Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Včera jsem napsal bezcitný, zlý a krutý článek namířený proti monu. Dnes budu pět ódy. I když stále jenom trošku Co mě k tomu přivedlo?
Inu, pociťuji jistou nespokojenost s přehravečem Beep Media Player, který používám. Zkoušel jsem Amarok, ale ten mě nijak nenadchl. Moc velké, o nic příjemnější na ovládání.
Dnes jsem povolal všechny zálohy do boje a nainstaloval Muine Music Player. Dalo to práci, závislostí je sice nemnoho (nesplněných distribučními balíčky), ale i to chvilku trvá. A ono to funguje.
Jaké jsou mé první dojmy? Inu, přehravač je to hezký. Jednoduchý. Pravda, náročnost na hardware tu jistá je (ach, té paměti…), ale něco se obětovat musí. A konečně, počítač mám proto aby mi život usnadňoval, nikoliv proto abych já něco usnadňoval počítači.
Co to tedy umí? Jak říkám, přehravač je prostý. Nabízí jedno běžné menu, pět tlačítek (a jedno na hlasitost) a pak už jen playlist a informace o právě přehrávané skladbě. V menu toho moc není. Vlastně jen funkce co nabízejí ta tlačítka a pak jenom důležitá funkce na importování skladeb do knihovny. Vyberete složku, pic, a máte ji tam.
Přehrávat začnete tím, že vyberete skladbu nebo album. Přehravač se snaží poctivě stáhnout obaly s Amazonu, celkem se to i daří. Příjemná funkce. Neříkám, že to Amarok neumí. Čudlík na vybrání skladby vám otevře jejich seznam s jedinou lištou na vyhledávání. Nic víc, co také? To samé, jenom s jednotlivými alby, dělá překvapivě čudlík na přehrávání alb.
Vyhledáte, vyberete a ono to hraje. Zatím se mi to líbí.
Pravda, je tu vážná chyba. Nemůžete si jen tak vybrat skladbu uloženou někde na disku a přehrát ji. Musíte všechno naimportovat do knihovny, která se asi docela rychle stane nepřehlednou. A určitě nechcete všechno importovat do knihovny. Ale na to možná stačí jiný, méně komfortnější přehravač. Třeba XMMS nebo Amarok.
Screenshot je nezmenšený, velký, takže dnes pouze odkaz.
Tiskni
Sdílej: