Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To se dá bez problémů řešit jedním zámkemTeoreticky jistě, ostatně jak už jsem psal, jiné GUI systémy nepoužívají systém vlákna určeného ke zpracování událostí, ale události zpracovává kterékoli vlákno. Ale v AWT/Swingu je k tomu určené vlákno (vlákna), a zavést do toho nějaký zámek by znamenalo, že musí všichni začít ten zámek používat. Což můžu udělat třeba ve svém kódu, ale těžko budu takovému zámku přizpůsobovat knihovny třetích stran nebo dokonce runtime knihovnu. Dokumentace k AWT vláknům začíná větou: „Unless otherwise noted all AWT listeners are notified on the event dispatch thread.“ Takže cokoliv, co tenhle předpoklad naruší, má dobře našlápnuto k tomu, aby to někde něco rozbilo.
Java ma oproti C++ vyhodu je ze je od zacatku navrzena jako vicevlaknova. Vedet zda objekt je immutable a thread safe je k nezaplanaceni.Když dám v C++
const
, tak je objekt taky immutable.
Problem swingu (GUI toolkitu v Jave) je ze je jednovlaknovy. K prostredkum se muze pristupovat pouze z jednoho thread (AWT event dispath thread).To není problém, to je vlastnost. Má totiž tu zásadní výhodu, že se nemusí používat synchronizace a nevzniká tedy ani s ní spojená režie, která by byla mnohdy úplně zbytečná. Kdo chce pracovat se Swingem ve více vláknech, může buď použít nějakou nadstavbu nebo si to udělat přímo podle potřeby (tj. sahat do GUI přes
invokeLater()
, invokeAndWait(
) a podobně).
Problem swingu (GUI toolkitu v Jave) je ze je jednovlaknovy. K prostredkum se muze pristupovat pouze z jednoho thread (AWT event dispath thread).Tohle není tak docela pravda. Se Swingem (resp. AWT) by se mělo manipulovat pouze z vlákna AWT, to ano, ale to vlákno nemusí být jen jedno, může jich být víc.
to vlákno nemusí být jen jedno, může jich být víc.Aktivnich v jednom okamziku? Poslal bys prosim nejaky odkaz? Nechci polemizovat, jen se divim. Dost metod jak ve Swingu tak v AWT zamyka AWT tree lock. Pristup z vice vlaken si primo rika o deadlock s nejakym uzivatelovym zamkem. Nebo mas na mysli nahrazeni
EventQueue
jinou pres metody push()
a pop()
?
isDispatchThread()
vrací true
právě jen v případě, že se jedná o to aktivní vlákno na vrchu zásobníku. Ale stejně to znamená, že by člověk měl vždy pracovat s metodami z EventQueue a ne se pokoušet jednou na začátku si EventQueue vlákno zapamatovat a pak už pracovat vždy s ním. A taky to znamená, že je nesmysl pokoušet se zpracovávat události ve vlastním vlákně, abych mohl zablokovat vlákno událostí. EventQueue už má tenhle mechanizmus zabudován v sobě a pokud už bych opravdu chtěl déletrvající zpracování události provádět ve vlákně událostí, je rozumnější před vlastním zpracováním vytvořit nové vlákno fronty zpráv, dát ho na vrchol zásobníku, pak si v původním vlákně můžu dělat co chci a když skončím, nově vytvořené vlákno zase odstraním.
EventQueue
.
Tiskni
Sdílej: