Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem koukal na film (Černý jestřáb sestřelen) a tak v půlce jsem si šel zakouřit a přišel nápad.
Pro každé z následujících hesel si stačí pamatovat jednu číslovku:
aq2#WsxZ sw3$EdcX de4%RfvC fr5^TgbV gt6&YhnB hy7*UjmNKaždé z hesel splňuje základní požadavky na bezpečné heslo, jak jsem je někde četl: malá a velká písmena, číslici a speciální znak (teď jen nevím, zda se všechny použité znaky mohou opravdu použít).
Další sadu hesel je možné vytvořit změnou směru tvorby hesla, popřípadě změnou začátku vytváření hesla.
Tyto sady měly zatím jednu věc společnou a to velikosti písmen. Další sadu hesel, poněkud komplikovanější je možné vytvořit mírně složitějším způsobem. Pak si ale budeme muset pamatovat nejen onu číslovku, ale i číslo od 1 do 64, pomocí kterého určíme velikosti písmen. Toto dále můžeme modifikovat změnou umístění LSB ;o) A samozřejmě je možné použít varianty se změnou směru či počátku tvorby hesla.
Počátek tvorby hesla můžeme také odvozovat od názvu služby popřípadě uživatelského jména ke službě, pro níž budeme heslo používat.
A kdo zjistí algoritmus tvorby hesel, má mé svolení je používat ;o)
Tiskni
Sdílej:
Šéf mě poslal s autem k pumpě pro benzín.
Dokážete si tuhle větu zapamatovat? A teď heslo. "SmpsAkPpB" - podstatná jména mají velká písmenka. Tomu už říkám těžko odkoukatelné heslo, co jde dobře zapamatovat.
Ještě bychom mohli říct, že mě tam poslal v 8h. A máme i číslici. A co kdybychom za každým slovesem vkládali kanál "#"? Tyto pravidla si pamatovat dokážem.
Jediné nebezpečí, viděl jsem uživatele, co si pomocnou větu při psaní hesla potichu mumlají.
ju8(Ik<M ki9)Ol.> lo0-P;/>Ale používat to nebudu. Já divnoznaky v heslech nedoporučuju, protože ne všude je en-US klávesnice (ta pravidla pro hesla nejspíš vymysleli amíci), bohatě stačí malá a velká písmena anglické abecedy a čísla. Pak je jediný probém s Y a Z a na to se dá pamatovat.
Ta hesla mají několik zásadních nevýhod:
Suma sumárum, tudy cesta nevede...
dd if=/dev/urandom count=1 bs=6 2>/dev/null | base64-encode
apg
, Advanced Password Generator. Spustím, vyberu zapamatovatelné heslo a je to. Věci s mnemotechnickými větami mi přišly příliš složité. Dobré je, pokud nejsou více jak dvě souhlásky u sebe, taková hesla jsou velmi snadno zapamatovatelná.