Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Potřeboval jsem rozjet nějakou tu vnitropodnikovou komunikaci a email byl dost pomalý. Tak jsem si vzpomněl na ICQ Groupware (blahé paměti) a jal se pátrat.
Nic co by fungovalo úplně přesně jako ICQ Groupware jsem nenašel (ani samotné ICQ Groupware) a nakonec jsem narazil na 'fenomén' jménem Jabber. Něco mi říkalo, že tudy povede cesta a tak jsem vykročil.
Nejprve bylo potřeba stáhnout server. Zkusil jsem jich asi pět a nakonec skončil u toho prvního - jabberd 2, momentálně ve verzi 2.0s6.
Instalace je klasická trojkombinace configure-make-make install, 'problém' je až s poinstalačními operacemi a konfigurací.
Takže server je nainstalovaný a teď další krok - poinstalační operace.
# přidáme skupinu a uživatele jabber groupadd jabber useradd -g jabber jabber # vytvoříme a přivlastníme si adresáře pid a log mkdir -p /usr/local/var/jabberd/pid/ chown -R jabber:jabber /usr/local/var/jabberd/pid/ mkdir -p /usr/local/var/jabberd/log/ chown -R jabber:jabber /usr/local/var/jabberd/log/ # přivlastníme si adresář s konfigurací chown -R jabber:jabber /usr/local/etc/jabberd/* chmod 660 /usr/local/etc/jabberd/* # jen pro pohodlnost si přidáme link do /etc ln -s /usr/local/etc/jabberd/ /etc/jabberd cd tools/ # pustíme si mysql a vytvoříme databázi mysql -u root -p mysql>\. db-setup.mysql mysql>GRANT select,insert,delete,update ON jabberd2.* TO jabberd2@localhost IDENTIFIED BY 'secret'; # 'secret' je samozřejmě heslo ;o)Takže poistalační kroky máme za sebou a teď konfigurace. Ta se musí spáchat ruční editací konfiguračních souborů, ale není to nic složitého.
V souboru c2s.xml nastavíme heslo k databázi v sekci
<-- MySQL module configuration -->a název serveru (ID) v sekci
<-- Local network configuration -->a v souboru sm.xml v sekci
<-- Session manager configuration -->pak ještě (pokud tedy nenalézáme zvláštní zálibu v ručním přidávání uživatelů do databáze) v souboru sm.xml odkomentujeme tag
auto-create
Pak už jen podle manuálu
su su jabber /usr/local/bin/jabberda je to.
Tedy ono to není tak jednoduché, například já ho spustím jen jako root, jako jabber vůbec ne (padá mi na SIGPIPE a tak). To se teď budu snaži vychytat, stejně jako používání defaultních hesel k databázi a tak podobně ;o)
Momentálně nám ale síť leží za IPCopem, takže se bojím trochu míň.
Jo abych nezapomněl - jako klienta používám na Linuxu Gaim ve verzi 1.2.0 a na Win stanicích (Win98, Win98SE, W2K, WXPHome, WXPPro) PSI, neboť Gaim mi ve W98 padá (konkrétně gtk) a to jak ve verzi 1.1.4 tak 1.2.0 (gtk 2.6.4).
Tiskni
Sdílej: