Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem koukal na film (Černý jestřáb sestřelen) a tak v půlce jsem si šel zakouřit a přišel nápad.
Pro každé z následujících hesel si stačí pamatovat jednu číslovku:
aq2#WsxZ sw3$EdcX de4%RfvC fr5^TgbV gt6&YhnB hy7*UjmNKaždé z hesel splňuje základní požadavky na bezpečné heslo, jak jsem je někde četl: malá a velká písmena, číslici a speciální znak (teď jen nevím, zda se všechny použité znaky mohou opravdu použít).
Další sadu hesel je možné vytvořit změnou směru tvorby hesla, popřípadě změnou začátku vytváření hesla.
Tyto sady měly zatím jednu věc společnou a to velikosti písmen. Další sadu hesel, poněkud komplikovanější je možné vytvořit mírně složitějším způsobem. Pak si ale budeme muset pamatovat nejen onu číslovku, ale i číslo od 1 do 64, pomocí kterého určíme velikosti písmen. Toto dále můžeme modifikovat změnou umístění LSB ;o) A samozřejmě je možné použít varianty se změnou směru či počátku tvorby hesla.
Počátek tvorby hesla můžeme také odvozovat od názvu služby popřípadě uživatelského jména ke službě, pro níž budeme heslo používat.
A kdo zjistí algoritmus tvorby hesel, má mé svolení je používat ;o)
Tiskni
Sdílej:
Šéf mě poslal s autem k pumpě pro benzín.
Dokážete si tuhle větu zapamatovat? A teď heslo. "SmpsAkPpB" - podstatná jména mají velká písmenka. Tomu už říkám těžko odkoukatelné heslo, co jde dobře zapamatovat.
Ještě bychom mohli říct, že mě tam poslal v 8h. A máme i číslici. A co kdybychom za každým slovesem vkládali kanál "#"? Tyto pravidla si pamatovat dokážem.
Jediné nebezpečí, viděl jsem uživatele, co si pomocnou větu při psaní hesla potichu mumlají.
ju8(Ik<M ki9)Ol.> lo0-P;/>Ale používat to nebudu. Já divnoznaky v heslech nedoporučuju, protože ne všude je en-US klávesnice (ta pravidla pro hesla nejspíš vymysleli amíci), bohatě stačí malá a velká písmena anglické abecedy a čísla. Pak je jediný probém s Y a Z a na to se dá pamatovat.
Ta hesla mají několik zásadních nevýhod:
Suma sumárum, tudy cesta nevede...
dd if=/dev/urandom count=1 bs=6 2>/dev/null | base64-encode
apg
, Advanced Password Generator. Spustím, vyberu zapamatovatelné heslo a je to. Věci s mnemotechnickými větami mi přišly příliš složité. Dobré je, pokud nejsou více jak dvě souhlásky u sebe, taková hesla jsou velmi snadno zapamatovatelná.