Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Je to celkem prosté, sleduji-li to dobře, máme v naší velké české zemi (národnostní menšiny, skorovětšiny a jim podobní si mohou dle libosti přihodit co hrdlo ráčí) tři linuxové servery plus jedno knihkupectví s jakýmstakýms archivem. Občas vyjde něco zajímavého třeba i na penguinovi, tak dám pět Víc neznám.
A byl jednou jeden růt. A tam byla zavedená praxe publikovat články s úderem půlnoci, abych si je mohl ráno přečíst. Nicméně, poslední dobou, hlavně s Ó velkým redesignem tato politika vzala za své a články vychází nějak kolem jedné, což už se mi zase čekat nechce. Navíc dneska vydali jakýsi začátek seriálu o SDL (což je zajímavá věc, kterou jsem se před nějakou dobou také pokoušel zkrotit), jehož informační hodnota se rovná opsané titulce stránek libsdl.org. Jestli se v takovém duchu ponese celý seriál, tak vám řeknu, že to bude stát za prd Manuál si dokážu najít sám.
V této souvislosti musím zmínit velmi přátelskou politiku abclinuxu, které se této zavedené konvence drží. Hanba linuxsoftu, kde články vycházejí zcela náhodně během dne (tak tedy ne, systém v tom prý je, to se omlouvám). To se pak nedá číst. Navíc je sleduju přes reklamu tady na abíčku a už se mi dostkrát stalo, že jsem natěšěně klikl na odkaz 'Python - operátory které musíte mít' a ony se mi jenom popletly dva odkazy na dva nezajímavé články. Taky fuj.
A kdo je tedy vítěz? Ts, snad nečekáte, že vám budu říkat co máte číst
Tiskni
Sdílej: