abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    David Watzke avatar 14.10.2010 19:55 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Vyplnil jsem ti to - nic nevím :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    rofl.rofl avatar 14.10.2010 20:00 rofl.rofl | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    tak nějak...
    Mozek je aparát, jehož pomocí si myslíme, že myslíme.
    Václav 14.10.2010 20:08 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    jojo, na ty výsledky jsem zvědav :D
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    Jendа avatar 14.10.2010 20:49 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Tak nějak jsem odtušil, že to detekuje asi jenom nabité částice, ale vlastně jsem netušil proč. Vždycky jsem si to představoval tak, že ty částice rovnou tvoří kondenzační jádra.
    Marek Bernát avatar 14.10.2010 21:30 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora

    Nom, ja nie som experimentátor (IANAE? :-)), ale ak si vezmeme všetky druhy relevantných interakcií, tak jediná rozumne pozorovateľná (makroskopicky pozorovatľná, tj., aby to vytvorilo viditeľnú dráhu v tej komore) na bežných časticiach je elektromagnetická, ergo človek potrebuje nabité častice (dipólové a vyššie momenty budú zrejme nedostatočné, aby sa vytvorilo kondenzačné jadro). Čo sa silnej interakcie týka, tak tá určite nebude tvoriť dráhy (pravdepodobnosť interagovať silne s viacerými jadrami na dlhšej dráhe je veľmi malá). No a slabá interakcia je rádioaktivita, neutrína, proste slabota -- tá s tým celkom zjavne nesúvisí.

    Čo sa týka kondenzačných jadier, tak to sú AFAIK práve ionizované molekuly toho plynu.

    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    14.10.2010 22:13 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Počkej na Fyziku 1 :)
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    14.10.2010 20:19 lacik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Zavzpomínal jsem si na studentská léta. Pěkné. Zajímaly by mě výsledky ankety.
    Jendа avatar 14.10.2010 20:45 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    No, tak nějak. Každopádně po vyplnění jsem to dostudoval, díky za podnět :-).

    Až to bude, upozorníš tady na to?
    14.10.2010 20:54 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Na výsledky dotazníku nebo celou seminárku?

    Výsledky dotazníku sem dám, jakmile budou. Nějaký ten týden dva to tam chci nechat, pak to zkusím nějak vyhodnotit.

    Seminárku nevím, jestli zveřejňovat, nebude to nic extra.
    Jendа avatar 14.10.2010 21:00 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Seminárku, zajímalo by mě, jak to vyrobíš v amatérských podmínkách. To bude něco takového?
    14.10.2010 21:09 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Ne, bude to difúzní (v tom článku ta dole), jen nechci chladit suchým ledem, ale peltierovým článkem. Sám jsem zvědavý, jestli to bude fungovat :-)
    Limoto avatar 14.10.2010 20:45 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora

    Takže jako na první stránce vyplním, že sem o tom nikdy neslyšel a na dalších stránkách se mě ptáš, jakej na to mám názor a kdo to vynalezl? :-D

    14.10.2010 20:49 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Přemýšlel jsem o tom, že bych to udělal nějak složitěji, aby se to už nezobrazovalo, ten Google to snad i umí. Ale teď se docela divím, že spousta lidí napsala, že o ní nikdy neslyšela, nikdy ji neviděla a pak odpověděla dobře na otázky v tom testíku, tak nevím, co si o tom myslet :-D
    David Watzke avatar 14.10.2010 21:46 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Odpověď "nevím" je správná, když nevím, ale na to jsi upozorňoval už v zápisku, takže není divu, že jsem odpověděl správně :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    tomboytom-deviant avatar 14.10.2010 22:39 tomboytom-deviant | skóre: 7 | blog: lojdovo | .com
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Vyplnil jsem.

    A co je to ta mlžná komora? Než to zadám do googlu, tak si představuji nějakou almaru, kde Krakonoš vyrábí mlhu :-D
    vencour avatar 14.10.2010 22:42 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora

    Fakt je to mlžná komora? Google našel na mlžnou komoru 1070 odkazů a na bublinovou komoru 165.000 odkazů ... a na ionizační komora jen 2680 (?)

    Abych o tom něco aspoň netušil, když jsem o CERNu napsal takovej malej štěk.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    15.10.2010 10:11 skeptik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Kdybys nepsal štěk o CERNu jenom jako kompilaci veřejně známých informací, ale o metodách částicové fyziky i něco věděl, tak bys jistě tušil, že mlžná komora a bublinová komora jsou dvě různé věci, které používají jiný, byť podobný fyzikální princip.
    vencour avatar 15.10.2010 10:22 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora

    Já to napsal s cílem udělat souhrn a osvětu.

    Za kritiku dík, vim aspoň, na čem zapracovat.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    14.10.2010 23:41 stmr | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Ahoj, mohlo by tě zajímat něco z letošního Fyzikálního týdne (Týdne vědy), ve kterém měla jedna skupina za úkol sestrojit vlastní mlžnou komoru.

    Odkaz na všechny příspěvky: http://fyztyd.fjfi.cvut.cz/2010/cd/prispevky/cd/prispevky.html

    Tebe budou asi zajímat konkrétně tyto dva:

    http://fyztyd.fjfi.cvut.cz/2010/cd/prispevky/sbpdf/mlkom.pdf

    a

    http://fyztyd.fjfi.cvut.cz/2010/cd/prispevky/pres/mlkom.pdf

    Snad jsem pomohl, přeju pěknej den.
    Jendа avatar 14.10.2010 23:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Vzhledem k tomu, že je v obou odkazovaných dokumentech autor zápisku podepsaný… ;-)
    15.10.2010 06:57 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Díky, ale jak už řekl Jenda, já byl jedním z té skupiny. Mlžnou komoru jsme ale nesestrojovali, náš vedoucí už jednu sestrojenou měl a na té jsme pozorovali a měřili. Rozdíl byl také v tom, že komora byla chlazena suchým ledem, já chci zkusit peltierův článek. Rozhodně mě to ale velmi inspirovalo k napsání seminárky právě na tohle téma.
    15.10.2010 08:40 Filip
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Koupil jsem před nějakou dobou Peltierův článek na blbnutí (http://www.gme.cz/cz/m-tec1-12705-p601-015.html) a konstatoval jsem, že pro dlouhodobé chlazení je potřeba opravdu dobře odvádět teplo. Ani chladič z procesoru s větráčkem to nezajistil (ohřál se tak, že to peltier nestíhal vykompenzovat). Teprv když jsem voštiny chladiče ponořil do vaničky se studenou vodou, tak to chvíli pracovalo, jak má.

    Představuju si, že by u tebe bylo třeba několik peltierů, opravdu velký chladič nebo vodní chladič a solidní napájecí zdroj.

    Zároveň je to přístroj, který asi bude používán hodně zřídka, takže mi peltierovské chlazení přijde jako přemrštěná investice. Osobně bych se přikláněl k občasnému nasypání suchého ledu.
    Heron avatar 15.10.2010 10:31 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    U Peltierova článku je problém, že on sám poměrně dost hřeje. Je tedy potřeba uchladit (odebrat teplo) jednak z chlazeného předmětu, ale také ze samotného článku. PČ je vhodný pro dosažený teploty nižší, než je teplota okolí za cenu nutnosti většího chlazení.

    15.10.2010 17:13 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Jako chladič peltiera mám Arctic Cooling Freezer 64 Pro, který bez problému při ofukování větrákem uchladí i výkonnějšího než uvádíte. Napájený je z upraveného 350W zdroje z PC. Vzhledem k tomu, jak peltier funguje (respektive jak závisí jeho výkon na rozdílu teplot), je ale lepší použít dva na sobě, každý s jiným výkonem.
    15.10.2010 13:52 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazník k seminárce: Mlžná komora
    Nedávno byl v TV návod na stavbu mlžné komory v Portu

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.