Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravím všechny! Jsem ve čtvrtém ročníku gymnázia a to pro mě na naší škole (vzhledem k výběru předmětů, samozřejmě) mimo jiné znamená, že musím vypracovat seminární práci z fyziky. Jako téma jsem si vybral mlžnou komoru, zejména pak její stavbu v domácích podmínkách.
Mimo jiné bych také rád v části práce zmínit, jaké je povědomí o mlžné komoře, zda ji lidi znají, zda se s ní setkávají, chápou její princip apod. Z toho důvodu jsem vytvořil jednoduchý dotazník. Pokud sesbírám dostatek dat, jeho výsledky poté budu ve své práci interpretovat.
Pokud máte chvíli čas, byl bych moc rád, kdybyste mi s prací pomohli vyplněním tohoto dotazníku.
Moc děkuji všem, kteří se zapojí, případně pošlou odkaz někomu dalšímu, kdo se zapojí.
Tiskni
Sdílej:
Nom, ja nie som experimentátor (IANAE? ), ale ak si vezmeme všetky druhy relevantných interakcií, tak jediná rozumne pozorovateľná (makroskopicky pozorovatľná, tj., aby to vytvorilo viditeľnú dráhu v tej komore) na bežných časticiach je elektromagnetická, ergo človek potrebuje nabité častice (dipólové a vyššie momenty budú zrejme nedostatočné, aby sa vytvorilo kondenzačné jadro). Čo sa silnej interakcie týka, tak tá určite nebude tvoriť dráhy (pravdepodobnosť interagovať silne s viacerými jadrami na dlhšej dráhe je veľmi malá). No a slabá interakcia je rádioaktivita, neutrína, proste slabota -- tá s tým celkom zjavne nesúvisí.
Čo sa týka kondenzačných jadier, tak to sú AFAIK práve ionizované molekuly toho plynu.
Takže jako na první stránce vyplním, že sem o tom nikdy neslyšel a na dalších stránkách se mě ptáš, jakej na to mám názor a kdo to vynalezl?
Fakt je to mlžná komora? Google našel na mlžnou komoru 1070 odkazů a na bublinovou komoru 165.000 odkazů ... a na ionizační komora jen 2680 (?)
Abych o tom něco aspoň netušil, když jsem o CERNu napsal takovej malej štěk.
Já to napsal s cílem udělat souhrn a osvětu.
Za kritiku dík, vim aspoň, na čem zapracovat.