plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mikro distribuce dostala nazev Minimax a web stranky. Pridal jsem partimage a nektere veci z G4L, pokud se autor nebude cukat, zkopiruju ho uplne. Take jsem pridal par wifi modulu, potrebuji testery a poradit jak se wifi vlastne startuje. Take potrebuji zhodnotit par skriptu, zda jsou zrale pro publikovani. Drivejsi zapisy si muzete prohlednout v historii meho blogu.
Ocenil bych pripominky na stranky, ktere jsem pro distro vytvoril. Najdete je na http://www.kotek.net/minimax. Tam take najdete nejnovejsi livecd.
Pridal jsem nastroje pro kopirovani disku. Ted uz je konecne Minimax pouzitelny i pro zalohovani dat. Jsou to:
parted: neco jako partition magic. Asi budete znat spis jeho rozhrani qtParted. Bohuzel nechapu jeho ovladani, ale profici ho urcite oceni. qtParted bohuzel kvuli velikosti pribrat nemuzu.
partimage: program pro ukladani disku do souboru a jejich obnovu. Pokud se k tomu pripoji bashburn/cdrecord jde zalohu disku rovnou vypalit na CD. Tento program jsem zaradil se skripenim zubu, na totiz tak divne zavislosti ze pro uclibc proste nejde zkompilovat. Pokud ano, tak skonci na segment fault. Byl jsem tedy nucen zaradit statickou verzi, ale ta zabira zbytecne zabira cca 1MB navic.
dd_rescue: trochu vymakanejsi dd
dd_rhelp: a tohle je docela pouzitelne rozhrani k dd_rescue. Zobrazuje dokonce i progress. Prevzato z G4L.
A ted mozna to hlavni: WIFI. Zkompiloval jsem vsechny programy a moduly, ktere mi prisly pod ruku, tedy: atmel-firmware, hostap-utils, ipw2100-firmware, ipw2200-firmware, linux-wlan-ng, linux-wlan-ng-firmware, linux-wlan-ng-utils, madwifi-tools, ndiswrapper, prism54-firmware, wireless-tools, zd1201-firmware, zd1211 at76c503a hostap-driver linux-wlan-ng-modules madwifi-driver ndiswrapper zd1211
Problem je, ze ackoliv se sam pres wifi pripojuji, tak jsem jim naprosto nepoznamenan (holt mam schopneho technika). Potreboval bych tedy overit zda dotycne programy/moduly pracuji, pripadne poradit, kde sehnat skripty pro jejich spousteni. Zatim mam overeny pouze wlan-ng.
PS: podle hlasek pri kompilaci se mi zdalo ze nektere moduly nejdou pouzit spolecne protoze obsahuji konfliktni drivery. Je to pravda? Neni hloupost pridavat tolik driveru?
A ted se nezdeste. Pred tim, nez publikuju skripty pro tvorbu cd na webu, bych se chtel poradit zda nejsou moc "prasacke". Pro me domaci pouzit staci 100%, ale mam strach ze nekdo neznaly by si mohl klidne znicit data, preci jen rm -rf se tam pouziva a relativni cesty nebudou asi zrovna idealni. Takze tady je ukazka:
Skript pro slozeni subadresaru
#!/bin/sh
rm -rf Root
mkdir Root
pkgs="minimax "
for category in Bin/* ; do
for package in $category/* ; do
cp -r --preserve $package/* Root/
if [[ $package =~ '/([^/]*)$' ]]; then
pkgs="$pkgs, ${BASH_REMATCH[1]}"
fi
done
done
echo "$pkgs" >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
echo "Login: [0;38;40mroot[0;37;40m, Password: [0;38;40mminimax[0;37;40m " >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
rm -rf Root/usr/include
rm -rf Root/usr/share/man
rm -rf Root/usr/share/doc
rm Root/usr/lib/*.a
Skript pro vytvoreni initrd
#!/bin/bash
INITRDIMG=/Minimax/initrd
MOUNTDIR=/tmp/minimaxmnt
INITRD_TREE=Root
TEMPTREE=Root2
BASEDIR=Base
CDROOTDIR=CDRoot
ISO=/Minimax/livecd.iso
debug () {
echo "== $1"
}
debug "removing old files"
rm -rf $INITRDIMG $INITRDIMG.gz $TEMPTREE $ISO
debug "copying tree"
mkdir $TEMPTREE
cp -r --preserve $INITRD_TREE/* $TEMPTREE
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax
recopy() {
debug "moving $1"
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
mv $TEMPTREE/$1/* $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
}
recopy etc
recopy home
recopy root
recopy mnt
recopy var
recopy tmp
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/inittab $TEMPTREE/etc
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/rc.* $TEMPTREE/etc -r
debug "compresing squashfs file"
./mksquashfs $TEMPTREE/* $INITRDIMG
debug "deleting directory $MOUNTDIR"
rmdir $MOUNTDIR
debug "$INITRDIMG created"
debug "copying to /boot partition"
mount /dev/hda1 /mnt/1
cp Root/boot/vmlinuz /mnt/1
cp $INITRDIMG /mnt/1
umount /mnt/1
cp $INITRD_TREE/boot/vmlinuz $CDROOTDIR/boot/vmlinuz
cp $INITRDIMG $CDROOTDIR/boot/initrd
rm $ISO
cd $CDROOTDIR
./make_iso.sh $ISO
Skript pro vytvoreni cd, prevzat a upraven z linux-live.org
#!/bin/bash
# ---------------------------------------------------
# Script to create bootable ISO in Linux
# usage: make_iso.sh /tmp/slax.iso
# author: Tomas M. http://www.linux-live.org
# ---------------------------------------------------
CDLABEL="MINIMAX"
if [ "$1" = "" -o "$1" = "--help" -o "$1" = "-h" ]; then
echo "This script will create bootable ISO from files in curent directory."
echo "Current directory must be writable."
echo "example: $0 /mnt/hda5/slax.iso"
exit
fi
mkisofs -o "$1" -v -J -R -D -A "$CDLABEL" -V "$CDLABEL"
-no-emul-boot -boot-info-table -boot-load-size 4
-b boot/grub/stage2_eltorito -c boot/boot.catalog .
Tiskni
Sdílej:
$ wget http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso --00:32:30-- http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso => `minimax-20060213-beta.iso' Resolving www.kotek.net... 81.95.96.121 Connecting to www.kotek.net|81.95.96.121|:80... connected. HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found 00:32:30 ERROR 404: Not Found.