusu od Seagate i WD v kapacitach od 160 GB do 1 TB a zadny problem s nimi.
Dale mam jeste dva Maxtory SATA 1,5 GBit 80 GB do nejake masiny (asi diskovy pole nejakych serveru) dokonce je na nich nalepen jakysi kovovy stitek HP certified selected ci neco takovyho. Disky udajne nikdy nebezely a jeden z nich v Ubuntu vykazuje chybne sektory a ve windows s diagnostickou utilitou vyrobce je vse v poradku tak nevim teda, ale zatim slape v pohode.
Jeste mi tu lezi 2,5" Hitachi 40 GB IDE z notebooku. Tento disk bezel od roku 2006 kontinualne a stale je bez chyb. Zbyl mi po upgradu na vetsi kapacitu. Nyni Samsung jez bezi chvilku takze nemam zadne zkusenosti s timto vyrobcem.
O zadnem vyrobci nemohu napsat propadak a nebo bomba. Holt proste vsechno dobry.
no já mám dobrou zkušenost s diskem seagate 2.5", 5400 otáček, 250GB v notebooku, konkrétní model nevím, je tam od výrobce už dva roky a krom teplotního selhání v minulosti (ko kterým ani nevím) mi funguje v pohodě.
ale zase třema měsícema jsem si koupil další Seagate, 320GB, 7200 otáček, 2.5" a do tří měsíců hromada vadnejch sektorů, část hudební kolekce v háji... S ničím jiným zkušenost nemám, tenhle jsem vyreklamoval a přemýšlím, jestli mám koupit WD, na ten jsem vždycky slyšel jen chválu.
Btw, i u toho novýho disku se objevilo teplotní selhání a to se mu opravdu nic stát nemohlo, takže to třeba špatně u obou vyhodnotil palimset.
Docela zajímavě vypadal hybridní disk od seagate, ale nepřijde mi, že by za tisícovku navíc člověk tolik získal...
sice jsem většinu dat zachránil, ale jsem pekelně nasranej, vzalo mi to moje první HD video - Lady Gagu -Telephone... To byla památka... A taky asi čtvrtinu hudební kolekce. Sice mám ještě písničky v archivech, ale tam nebudou dobře otagovaný... Ale ta lady Gaga, no, bude se mi stýskat
btw, taky Vám moje patička ukazuje divný čtverečky? Předtím to fungovalo, nijak jsem to neměnil, to bude určitě tím novým vedením Abclinuxu