Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
To se dá bez problémů řešit jedním zámkemTeoreticky jistě, ostatně jak už jsem psal, jiné GUI systémy nepoužívají systém vlákna určeného ke zpracování událostí, ale události zpracovává kterékoli vlákno. Ale v AWT/Swingu je k tomu určené vlákno (vlákna), a zavést do toho nějaký zámek by znamenalo, že musí všichni začít ten zámek používat. Což můžu udělat třeba ve svém kódu, ale těžko budu takovému zámku přizpůsobovat knihovny třetích stran nebo dokonce runtime knihovnu. Dokumentace k AWT vláknům začíná větou: „Unless otherwise noted all AWT listeners are notified on the event dispatch thread.“ Takže cokoliv, co tenhle předpoklad naruší, má dobře našlápnuto k tomu, aby to někde něco rozbilo.
Java ma oproti C++ vyhodu je ze je od zacatku navrzena jako vicevlaknova. Vedet zda objekt je immutable a thread safe je k nezaplanaceni.Když dám v C++
const
, tak je objekt taky immutable.
Problem swingu (GUI toolkitu v Jave) je ze je jednovlaknovy. K prostredkum se muze pristupovat pouze z jednoho thread (AWT event dispath thread).To není problém, to je vlastnost. Má totiž tu zásadní výhodu, že se nemusí používat synchronizace a nevzniká tedy ani s ní spojená režie, která by byla mnohdy úplně zbytečná. Kdo chce pracovat se Swingem ve více vláknech, může buď použít nějakou nadstavbu nebo si to udělat přímo podle potřeby (tj. sahat do GUI přes
invokeLater()
, invokeAndWait(
) a podobně).
Problem swingu (GUI toolkitu v Jave) je ze je jednovlaknovy. K prostredkum se muze pristupovat pouze z jednoho thread (AWT event dispath thread).Tohle není tak docela pravda. Se Swingem (resp. AWT) by se mělo manipulovat pouze z vlákna AWT, to ano, ale to vlákno nemusí být jen jedno, může jich být víc.
to vlákno nemusí být jen jedno, může jich být víc.Aktivnich v jednom okamziku? Poslal bys prosim nejaky odkaz? Nechci polemizovat, jen se divim. Dost metod jak ve Swingu tak v AWT zamyka AWT tree lock. Pristup z vice vlaken si primo rika o deadlock s nejakym uzivatelovym zamkem. Nebo mas na mysli nahrazeni
EventQueue
jinou pres metody push()
a pop()
?
isDispatchThread()
vrací true
právě jen v případě, že se jedná o to aktivní vlákno na vrchu zásobníku. Ale stejně to znamená, že by člověk měl vždy pracovat s metodami z EventQueue a ne se pokoušet jednou na začátku si EventQueue vlákno zapamatovat a pak už pracovat vždy s ním. A taky to znamená, že je nesmysl pokoušet se zpracovávat události ve vlastním vlákně, abych mohl zablokovat vlákno událostí. EventQueue už má tenhle mechanizmus zabudován v sobě a pokud už bych opravdu chtěl déletrvající zpracování události provádět ve vlákně událostí, je rozumnější před vlastním zpracováním vytvořit nové vlákno fronty zpráv, dát ho na vrchol zásobníku, pak si v původním vlákně můžu dělat co chci a když skončím, nově vytvořené vlákno zase odstraním.
EventQueue
.
Tiskni
Sdílej: