Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak FreeBSD chce logo a vyhlásili soutěž. Začtěme se do podmínek.
The logo must not exploit or offend a person's sex, race, religion, morality, culture , nor be salacious or pornographic.
A co to zase znamená? Nejspíš to, že Beastie, v rámci politické a náboženské korektnosti, v logu nebude.
Pamatujete na nedávné nové logo NetBSD? Staré bylo krásnou parafrází slavné fotky z Iwo Jimy, nové je jeden blbý praporek. Podmínky? Byla tam skoro ta samá větička jako jsem nyní citoval.
Stejné s GNOME HIG. Ikona by neměla obsahovat části lidského těla, protože to je někde kulturně nepřijatelné. Stejné s nedávnou debianí aférkou o Hot Babe.
A mě to štve. Já chci svého démonka! Mám plné zuby politicky korektní šedi, která nikomu nevadí, protože je tak nevýrazná, že si ji ani nelze všimnout. Proč se sakra takhle sami okrádáme?
Mám sakra chuť si forknout nějakou linuxovou distribuci nebo nějaké BSD, pojmenovat ho Satanix nebo třeba EvilBSD a obdařit ho grafikou ve stylu, kterým se prezentuje třeba tato skupina (je fakt, že jen máloco vypadá, když se bere vážně, trapněji než satanismus ). Případně se vydat cestou motivů předkřesťanské Evropy (PaganBSD
). Je sice možné, že tím někoho naštvu ale to se nedá nic dělat. Můžu kašlat na prodané kopie a marketing, komu se to bude líbit, ať to používá.
Tiskni
Sdílej: