Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak jsem již před nějakou dobou psal, WM v xfce špatně přepíná plochy při použití kolečka myši. Celou situaci lze samozřejmě řešit přepsáním několika řádek kódu. Potud není problém. Problém vyvstává ve chvíli, kdy zjistíme, že takto pomýlený systém přepínání používají prakticky všechny aplikace! Zatím mohu jmenovat GAIM a Kazehakase, ale to je jistě jen špička ledovace.
Tak FreeBSD chce logo a vyhlásili soutěž. Začtěme se do podmínek.
Poměr příspěvků o Linuxu proti příspěvkům o nesouvisejících blbostech se už stejně přiblížil docela šílené hodnotě, takže víc to dalších pár řádek už nezkazí.
No, už to tu zaznělo, nicméně až dneska jsem se dozvěděl opravdovou perlu. GIMP má prý naprosto nemožně hloupě navržené ovládání a je pouze pro masochisty. Prosím, já mám naopak velmi špatné mínění o všech widláckých MDI a ještě horší o grafickém rozhraní samotných windows (aspoň, že se dají vypnout ikony na ploše a někde jsem viděl i nějaké rozšíření o virtuální desktopy). Ale nechodím proto po různých fórech a nevykřikuju, že všichni co to používají jsou kreténi.
To je dílo, co? A to je jenom takový slabý čaj, protože jediný problém tam je, že se tazatel neumí zeptat. Nejhorší jsou samozřejmě takové případy, které se domnívají, že jim položením otázky vzniká svaté právo dostat odpověď (to možná ano, ale nevím o tom, že by někomu vznikala povinnost odpovědět). Ale co.
Chápu, že agitovat se musí údernými titulky a bez superlativů tu Mozillu prostě neprotlačí. Nicméně to mi nezabrání smát se z plných plic při čtení nejnovějších titulků na czilla.cz
Považte sami. Menší bezpečnostní problémy v produktech Mozilla.org
. Pochopitelně. Problémy jsou buď menší, nebo je má konkurence :-)
Nejnovější titulek ovšem překonává vše ostatní. Mozilla.org členem nově vzniklého konsorcia pro kalendáře a plánování.
Možná na tom není nic špatného, ale při představě, že bych byl členem nějakého konsorcia a plánoval standardizaci plánování se válím na zemi smíchy.
Jen tak dál, těším se na další příspěvek!