Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to celkem prosté, sleduji-li to dobře, máme v naší velké české zemi (národnostní menšiny, skorovětšiny a jim podobní si mohou dle libosti přihodit co hrdlo ráčí) tři linuxové servery plus jedno knihkupectví s jakýmstakýms archivem. Občas vyjde něco zajímavého třeba i na penguinovi, tak dám pět Víc neznám.
A byl jednou jeden růt. A tam byla zavedená praxe publikovat články s úderem půlnoci, abych si je mohl ráno přečíst. Nicméně, poslední dobou, hlavně s Ó velkým redesignem tato politika vzala za své a články vychází nějak kolem jedné, což už se mi zase čekat nechce. Navíc dneska vydali jakýsi začátek seriálu o SDL (což je zajímavá věc, kterou jsem se před nějakou dobou také pokoušel zkrotit), jehož informační hodnota se rovná opsané titulce stránek libsdl.org. Jestli se v takovém duchu ponese celý seriál, tak vám řeknu, že to bude stát za prd Manuál si dokážu najít sám.
V této souvislosti musím zmínit velmi přátelskou politiku abclinuxu, které se této zavedené konvence drží. Hanba linuxsoftu, kde články vycházejí zcela náhodně během dne (tak tedy ne, systém v tom prý je, to se omlouvám). To se pak nedá číst. Navíc je sleduju přes reklamu tady na abíčku a už se mi dostkrát stalo, že jsem natěšěně klikl na odkaz 'Python - operátory které musíte mít' a ony se mi jenom popletly dva odkazy na dva nezajímavé články. Taky fuj.
A kdo je tedy vítěz? Ts, snad nečekáte, že vám budu říkat co máte číst
Tiskni
Sdílej: