Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nom, ja nie som experimentátor (IANAE? ), ale ak si vezmeme všetky druhy relevantných interakcií, tak jediná rozumne pozorovateľná (makroskopicky pozorovatľná, tj., aby to vytvorilo viditeľnú dráhu v tej komore) na bežných časticiach je elektromagnetická, ergo človek potrebuje nabité častice (dipólové a vyššie momenty budú zrejme nedostatočné, aby sa vytvorilo kondenzačné jadro). Čo sa silnej interakcie týka, tak tá určite nebude tvoriť dráhy (pravdepodobnosť interagovať silne s viacerými jadrami na dlhšej dráhe je veľmi malá). No a slabá interakcia je rádioaktivita, neutrína, proste slabota -- tá s tým celkom zjavne nesúvisí.
Čo sa týka kondenzačných jadier, tak to sú AFAIK práve ionizované molekuly toho plynu.
Takže jako na první stránce vyplním, že sem o tom nikdy neslyšel a na dalších stránkách se mě ptáš, jakej na to mám názor a kdo to vynalezl?
Fakt je to mlžná komora? Google našel na mlžnou komoru 1070 odkazů a na bublinovou komoru 165.000 odkazů ... a na ionizační komora jen 2680 (?)
Abych o tom něco aspoň netušil, když jsem o CERNu napsal takovej malej štěk.
Já to napsal s cílem udělat souhrn a osvětu.
Za kritiku dík, vim aspoň, na čem zapracovat.
Tiskni
Sdílej: