Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Uz jsem nekolik prispevku posilal, viz historie meho blogu, ale protoze jsem cele live cd prepracoval zacnu uplne znova. Ale napred hodim rovnou odkaz na iso. Cd si muzete stahnout zde. MD5: 816218301a1bb3b552d16031a435a15f. Jedna se o BETU!!!! Prosim o nahlaseni propadnych chyb.
Hral jsem si s uclibc a napadlo me udelat minidistribuci na ni zalozenou. Pred par mesici jsem si ji pokusne udelal do suplicku, mela vlastni startovaci skripticky, v minimalni instalaci cca 1 MB, zkompiloval jsem si pokusne asi 50 balicku, proste pekne jsem se vyblbnul.
Zhruba pred mesicem se mi dostal do ruky Damm small linux. Hodne me udivilo jak se jim to tam podarilo vsechno nacpat, ale pak me zarazilo par veci: 1) obsahuje stary kernel 2.4, na novejsich pocitacich si ani neskrtne. 2) obsahuje sice spoustu grafickych aplikaci, ale konzolove nastroje jsou velmi osizene. Ostatni minidistra jako Puppy, Feather linux, Linux rescue cd apod jsou na tom podobne. Proto jsem se rozhodl zurocit sve znalosti a udelat si distro sam.
Pozadavky byly nasledujici:
Pozadavky si docela odporovaly. Napriklad kdyz jsem poprve zkompiloval kernel, zjistil jsem ze zabira 80% z pozadovanych 32 MB. Take byl docela problem nabootovat na 64 MB ram, kernel delal behem bootovani ruzne kejkle a padal na nedostatek pameti (32 MB uz bylo obsazeno ramdiskem s initrd). Take veskery soft tam prakticky nacpat nesel. Nakonec jsem to vyresil takto:
Kernel jsem prelozil tak aby zabiral co nejmene. Tedy kompilace pro i386, -Os optimalizace, zadne SMP, totalne vsechno co slo jsem dal jako modul (dokonce ext2 . Pokud jsem pouzil tyto agresivni metody nemusel jsem seskrtavat drivery, kernel tedy obsahuje totalne vse, vcetne zvukovych ovladacu a ruznych joystiku...
Dalsi kapitola byla initrd. Skript pro jeji tvorbu jsem prevzal z Linux live skriptu. Zde je ram disk zformatovan ext2 filesystem. To jsem prevzal. Protoze jsem potreboval mit ale system zkomprimovany, vytvoril jsem dva soubory zkomprimovane pomoci squashfs a namontoval je do /usr a /lib/modules. To delalo neustale problemy pri startovani na 64 MB ram, kernel nemel dostatek pameti. Pricinou byla "nenazranost" ext2, ten totiz na svoje fat tabulky ukousl asi 15% z kapacity ramdisku. Resenim bylo zformatovat initrd pomoci squashfs, trochu netradicni ale ucinne. Protoze squashfs je read only, tak jsem do /etc, /home, /root, /var a /tmp namontoval tmpfs filesystemy.
Dalsi problem byly init scripty. Brzy jsem vzdal napad si vytvorit vlastni a radeji jsem prevzal jiz hotove z Arch linuxu. Jsou idealni protoze jsou cele napsane v bashy a snadno se upravuji. Po tom co jsem je priohnul k obrazu svemu funguji z initrd velmi dobre. Navic mi spolecne s nimi spadnul do klina skript pro autodetekci (hwdetect) a zpusob spousteni udev. Coz mi usetrilo hromadu dalsi prace.
core utils ruzne nastroje typu ls, cp, mkdir, cat apod... maji dohromady cca 30 MB. Opet temer neresitelny problem. Nastesti je tu stary dobry busybox, ktery vsechny tyto nastroje muze zkombinovat do jedne pidi binarky o velikosti pul megabajtu. Nahradil jsem prakticky vsechno, krome nekolika casto pouzivanych (cp,rm,...) a kritickych (mount,umount,mkfs).
Kosmeticky detail uz byl boot loader pro cd, puvodne jsem pouzival isolinux, ale na doporuceni nekolika lidi jsem pouzil misto nej Grub
Pak uz zbyvalo jen vybirat software a kompilovat a kompilovat. Zde je tedy asi nejzajimavejsi soft co je na cd: mc, graficky links, music on console player, image viewer, bashburn, centericq, ettercap, nmap, mutt, ndiswrapper, wlan-ng, mad-wifi.
A zde je kompletni prehled balicku: minimax , bash, busybox, dhcpcd, e2fsprogs, filesystem, gpm, initscripts, kdm, kernel, libz, module-init-tools, ncurses, sysvinit, uclibc, udev, utils, archsetup, snarf, rsync, vsftpd, usr, dosfstools, ext2resize, grub, jfsutils, lilo, mime-types, mutt, ntfsprogs, reiserfsprogs, squashfs-tools, xfsprogs, bastet, enigma, fbi, libexif, libgif, libjpeg, libpng, links, libbz2, libc++, libcom_err, libexpat, libnet, libpcap, libpcre, libtool, *, alsa-lib, alsa-utils, bashburn, cdrdao, cdrtools, dvd+rw-tools, flac, lame, libao, libid3tag, libmad, libogg, libsndfile, libvorbis, moc, mpg123, normalize, speex, vorbis-tools, shfs, biew, centericq, htop, ibmonitor, mc, nano, nstats, screen, twin, ettercap, iplog, iptables, libpcap, netcat, ngrep, nmap, openssh, openssl, portsentry, tcpdump, autossh, curl, dialog, hdparm, ppp, pv, raidtools, tcptraceroute, wget, x86info, atmel-firmware, drivers_in_kernel, hostap-utils, ipw2100-firmware, ipw2200-firmware, linux-wlan-ng, linux-wlan-ng-firmware, linux-wlan-ng-utils, madwifi-tools, ndiswrapper, prism54-firmware, wireless-tools, zd1201-firmware, zd1211
Cd si muzete stahnout zde. MD5: 816218301a1bb3b552d16031a435a15f. Jedna se o BETU!!!! Prosim o nahlaseni propadnych chyb.
Plany do budoucna:
Tiskni
Sdílej:
Můžeme stáhnout kde? Našel jsem nějaký kotek.net/minimax/livecd.iso . Je to ono? Těším se na testování. Pidilinux bez X11, to se mi líbí.
Tak tohle pisu primo z textoveho Linksu, primo z MiniMaxu :-) Trochu mi chybi svgalib, moje S3Trio64V podporuje jenom VESA 1.neco takze FrameBuffer se nekona :-( Trosku dlouho to startuje na 200 MHz :-), asi ta kompresse, holt je to LiveCD. 64 MB RAM je v pohode asi 14 MB mi zustava volnych. Nepodarilo se mi pripojit swap ani zadny diskovy oddil hlasi to: swapon: cannot stat /dev/hda1: No such file or directory
a mount: special device /dev/hda2 does not exist
. Budu si muset holt precist neco o makedevs :-) Jako obvykle jsem musel rucne zavest 3c509, to je normalka. Zkousel jsem alsaconf, ale jenom se nejak resetla konsole a rozhodila klavesnice, nic vic. Mam SoudBlaster16 ISA noPNP. Diky za Enigmu! :-) DamnSmallLinux je o proti tomuhle jenom klikaci blbinka :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
/dev/discs/
u mne neni k mani. Pritom v /proc/ide
se zda byt vse v pohode.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nefunguje FTP v MC: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Stacilo udelat:modprobe ide-disk
:-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
nepustil sem fbi, ale to bude tim ze s nim neumim zachazet a pak taky mocp - nemam tam zvukovku. jeste to zkusim na svym starym pentiu v pokoji, shodou okolnosti sem tam dnes zkousel dsl 2.2 a jak jinak, kernel panic. vadi tomu neco na hw, mozna namichany moduly pameti edo ram a needo ram. divny ze slax tam jde.