Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Je to už docela dávno co jsem docházel do Domu dětí a mládeže do kroužku elektroniky. Od krystalky k modelům s tranzistory byla knížka nesehnatelná dokonce i v městské knihovně a neznal jsem příjemnější vůni než škvířící se kalafunu. Něco z těch časů je už opravdu pryč, ale tu knížku ještě pořád mám a kalafuna mi voní dodnes.
V té době byly počítače až na výjimky právě jen v těch Domech dětí a mládeže. A i to byly počítače, na kterých se dala provozovat sice spousta věcí, ale o kreslení schémat, návrhu plošných spojů nebo simulaci obvodů jste si mohli jen nechat zdát. Obyčejná tužka, školní guma, milimetrový papír a pauzovací papír - to byly ty nástroje, které dávaly vznikat mým prvním plošným spojům.
Ta doba už je také pryč a do většiny oborů lidské činnosti nastoupily počítače. Začaly vznikat i programy pro EDA, tedy programy pro kreslení schémat, navrhování desek plošných spojů a simulaci obvodů.
Poprvé jsem přišel do styku se softwarem pro kreslení schémat ve svém druhém zaměstnání. Tenkrát to byl OrCAD pod DOSem na laptopu Toshiba (opravdu laptopu s procesorem 8086 a LCD 80×25 znaků, který dokázal zobrazit jen modrou barvu na šedém pozadí). V té době úžasný nástroj; jak laptop, tak i OrCAD.
Cílem seriálu je zmapovat možnosti pro EDA a příbuzné obory v Linuxu. Povíme si tedy o programech pro kreslení schémat, návrh plošných spojů, simulaci obvodů a programování mikrokontrolérů.
V první části si povíme o programech pro kreslení schémat a návrh plošných spojů. Ukážeme si jak vypadá práce v programech Kicad, Eagle a gEDA. Ve druhé části si povíme něco o programech pro simulaci obvodů a v části třetí si povíme o psaní programů pro mikrokontroléry a jejich samotné programování.
Tiskni
Sdílej:
Osobně po open source EDA systému ani netoužím, pokud by za ním nestála firma, která bude nabízet podporu a slušné záruky. Místo toho by mi naprosto stačila Linuxová verze některého komerčního EDA systému pro Windows na úrovni Altium Designer, OrCAD apod. Prostě něco v cenové hladině +/- 10k EUR. Bohužel, pro Linux existuje pouze Eagle nebo potom systémy za 20k+ EUR.
Do doby než Mentor Graphics zlevní nebo Eagle bude umět pin-swapping, řízené impedance apod. mi nezbývá než provozovat EDA systém ve VMware.
Existuje i nějaký analyzující SW pro stykačové a reléové obvody? Jako pro zapojení typu "hvězda trojúhelník".
Jinak se moc těším na pokračování tohoto slaboproudého seriálu.
A něco o VHDL neplánuješ ?