Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
# unique_ID, Q#, Status Icon, Name, Size, Progress, Message, Seeders, # Peers, DL, UL, ETA, Share self.torrent_model = gtk.ListStore(int, gobject.TYPE_UINT, gtk.gdk.Pixbuf, str, gobject.TYPE_UINT64, float, str, int, int, int, int, int, int, gobject.TYPE_UINT64, float, float)Rozhodně nechci psát, že vývojáři deluge použili špatné řešení, nevím jaké měli důvody to řešit zrovna takto a ani jsem pořádně neviděl zdrojáky. Ale přijde mi přirozenější v objektově orientovaném jazyce v TreeModel uchovávat přímo objekty. Jenže pak nastane problém s jejich zobrazováním. Typ objektu gobject.TYPE_* využívají třídy CellRenderer*, které jsou součástí GTK, ale pokud je typ nastaven na gobject.TYPE_PYOBJECT, CellRendererText si neporadí s __repr__. Navíc, často je potřeba vypsat v různých sloupcích různé atributy. Na irc.gnome.org#gtk mi poradili jednoduchý trik. Pro jednoduchost - zobrazení textové informace o našem objektu: Vytvořit novou třídu zděděnou z CellRendererText, přidat novou "property", jejíž "setter" nastaví property "text" na požadovanou hodnotu. Zděděné metody z CellRendererText se pak už postarají o správne zobrazení.
class Nas: # ukazkova trida - v TreeView chceme zobrazit atribut "t" def __init__(self): self.t = "zobraz me" class NasRenderer(gtk.CellRendererText): # nas_helper(hodnota) nastavi property "text" naseho Rendereru na "hodnota.t" # property "text" pote bude pouzita metody zdedenymy z CellRendererText k spravnemu # zobrazeni textu def nas_helper(object): self.set_property("text",object.t) # pri nastaveni property "nas" na "hodnota" pust "nas_helper(hodnota)" nas = gobject.property(setter=nas_helper) model = gtk.ListStore(gobject.TYPE_PYOBJECT) view = gtk.TreeView() view.set_model(model) # prida sloupec, ktery bude zobrazen pomoci NasRenderer, pred zobrazenim # se nastavi property (objektu NasRenderer) "nas" postupne (po radcich) na objekty v prvnim sloupci view.append_column(gtk.TreeViewColumn("title",NasRenderer(),nas=0)) model.append((Nas(),)) # zkouskaStejně je samozřejmě možné nastavovat i jiné properties "CellRendererů". Jasně, jedná se o základní použití, ale snad to někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej:
Přikláním se k pokračování. Základních příkladu GTK je hafo, ale v praxi narazíte na problémy, které se nikde neřeší. Pak si s tím lámete hlavu klidně týden.