V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem odpůrcem softwarových patentů. Jsem-li na ně tázán, proklínám je. Říkám lidem, že patenty jsou zlé. Neříkám to sám. Proti patentům je i například Stallman nebo Linus Torvalds. Proti patentům jsou lidé chytřejší, znalejší i schopnější než já. Jenže já se i přesto ptám, stojím na správné straně? Mohu si sám sobě zdůvodnit proč chci patenty zabít? Budeme-li předpokládat, že existuje něco jako obecná pravda a dobro, je mé konání v souladu s tím? Nebo je vražda na patentu zločinem?
Co je předmětem patentu? Vynález. Co se pod tímto slovem skrývá? Je pravděpodobně odvozeno od slova vynalézt, v čemž dokážu rozlišit původ ze slova nalézt. Nikoliv vytvořit ale najít. Něco, co tu bylo, je a bude, něco s čím nehnu. Pouze zjistím, že to existuje a já to popíšu. Mám tedy právo říct, že je to moje?
A řeknu-li, toto je moje, dokážu si to vynutit? Jsem schopen zabránit komukoliv využít můj objev, aniž bych si to přál? Je to stejné, jako když nosím v kapse drobné mince, o kterých tvrdím, že jsou mým vlastnictvím?
Mince mi mohou sebrat. Učiní-li tak, přestanu být jejich vlastníkem. Mohu nadále tvrdit, že jsou moje. Ale už nemám možnost je použít, nemůžu si na ně sáhnout. Když mě přeperou, mám smůlu. Můžu si o nich jenom nechat zdát.
Ale vynález nenosím v kapse. V kapse nosím možná papír, kde mám rovnice, výkresy a grafy, zdrojové kódy v nějakém jazyce. To mi sebrat mohou. Ale ten vynález? Jak?
Co to vůbec je ten vynález? Je to ten popis? Ne. Nebo ano? A v jakém vztahu je tedy popis k vynálezu, k té divné zvláštní a nezničitelné věci? Bez popisu vynález existuje. Popis je klíč, kterým otočím a vynález udělá co chci, zažehne oheň a upeče chleba.
Co je patent? Patent je právo, právo, že jenom já mám klíč a nikdo jiný ho mít nesmí. Proč mám to právo? Protože jsem to byl já, kdo přišel na klíč a vytvořil ho. Patent je moje jistota, že když jsem vynaložil tolik práce a úsilí na vytvoření klíče, tak nikdo nemůže přijít a bez práce vzít můj klíč a točit s ním v zámku. Stát mi svojí mocí zaručí, že jsem to já, jedině já, kdo může rozhodovat o klíči. Proti jinému pošle tanky.
Protože jsem byl první kdo to státu a společnosti řekl. Proto mám ten patent. Ale co když jsem nebyl jediný? Co když druhý takový jako já probděl stovky nocí a vytvořil vlastní klíč a popsal to samé co já? Má smůlu, nestihl to, byl pomalejší, možná hloupější. Tak to chodí, nestihl to, neprošel tím slavným darwinovým výběrem a prohrál. Zhyne.
Ovšem, je správné, aby mi patřilo něco, od čeho pouze držím klíč? A protože mám ten klíč, mohu lidem bránit tvořit jejich vlastní? Nepostavil jsem to, nevyrobil jsem to. Přece je to moje a jenom moje?
Nedělám to samé, jako středověká církev, když si zabrala pro sebe pravdu a kdo netančil podle jejich hry toho upálila? Nedělám zlou věc, nezabírám si pro sebe něco, co mi podle žádného práva nepatří?
Mohu si patentovat pravdu a říci, že proto že jsem ji já objevil a popsal, tak je moje? Pravda mi nepatří, kdo dokáže přijít a pravdu využít, toho je též. Klíč je můj, klíč prodám, pronajmu a půjčím, ale tak jak budu chtít, dle svého práva majitele. Ale kdo na to má, nechť si vyrobí svůj. Nemám právo mu v tom bránit.
Pravdu nelze patentovat a kdo tak dělá, koná zlo. Zlé věci náleží smrt. Patentům náleží smrt.
Tiskni
Sdílej: