Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tak FreeBSD chce logo a vyhlásili soutěž. Začtěme se do podmínek.
The logo must not exploit or offend a person's sex, race, religion, morality, culture , nor be salacious or pornographic.
A co to zase znamená? Nejspíš to, že Beastie, v rámci politické a náboženské korektnosti, v logu nebude.
Pamatujete na nedávné nové logo NetBSD? Staré bylo krásnou parafrází slavné fotky z Iwo Jimy, nové je jeden blbý praporek. Podmínky? Byla tam skoro ta samá větička jako jsem nyní citoval.
Stejné s GNOME HIG. Ikona by neměla obsahovat části lidského těla, protože to je někde kulturně nepřijatelné. Stejné s nedávnou debianí aférkou o Hot Babe.
A mě to štve. Já chci svého démonka! Mám plné zuby politicky korektní šedi, která nikomu nevadí, protože je tak nevýrazná, že si ji ani nelze všimnout. Proč se sakra takhle sami okrádáme?
Mám sakra chuť si forknout nějakou linuxovou distribuci nebo nějaké BSD, pojmenovat ho Satanix nebo třeba EvilBSD a obdařit ho grafikou ve stylu, kterým se prezentuje třeba tato skupina (je fakt, že jen máloco vypadá, když se bere vážně, trapněji než satanismus ). Případně se vydat cestou motivů předkřesťanské Evropy (PaganBSD
). Je sice možné, že tím někoho naštvu ale to se nedá nic dělat. Můžu kašlat na prodané kopie a marketing, komu se to bude líbit, ať to používá.
Tiskni
Sdílej: