Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Šéf mě poslal s autem k pumpě pro benzín.
Dokážete si tuhle větu zapamatovat? A teď heslo. "SmpsAkPpB" - podstatná jména mají velká písmenka. Tomu už říkám těžko odkoukatelné heslo, co jde dobře zapamatovat.
Ještě bychom mohli říct, že mě tam poslal v 8h. A máme i číslici. A co kdybychom za každým slovesem vkládali kanál "#"? Tyto pravidla si pamatovat dokážem.
Jediné nebezpečí, viděl jsem uživatele, co si pomocnou větu při psaní hesla potichu mumlají.
ju8(Ik<M ki9)Ol.> lo0-P;/>Ale používat to nebudu. Já divnoznaky v heslech nedoporučuju, protože ne všude je en-US klávesnice (ta pravidla pro hesla nejspíš vymysleli amíci), bohatě stačí malá a velká písmena anglické abecedy a čísla. Pak je jediný probém s Y a Z a na to se dá pamatovat.
Ta hesla mají několik zásadních nevýhod:
Suma sumárum, tudy cesta nevede...
dd if=/dev/urandom count=1 bs=6 2>/dev/null | base64-encode
apg
, Advanced Password Generator. Spustím, vyberu zapamatovatelné heslo a je to. Věci s mnemotechnickými větami mi přišly příliš složité. Dobré je, pokud nejsou více jak dvě souhlásky u sebe, taková hesla jsou velmi snadno zapamatovatelná.
Tiskni
Sdílej: