Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Potřeboval jsem rozjet nějakou tu vnitropodnikovou komunikaci a email byl dost pomalý. Tak jsem si vzpomněl na ICQ Groupware (blahé paměti) a jal se pátrat.
Nic co by fungovalo úplně přesně jako ICQ Groupware jsem nenašel (ani samotné ICQ Groupware) a nakonec jsem narazil na 'fenomén' jménem Jabber. Něco mi říkalo, že tudy povede cesta a tak jsem vykročil.
Nejprve bylo potřeba stáhnout server. Zkusil jsem jich asi pět a nakonec skončil u toho prvního - jabberd 2, momentálně ve verzi 2.0s6.
Instalace je klasická trojkombinace configure-make-make install, 'problém' je až s poinstalačními operacemi a konfigurací.
Takže server je nainstalovaný a teď další krok - poinstalační operace.
# přidáme skupinu a uživatele jabber groupadd jabber useradd -g jabber jabber # vytvoříme a přivlastníme si adresáře pid a log mkdir -p /usr/local/var/jabberd/pid/ chown -R jabber:jabber /usr/local/var/jabberd/pid/ mkdir -p /usr/local/var/jabberd/log/ chown -R jabber:jabber /usr/local/var/jabberd/log/ # přivlastníme si adresář s konfigurací chown -R jabber:jabber /usr/local/etc/jabberd/* chmod 660 /usr/local/etc/jabberd/* # jen pro pohodlnost si přidáme link do /etc ln -s /usr/local/etc/jabberd/ /etc/jabberd cd tools/ # pustíme si mysql a vytvoříme databázi mysql -u root -p mysql>\. db-setup.mysql mysql>GRANT select,insert,delete,update ON jabberd2.* TO jabberd2@localhost IDENTIFIED BY 'secret'; # 'secret' je samozřejmě heslo ;o)Takže poistalační kroky máme za sebou a teď konfigurace. Ta se musí spáchat ruční editací konfiguračních souborů, ale není to nic složitého.
V souboru c2s.xml nastavíme heslo k databázi v sekci
<-- MySQL module configuration -->a název serveru (ID) v sekci
<-- Local network configuration -->a v souboru sm.xml v sekci
<-- Session manager configuration -->pak ještě (pokud tedy nenalézáme zvláštní zálibu v ručním přidávání uživatelů do databáze) v souboru sm.xml odkomentujeme tag
auto-create
Pak už jen podle manuálu
su su jabber /usr/local/bin/jabberda je to.
Tedy ono to není tak jednoduché, například já ho spustím jen jako root, jako jabber vůbec ne (padá mi na SIGPIPE a tak). To se teď budu snaži vychytat, stejně jako používání defaultních hesel k databázi a tak podobně ;o)
Momentálně nám ale síť leží za IPCopem, takže se bojím trochu míň.
Jo abych nezapomněl - jako klienta používám na Linuxu Gaim ve verzi 1.2.0 a na Win stanicích (Win98, Win98SE, W2K, WXPHome, WXPPro) PSI, neboť Gaim mi ve W98 padá (konkrétně gtk) a to jak ve verzi 1.1.4 tak 1.2.0 (gtk 2.6.4).
Tiskni
Sdílej: